REKLAMA

Mennica Polska sprzedała 5,5 tys. sztabek złota 1 g i 3 tys. 5 g w III kw. br.

2016-11-02 09:31
publikacja
2016-11-02 09:31

Mennica Polska sprzedała w III kwartale 5,5 tys. sztabek złota o wadze 1g (wzrost o 1000% rdr) i 3 tys. sztabek o masie 5g (wzrost o 230% rdr), poinformowała dyrektor działu produktów inwestycyjnych Mennica Polska od 1766 Marta Bassani-Prusik.

fot. / / ingimage

„W samym trzecim kwartale br. spółka sprzedała 5500 sztabek o wadze 1g, względem 550 w analogicznym okresie 2015 roku (wzrost o 1000%). Jeśli natomiast chodzi o sztabki o masie 5g, w trzecim kwartale br. sprzedaliśmy 3000 sztuk, względem 1300 sztuk w tym samym okresie 2015 roku (wzrost o 230%). Sprzedaż w ostatnim kwartale jest potwierdzeniem właściwie obranego kierunku promocyjnego oferty Mennicy Polskiej" – powiedziała Bassani-Prusik, cytowana w komunikacie.

"Tak silny wzrost popytu na najmniejsze nominały może sugerować, że na zakupy złota inwestycyjnego ruszyli drobni i z reguły najmniej doświadczeni inwestorzy. Ze względu na stosunkowo wysokie marże dilerskie w przypadku najmniejszych sztabek i monet profesjonalni inwestorzy preferują złoto o większych gabarytach: od jednej uncji w górę" - komentuje Krzysztof Kolany, główny analityk Bankier.pl

Mennica Polska, jako jedyny producent sztabek złota inwestycyjnego i największy dystrybutor detaliczny na polskim rynku, zanotowała ponad 33-proc. wzrost rdr sprzedaży produktów inwestycyjnych w okresie trzech kwartałów 2016 r., podano również.

„Na popyt na rynku złota duży wpływ ma m. in. sytuacja polityczno-gospodarcza na świecie. Na początku 2016 r. ceny złota kształtowały się na stabilnym, niskim poziomie ok. 1 097 USD/oz. Dopiero z początkiem lutego złoty kruszec znacznie zyskał na wartości, powodując ożywienie w sprzedaży produktów inwestycyjnych. Najdrożej za uncję płacono na początku lipca, kiedy kurs wyniósł 1366,25 USD/oz. Od tego okresu do końca trzeciego kwartału 2016 roku można było zauważyć stabilizację cen. Obecnie uncja złota  wyceniana jest na ok. 1279 USD/oz" – czytamy dalej.

Mennica Polska jest czołowym producentem monet i numizmatów w Polsce i Europie. Realizuje również inwestycje deweloperskie w Warszawie. Akcje spółki są notowane na GPW od kwietnia 1998 r.

Źródło:
Tematy
Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Advertisement

Komentarze (46)

dodaj komentarz
~sisio
Czyli razem sprzedano ok. 20 kg złota. W tym czasie w Niemczech sprzedano prawdopodobnie kilka ton. Rzeczywiście wielki sukces.
~Le
Zresztą to jest firma Jakubasa ? z nazwą Polska?
~Le
Sztabek po 1 gram? przecież te całe zakupy może babcia wynieść w jednej siatce .. Zakupy to będą srebro i złoto jak runie papierowy pieniądź drukowany na potęgę do tego 500 bilionów obligacji itp bez pokrycia ...
~mustafa
Proszę uważać bo od stycznia złoto kupować będą Muzułmanie zmienia się coś czego Muzułmanie ale i Chińczycy nienawidzą będzie nowy standard wyceny złota - 100% pokrycie w rzeczywistym kruszcu. Comex się rozsypie jak domek z kart.
..
~poco
Dlaczego wszyscy tak ochoczo wróżycie wojnę. Wojna to problem, problem dla władz które muszą liczyć się z konsekwencjami np. zmiany ustroju. Nikt na świecie (z tak znienawidzonym Putinem włącznie) nie ma zamiaru oddawać swojego stołka. Nie ma powodu wywoływać paniki, kropka.

Złoto kupuje się dlatego, że powojenne
Dlaczego wszyscy tak ochoczo wróżycie wojnę. Wojna to problem, problem dla władz które muszą liczyć się z konsekwencjami np. zmiany ustroju. Nikt na świecie (z tak znienawidzonym Putinem włącznie) nie ma zamiaru oddawać swojego stołka. Nie ma powodu wywoływać paniki, kropka.

Złoto kupuje się dlatego, że powojenne systemy emerytalne, skrojone na miarę nadchodzących wyżów demograficznych to był plan na maksymalnie 100 lat. Dzisiaj trzeba szukać alternatyw, a złoto jest właśnie taką alternatywą i to całkiem sensowną.

Pokolenie 90, które dzisiaj już całkiem poważnie wdraża się w życie zawodowe, może liczyć że przy optymistycznych założeniach zobaczy mniej niż 30% swojej wypłaty na emerytalnym pasku. Każda osoba która potrafi liczyć i jest na tyle silna aby samodzielnie oszczędzać wie, że nawet kupując 1g, złota tracąc przy tym na marżach, z pewnością nie straci 70% jego wartości.

Niekoniecznie musi to być inwestycja przynosząca zysk, ba w wielu przypadkach przyniesie ona straty ale będą to straty zdecydowanie mniejsze niż przypadku oszczędności trzymanych w gotówce lub na kontach instytucji państwowych. Umyślnie nie ująłem tutaj żadnych funduszy i struktur gwarantujących prywatne oszczędności bo skoro państwo nie jest w stanie zagwarantować, że za 40 lat dostaniemy 30% tego co wpłaciliśmy to jaka prywatna firma (chcąca generować zysk) da nam taką gwarancję ?

Jak ktoś chce wierzyć w prywatny kapitał to proszę bardzo ale życie udowadnia, że utopia rodem z Amber Gold to ciągle literacka fikcja.
~ciekawy
na ten moment SZTABA 1G to ca 206,22 czyli 6413,44 pln / 1 oz . Moneta 1 oz [ poniżej 5400 pln . Gdzie tu sens kupowania tak dużych sztab
~elity
uwaga kupujący sztaby jedno gramowe . Zapytajcie sprzedających po ile w razie bidy są w stanie od was je odkupić
~OGIEŃ
sztaby , no sztabki JEDNO GRAMOWE bez jaj . 5500g to niecałe 177 uncji * 1300usd * 4 pln = 920400 pln czyli koło ł miliona . Toż to ca 5 razy mniej niż Gosiewska chce odszkodowania .
~Eskimos odpowiada ~Eskimos
,,tak silny wzrost popytu..." na tym zakończyłem czytanie tych bzdur.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki