McDonald's walczył z fiskusem i przegrał. Zapłaci zaległy VAT

Jak wiadomo od dawna, Polska absurdami podatkowymi stoi - musztarda ma wyższą stawkę VAT niż sos musztardowy, podobnie jak woda źródlana góruje nad mineralną czy chipsy kukurydziane nad ziemniaczanymi. Podobne historie dotyczą fast foodów. I tak jedna z popularnych sieci walczyła z fiskusem o niższą stawkę VAT i przegrała.

(fot. REUTERS/Lucy Nicholson / FORUM)

 W zeszłym tygodniu Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że gdański franczyzobiorca McDonald's nie mógł korzystać z obniżonej, 5-proc. stawki VAT, lecz 8-proc. Niby wszystko powinno być jasno określone w prawie, ale nie jest.

Od 2011 roku na dania gotowe obowiązywała 5-proc. stawka VAT, natomiast 8 proc. powinny płacić firmy, które świadczą "usługi związane z wyżywieniem". I tu powstaje pytanie - czy fast food zalicza się do pierwszej czy raczej tej drugiej kategorii, w której stawiamy go na równi z innymi restauracjami, w których obsługiwani jesteśmy przez kelnera. I tak zarówno Ministerstwo Finansów, jak i skarbówka niejednokrotnie wydawała indywidualne interpretacje - większość rozstrzygała spór na korzyść przedsiębiorstwa i pozwalała na korzystanie z niższej stawki VAT-u. Jednak w 2016 roku resort finansów stwierdził, że lokale serwujące fast food zaliczają się do drugiej grupy, świadcząc usługę gastronomiczną, czyli powinny płacić wyższą stawkę podatku.

I tak - zgodnie z orzeczeniem NSA - lokal McDonald's w Gdańsku oprócz tego, że musi od teraz płacić wyższy podatek, powinien uregulować 3-proc. różnicę z lat poprzednich wraz z odsetkami

- Naczelny Sąd Administracyjny rozpatrywał sprawę naszej franczyzobiorczyni z Gdańska. Orzeczenie dotyczy rozliczeń za 2011 rok i sprzedaży wewnątrz restauracji (tzn. nie obejmuje sprzedaży na McDrive). NSA uchylił korzystny dla franczyzobiorczyni wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego i utrzymał w mocy decyzje organów skarbowych. W tej chwili oczekujemy na pisemne uzasadnienie orzeczenia. Wyrok jest prawomocny i kończy postępowanie w tej konkretnej sprawie  - wyjaśnia Anna Borys-Karwacka, rzeczniczka McDonald's, cytowana przez portal businessinsider.com.pl.

Czyli wyższa stawka obowiązuje jedzenie serwowane w lokalu, te wydawane na wynos już nie. W takim razie całkiem możliwy jest scenariusz, w którym dania spożywane na miejscu będą droższe od tych na wynos.

- Teraz, gdy będą musieli zapłacić 3 proc. od całego obrotu, to z pewnością pogorszy ich sytuację finansową. Część może zechcieć sobie to zrekompensować wyższymi cenami serwowanych dań. Dla innych może to być przesłanka do ogłoszenia upadłości – komentuje Małgorzata Samborska doradca podatkowy w Grant Thornton.

Decyzja sądu w tej konkretnej sprawie to oczywista wygrana fiskusa i może mieć duże znaczenie dla innych przedsiębiorców z branży, stanowiąc precedens. A dla korzystających z usług - podniesienie cen towarów.

DU

Źródło:
Firmy:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 6 hrech

Ciekawostka - W Norwegii sa inne ceny za jedzenie wewnatrz restauracji (drozej) i dowoz/drive-in/wynos (taniej). Wiec scenariusz z osobnymi cenami wcale nie jest taki nieprawdopodobny.

! Odpowiedz
6 10 iwonka50

Czy ktoś miał jakieś wątpliwości, że McD świadczy usługi związane z wyżywieniem? Chyba tylko za Platformy? Przecież sam firma nazywa siebie restauracją. A sprzedaż dań gotowych to jest w sklepie na stoisku z garmażerią.

! Odpowiedz
4 8 lkozierowski

współczuję franczyzobiorcom, zarząd nie straci nic.

! Odpowiedz
39 29 artur17

Zysk Mc Donalda to było ok. 7 gr z hamburgera. Ale zarząg korpo w Polsce wolał naciągać państwo. Bez komentarza... Amrest to samo. Wstyd. Teraz powinni płacić za to śmieciowe żarcie 22%.

! Odpowiedz
54 59 tomi44g

Tytuł powinien być: 'Sieć śmieciowego jedzenia chciała zwiększyć swój zysk naciągając prawo ale fiskus nie dał się okiwać. Będą musieli zapłacić VAT tak jak inne restauracje."

! Odpowiedz
2 55 kryzysio

Można zatłuc się torebką frytek z rozpaczy.

! Odpowiedz

Kalendarium przedsiębiorcy

  • Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

    Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.