REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

Merida zakazała sprzedaży rowerów przez internet. UOKiK wymierzył karę

2023-03-20 09:39, akt.2023-03-20 10:30
publikacja
2023-03-20 09:39
aktualizacja
2023-03-20 10:30

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny nałożył prawie 2,5 mln zł kary na spółkę Merida Polska, która jest wyłącznym dystrybutorem rowerów marki Merida na terenie naszego kraju - poinformował w poniedziałek Urząd. Spółka przez 6 lat zabraniała swoim dystrybutorom sprzedaży rowerów przez internet - wyjaśniono.

Merida zakazała sprzedaży rowerów przez internet. UOKiK wymierzył karę
Merida zakazała sprzedaży rowerów przez internet. UOKiK wymierzył karę
/ Facebook

Jak podał w poniedziałek Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, spółka Merida Polska jest wyłącznym dystrybutorem rowerów marki Merida w Polsce. Sprzedaż odbywa się za pośrednictwem rozbudowanej sieci dystrybutorów prowadzących sklepy stacjonarne i/lub internetowe.

"UOKiK ustalił, że w latach 2014–2020 spółka zakazywała swoim dystrybutorom sprzedaży przez internet. Sklep, który oferował rowery stacjonarnie, mógł na swojej stronie internetowej jedynie prezentować produkty Merida i umożliwić zdalne składanie zamówień. Wprowadzone przez Meridę zasady nie zezwalały na finalizację transakcji on-line i wysyłkę towarów do klientów. Po odbiór wybranego roweru nabywca musiał udać się do sklepu stacjonarnego" - wskazał Urząd w komunikacie.

Ponadto, jak dodano, Merida zakazywała dystrybutorom prowadzenia sprzedaży rowerów za pośrednictwem portali aukcyjnych. Tym samym ustalenia dokonane pomiędzy Meridą a dystrybutorami dążyły praktycznie do całkowitego zakazu sprzedaży rowerów tej marki przez internet.

Merida ograniczała konkurencję wśród dystrybutorów

"Narzucone przez spółkę Merida Polska zasady sprzedaży rowerów powodowały ograniczenie konkurencji wśród dystrybutorów i prowadziły do podziału rynku między dealerami. Dla konsumenta oznaczało to brak możliwości skorzystania z atrakcyjniejszej oferty przez internet, co mogło skutkować wyższymi cenami oferowanych produktów. Zainicjowane i organizowane przez spółkę Merida Polska porozumienie ograniczające konkurencję stanowiło poważne naruszenie polskich i unijnych reguł konkurencji" - powiedział, cytowany w komunikacie, prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Bezpieczny kredyt 2% - najważniejsze fakty

Bezpieczny kredyt 2% - najważniejsze fakty

Na czym polega? Kto może skorzystać? Ile kredytu można dostać? Co z wkładem własnym? Czy dopłaty można stracić? Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 10 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Według Urzędu, w opracowanych przez Meridę Polska zasadach określających reguły współpracy z dealerami, zawarty był zakaz prowadzenia sprzedaży wysyłkowej za pośrednictwem własnych stron internetowych oraz zewnętrznych platform sprzedażowych, a jego złamanie mogło skutkować zerwaniem umowy.

"Ograniczenie sprzedaży przez internet prowadziło do faktycznego, terytorialnego podziału rynku. Internet nie wprowadza żadnych ograniczeń geograficznych. Niezależnie od miejsca zamieszkania konsumenta, wielu dystrybutorów powinno mieć możliwość o niego konkurować za pośrednictwem e-commerce. Jednak klient wiedząc, że musi odebrać rower w sklepie stacjonarnym, mógł nie brać pod uwagę oferty dystrybutorów, do których musiałby pokonać dużą odległość, co znacznie ograniczyło konkurencję pomiędzy dealerami. Efektem było niezgodne z regułami konkurencji wzmocnienie podziału rynku i +przywiązanie+ klienta do sklepu stacjonarnego" - tłumaczy Urząd.

UOKiK: 2,5 mln złotych kary dla Merida Polska

Jak poinformował Urząd, za praktyki ograniczające konkurencję na krajowym rynku sprzedaży rowerów, Prezes UOKiK ukarał spółkę Merida Polska kwotą 2 445 329 zł. Decyzja nie jest prawomocna, przysługuje od niej odwołanie do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Urząd przypomina, że prowadzi program pozyskiwania informacji od anonimowych sygnalistów.

Merida Polska nie zgadza się z decyzją Prezesa UOKiK

Spółka Merida Polska, która jest wyłącznym dystrybutorem rowerów marki Merida na terenie naszego kraju, nie zgadza się z decyzją Prezesa UOKiK; będzie się od niej odwoływać - poinformowała w poniedziałek PAP Merida Polska.

"Merida Polska sp. z o.o. nie zgadza się z decyzją Prezesa UOKiK z 27 lutego 2023 r., która została jej doręczona 2 marca 2023 r. Po konsultacji z doradcą prawnym zdecydowała o wniesieniu odwołania od niej. Oznacza to, że do czasu prawomocnego rozstrzygnięcia odwołania przez sądy decyzja ta nie będzie podlegała wykonaniu, a kara nie jest należna. Średni czas rozstrzygania spraw odwoławczych od decyzji Prezesa UOKiK przez sądy wynosi od 3 do nawet 10 lat" - przekazała PAP w poniedziałkowym oświadczeniu Merida Polska.

Jak podała spółka, "Prezes UOKiK uznał za praktykę ograniczającą konkurencję zawarcie przez Merida Polska Sp. z o.o. oraz jej dystrybutorów porozumienia na krajowym rynku sprzedaży hurtowej rowerów". "Według Prezesa UOKiK porozumienie to ograniczało konkurencję na krajowym rynku sprzedaży detalicznej rowerów poprzez ograniczenie dystrybutorom możliwości sprzedaży rowerów marki Merida przez Internet, co zdaniem Prezesa UOKiK stanowiło porozumienie ograniczające konkurencję w rozumieniu (...) ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów, a zarazem porozumienie lub praktykę uzgodnioną w rozumieniu (...) Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej – polegające na podziale rynku, o jakim mowa (...) w ustawie (...) o ochronie konkurencji i konsumentów (...) oraz art. (...) Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej" - wskazała spółka.

Merida Polska przekazała, że Prezes UOKiK za wskazaną praktykę wymierzył spółce karę finansową w wysokości 2 445 329 zł oraz obciążył kosztami postępowania w wysokości 88,80 zł. "Decyzja ta nie jest prawomocna ani wykonalna i może zostać zaskarżona do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w terminie miesiąca od dnia jej doręczenia, to jest do 3 kwietnia 2023 r." - podała spółka. (PAP)

autor: Aneta Oksiuta

aop/ mmu/

Źródło:PAP
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (7)

dodaj komentarz
shnupke
Działanie UOKiK nosi znamiona bezprawnego ograniczania swobody prowadzenia działalności gospodarczej.
Szczególnie zastanawiające jest działanie pana Churstnego w kontekście sprzedaży w największej w Polsce kryptofranczyzie online. Przecież allegro od dawna nie jest platformą aukcyjną. Jest kryptofranczyzą anonimizującą swoich
Działanie UOKiK nosi znamiona bezprawnego ograniczania swobody prowadzenia działalności gospodarczej.
Szczególnie zastanawiające jest działanie pana Churstnego w kontekście sprzedaży w największej w Polsce kryptofranczyzie online. Przecież allegro od dawna nie jest platformą aukcyjną. Jest kryptofranczyzą anonimizującą swoich dostawców, zmuszającą ich do akceptowania praktyk naruszających ich prawa.

Każdy, kto dotknął handlu online na allegro wie jak wygląda zmora producentów i dostawców - przymusu akceptowania zwrotów - praktycznie bezkrytycznie i ze szkodą dla dostawcy.
To duże koszty i duży kłopot zwłaszcza gdy dojdzie do uszkodzenia lub wybrakowania produktu w transporcie lub przeładunku.
Można przypuszczać, że Churstny działa w interesie prywatnej platformy handlowej na szkodę producenta/dystrybutora. Moim zdaniem ta decyzja jest bezzasadna i bezprawna, a prawo do kształtowania polityki handlowej we własnej sieci dystrybucji jest prawem swobody kształtowania relacji w obrocie gospodarczym i nie ma nic wspólnego z ograniczaniem konkurencji.
Konkurencja w obrębie dostaw tego samego producenta to kanibalizm i niszczenie biznesu.
dongonzales
Te wyroki są coraz bardziej przerażające. Jeszcze kilka takich i dla każdego produktu będzie tylko jeden producent, ten który przetrwa machinę administracyjną. Co komu do tego na jakich zasadach producent chce rozprowadzać swoje produkty. Klient póki co ma wybór i jeśli nie lubi kupować stacjonarni może sobie wybrać innego producenta.Te wyroki są coraz bardziej przerażające. Jeszcze kilka takich i dla każdego produktu będzie tylko jeden producent, ten który przetrwa machinę administracyjną. Co komu do tego na jakich zasadach producent chce rozprowadzać swoje produkty. Klient póki co ma wybór i jeśli nie lubi kupować stacjonarni może sobie wybrać innego producenta. Ciekawe czy będą nakładać kary na producentów samochodów dlatego że Ci sprzedają swoje produkty tylko w swojej sieci dilerskiej.
zoomek
A tak się tylko zastanawiam - czy to jest coś wyjątkowego narzucanie dystrybutorom zasad? Nie to że jakoś chcę tej konkretnej firmy bronić ale wiecie - to wyjątek? Niema żadnej innej która zabrania sprzedaży przez net swoich produktów?
pimpek01
spożywczaki mają zapisane w umowach że towar danego producenta ma być w określonej cenie.
Czyli tak cena docelowa dla każdego w każdym sklepie nie ważne czy to lidl, biedronka, stonka czy żapka
dawid_gmyrek
Merida Industry Co., Ltd. to firma projektująca, produkująca i sprzedająca rowery, która została założona na Tajwanie w 1972 roku przez Ike DH Tsenga. Centrum Badawczo-Rozwojowe firmy znajduje się w Niemczech.

Nazwa Me-Ri-Da składa się z trzech chińskich sylab: „Me” oznacza piękny, „Ri” wygodę, a „Da” płynność i mobilność.

Powiązane: UOKiK karze nieuczciwe firmy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki