McDonald's walczył z fiskusem i przegrał. Zapłaci zaległy VAT

Jak wiadomo od dawna, Polska absurdami podatkowymi stoi - musztarda ma wyższą stawkę VAT niż sos musztardowy, podobnie jak woda źródlana góruje nad mineralną czy chipsy kukurydziane nad ziemniaczanymi. Podobne historie dotyczą fast foodów. I tak jedna z popularnych sieci walczyła z fiskusem o niższą stawkę VAT i przegrała.

(fot. REUTERS/Lucy Nicholson / FORUM)

 W zeszłym tygodniu Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że gdański franczyzobiorca McDonald's nie mógł korzystać z obniżonej, 5-proc. stawki VAT, lecz 8-proc. Niby wszystko powinno być jasno określone w prawie, ale nie jest.

Od 2011 roku na dania gotowe obowiązywała 5-proc. stawka VAT, natomiast 8 proc. powinny płacić firmy, które świadczą "usługi związane z wyżywieniem". I tu powstaje pytanie - czy fast food zalicza się do pierwszej czy raczej tej drugiej kategorii, w której stawiamy go na równi z innymi restauracjami, w których obsługiwani jesteśmy przez kelnera. I tak zarówno Ministerstwo Finansów, jak i skarbówka niejednokrotnie wydawała indywidualne interpretacje - większość rozstrzygała spór na korzyść przedsiębiorstwa i pozwalała na korzystanie z niższej stawki VAT-u. Jednak w 2016 roku resort finansów stwierdził, że lokale serwujące fast food zaliczają się do drugiej grupy, świadcząc usługę gastronomiczną, czyli powinny płacić wyższą stawkę podatku.

I tak - zgodnie z orzeczeniem NSA - lokal McDonald's w Gdańsku oprócz tego, że musi od teraz płacić wyższy podatek, powinien uregulować 3-proc. różnicę z lat poprzednich wraz z odsetkami

- Naczelny Sąd Administracyjny rozpatrywał sprawę naszej franczyzobiorczyni z Gdańska. Orzeczenie dotyczy rozliczeń za 2011 rok i sprzedaży wewnątrz restauracji (tzn. nie obejmuje sprzedaży na McDrive). NSA uchylił korzystny dla franczyzobiorczyni wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego i utrzymał w mocy decyzje organów skarbowych. W tej chwili oczekujemy na pisemne uzasadnienie orzeczenia. Wyrok jest prawomocny i kończy postępowanie w tej konkretnej sprawie  - wyjaśnia Anna Borys-Karwacka, rzeczniczka McDonald's, cytowana przez portal businessinsider.com.pl.

Czyli wyższa stawka obowiązuje jedzenie serwowane w lokalu, te wydawane na wynos już nie. W takim razie całkiem możliwy jest scenariusz, w którym dania spożywane na miejscu będą droższe od tych na wynos.

- Teraz, gdy będą musieli zapłacić 3 proc. od całego obrotu, to z pewnością pogorszy ich sytuację finansową. Część może zechcieć sobie to zrekompensować wyższymi cenami serwowanych dań. Dla innych może to być przesłanka do ogłoszenia upadłości – komentuje Małgorzata Samborska doradca podatkowy w Grant Thornton.

Decyzja sądu w tej konkretnej sprawie to oczywista wygrana fiskusa i może mieć duże znaczenie dla innych przedsiębiorców z branży, stanowiąc precedens. A dla korzystających z usług - podniesienie cen towarów.

DU

Źródło:
Firmy:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 6 hrech

Ciekawostka - W Norwegii sa inne ceny za jedzenie wewnatrz restauracji (drozej) i dowoz/drive-in/wynos (taniej). Wiec scenariusz z osobnymi cenami wcale nie jest taki nieprawdopodobny.

! Odpowiedz
6 10 iwonka50

Czy ktoś miał jakieś wątpliwości, że McD świadczy usługi związane z wyżywieniem? Chyba tylko za Platformy? Przecież sam firma nazywa siebie restauracją. A sprzedaż dań gotowych to jest w sklepie na stoisku z garmażerią.

! Odpowiedz
4 8 lkozierowski

współczuję franczyzobiorcom, zarząd nie straci nic.

! Odpowiedz
39 29 artur17

Zysk Mc Donalda to było ok. 7 gr z hamburgera. Ale zarząg korpo w Polsce wolał naciągać państwo. Bez komentarza... Amrest to samo. Wstyd. Teraz powinni płacić za to śmieciowe żarcie 22%.

! Odpowiedz
54 59 tomi44g

Tytuł powinien być: 'Sieć śmieciowego jedzenia chciała zwiększyć swój zysk naciągając prawo ale fiskus nie dał się okiwać. Będą musieli zapłacić VAT tak jak inne restauracje."

! Odpowiedz
2 55 kryzysio

Można zatłuc się torebką frytek z rozpaczy.

! Odpowiedz

Kalendarium przedsiębiorcy

 • Termin płatności składek oraz złożenia deklaracji przez pracodawców zatrudniających pracowników.

  Termin przekazania sprawozdania do systemu INTRASTAT, za poprzedni miesiąc kalendarzowy, gdy realizowano transakcje wewnątrzwspólnotowe podlegające obciążeniu podatkiem od towarów i usług (VAT).

 • Termin płatności składek oraz złożenia deklaracji przez pracodawców zatrudniających pracowników.

  Termin zapłaty raty podatku leśnego przez osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.

  Termin zapłaty miesięcznej kwoty podatku od nieruchomości przez osoby prawne i jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.

 • Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

  Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.