REKLAMA

Premier Shinzo Abe ustąpił z urzędu w związku z chorobą

2020-08-28 07:46, akt.2020-08-28 14:29
publikacja
2020-08-28 07:46
aktualizacja
2020-08-28 14:29
Premier Shinzo Abe ustąpił z urzędu w związku z chorobą
Premier Shinzo Abe ustąpił z urzędu w związku z chorobą
/ FORUM

Premier Japonii Shinzo Abe, najdłużej urzędujący szef rządu tego kraju, ogłosił w piątek, że rezygnuje z tej funkcji z powodu problemów zdrowotnych. Ma pozostać na stanowisku, aż wybrany zostanie jego następca – podała japońska agencja prasowa Kyodo.

„Nie mogę być premierem, jeśli nie będę w stanie podejmować najlepszych decyzji dla ludzi. Postanowiłem ustąpić z urzędu” – powiedział 65-letni Abe podczas konferencji prasowej.

Według Kyodo Abe poprosił kolegów z rządzącej Partii Liberalno-Demokratycznej, by szybko wyłonili nowego szefa partii i rządu. Decyzja w sprawie metody wyboru następcy Abego ma zapaść we wtorek – przekazała japońska agencja, cytując anonimowe źródła.

Spekulacje na temat stanu zdrowia premiera nasiliły się, gdy w poniedziałek po raz drugi w ciągu tygodnia odwiedził szpital w Tokio. Abe od dawna cierpi na zapalenie jelita grubego.

Spekulacje na temat zdrowia premiera nasiliły się w tym tygodniu po tym, gdy w poniedziałek odwiedził szpital po raz drugi w ciągu kilku dni. Jak informowała agencja Reutera, Abe od dawna cierpi na wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Choroba ta była przyczyną jego rezygnacji podczas jego pierwszej kadencji jako premiera w 2007 r. 65-letni polityk wrócił na szczyt władzy w Japonii w 2012 r. i od tego czasu nieprzerwanie sprawował funkcję szefa rządu.

Agencja Reutera prognozuje, że wybór nowego szefa partii zajmie dwa lub trzy tygodnie. Zwycięzca będzie musiał zostać formalnie wybrany w głosowaniu w parlamencie i będzie pełnił funkcję premiera przez resztę kadencji Abego, czyli do września 2021 roku.

fot. / / Bankier.pl

Gwałtownie na doniesienia o rezygnacji premiera zareagowała japońska giełda, a kurs jena poszedł do góry. Indeks Nikkei, który jeszcze o godzinie 7:00 znajdował się na lekkim plusie, w kilka chwil zamienił zieleń na spadki o ponad 2 proc.

Indeks Nikkei zakończył dzień z wynikiem 326,21 pkt., czyli o 1,41 proc. niższym niż w czwartek. Szerszy indeks Topix zamknął piątek ze spadkiem o 11,02 pkt. czyli o 0,68 proc. - podało Kyodo.

Abe od dawna boryka się z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego. Choroba ta była oficjalnym powodem jego rezygnacji w czasie pierwszej kadencji jako premiera w 2007 roku. Od tamtej pory Abe utrzymywał ją pod kontrolą przy użyciu lekarstw, które nie były wcześniej dostępne.

Abe kierował japońskim rządem nieprzerwanie od 2012 roku. W tym czasie starał się ożywić wzrost przy użyciu stymulacji gospodarczej i wzmacniać japońskie siły zbrojne. Nie udało mu się jednak doprowadzić do rewizji pacyfistycznej konstytucji kraju, ponieważ pomysł wywoływał kontrowersje w społeczeństwie.

Wśród potencjalnych następców Abego wymienia się m.in. wicepremiera i ministra finansów Taro Aso, ministra obrony Taro Kono, głównego sekretarza rządu Yoshihide Sugę, ministra środowiska Shinjiro Koizumiego, a także byłego ministra obrony Shigeru Ishibę i byłego szefa MSZ Fumio Kishidę.

Premier Mateusz Morawiecki podziękował za współpracę premierowi Japonii Shinzo Abemu. "Dziękuję Shinzo Abe za doskonałą współpracę w rozwoju strategicznych stosunków PL-JAP oraz ogromny osobisty wkład w zacieśnianie relacji V4 i Japonii. Życzę pomyślności oraz zdrowia" - napisał na Twitterze szef polskiego rządu, który zamieścił wpisy w języku polski, angielskim i japońskim.

Autorzy: Andrzej Borowiak, Mateusz Roszak (PAP)

anb/ mal/ mro/ mok/

Bankier.pl/PAP

Źródło:PAP
Tematy
Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Komentarze (1)

dodaj komentarz
r2c3po
A u Nas Jarek ma rządzić do setki. Nie ważne w jakim stanie.

Powiązane: Polityka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki