REKLAMA
WEBINAR

Media: rząd przygotowuje wakacje rachunkowe dla firm. Chodzi o ceny gazu

2023-01-16 08:25
publikacja
2023-01-16 08:25

URE chce obniżek cen gazu w taryfach. Rząd z kolei planuje działania osłonowe dla biznesowych odbiorców, m.in. szykuje tzw. wakacje rachunkowe - pisze poniedziałkowy "Dziennik Gazeta Prawna".

Media: rząd przygotowuje wakacje rachunkowe dla firm. Chodzi o ceny gazu
Media: rząd przygotowuje wakacje rachunkowe dla firm. Chodzi o ceny gazu
fot. MVelishchuk / / Shutterstock

"W związku ze spadkiem cen surowca na rynku hurtowym zdecydowaliśmy się na działania systemowe i wezwaliśmy już kilkunastu przedsiębiorców do obniżenia cen w taryfach" – informuje gazetę Rafał Gawin, prezes Urzędu Regulacji Energetyki.

Jak pisze "DGP", wśród tych przedsiębiorstw jest PGNiG Obrót Detaliczny, który odpowiada za prawie 90 proc. rynku.

"Jeśli firmy nie obniżą taryf, URE może poinformować o tym Zarządcę Rozliczeń, który wstrzyma im wypłatę rekompensat, wprowadzonych, gdy ceny gazu zwyżkowały" - czytamy.

Michał Smoleń z Fundacji Instrat tłumaczy w rozmowie z "DGP", że polskie gospodarstwa domowe nie odczują korekt taryf bezpośrednio, bo korzystają z cen zamrożonych. Ale niższe rekompensaty wypłacane sprzedawcom gazu to pozytywna wiadomość dla finansów publicznych – podsumowuje.

Gawin poinformował, że takie wezwania urząd kieruje do wszystkich przedsiębiorstw, które sprzedają gaz odbiorcom objętym taryfami i stosują ceny wyższe od obecnie występujących na rynku.

Źródła "DGP" zbliżone do rządu wskazują, że dostrzega on problem braku osłon w sprawie cen gazu dla biznesu. "Planuje wprowadzić wakacje rachunkowe, wzorem wakacji kredytowych. Mają one przysługiwać przez cztery miesiące w roku. Według naszych źródeł jest to kwestia »dni, może tygodni«. Jak mówią nasze źródła, wsparcia w tej kwestii mają udzielić PFR i BGK" - czytamy.

Według dziennika rozwiązanie to miałoby objąć firmy, które do tej pory są pozbawione osłon, m.in. dlatego, że nie podlegają pod ustawę o przedsiębiorstwach energochłonnych, w tym np. piekarnie. (PAP)

aop/ mmu/

Źródło:PAP
MINI pełne dobrych ofert.

MINI pełne dobrych ofert.

Komentarze (5)

dodaj komentarz
samsza
4-miesięczne wakacje - po wyborach cena nas nie obchodzi
:)
szprotkafinansjery
Program Cyklon+? :D
scuti1986
rząd niech się najlepiej przygotuje do wypierd***nia
maxykaz
Bolszewicki rząd dzielnie walczy z problemem który sam stworzył. VAT na gaz w UE jest poniżej 10%. W bolszewickiej polskiej rzeczywistości rząd ma okazję pokazać że coś robi. Bo ta kasa na premie za coś musi mu sie należeć. Ale i tak szydło z wora wyjdzie.
maxykaz
Obniżyć VAT gamonie z 23% do średniej UE - 10%.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki