REKLAMA
PIT 2023

Matura odbędzie się w terminie. Egzaminy wyłącznie w formie pisemnej

2021-04-09 14:27, akt.2021-04-09 14:54
publikacja
2021-04-09 14:27
aktualizacja
2021-04-09 14:54

Egzaminy maturalne odbędą się w terminie; rozpoczną się 4 maja i będą trwały ponad 20 dni; będą przeprowadzane wyłącznie w formie pisemnej - poinformował prezydent Andrzej Duda posiedzeniu Rady Gabinetowej.

Matura odbędzie się w terminie. Egzaminy wyłącznie w formie pisemnej
Matura odbędzie się w terminie. Egzaminy wyłącznie w formie pisemnej
fot. fongbeerredhot / / Shutterstock

Po spotkaniu Rady Gabinetowej i rozmowie z szefem MEiN Przemysławem Czarnkiem prezydent podkreślił, że egzaminy maturalne i egzaminy ósmoklasistów odbędą się w terminie. "Rozpoczną się (egzaminy) maturalne 4 maja, będą trwały ponad 20 dni" - poinformował.

"Będą matury przeprowadzane wyłącznie w formie pisemnej, wyjątkowo będą oczywiście wtedy, kiedy jest to niezbędne, przeprowadzane w formie ustnej, ale zasadą absolutną będzie forma pisemna z pełnym zachowaniem reżimu sanitarnego" - podkreślał Andrzej Duda.

Jak dodał, nie ma przesłanek, aby te terminy były przesunięte i przypomniał też, że ponad 500 tys. nauczycieli zostało zaszczepionych przeciwko koronawirusowi. "Nic nie powinno tutaj od strony tego zaplecza osobowego i zaplecza technicznego zakłócić przeprowadzania tych egzaminów, zgodnie z tym, jak one zostały wcześniej zapowiedziane. Mam nadzieję, że tutaj żadnych problemów nie będzie" - mówił prezydent.

Rząd bardzo poważnie rozważa uruchomienie szkół w systemie hybrydowym

Prezydent oświadczył, że podczas spotkania Rady Gabinetowej chciał się dowiedzieć co dalej z nauką w szkołach.

"Oczywiście jest to zależne od sytuacji epidemicznej, ale ponieważ zakładamy, że ona w ciągu najbliższych tygodni powinna się znacząco poprawiać, w związku z powyższym jest wysoce prawdopodobne i to jest bardzo poważnie rozważane w tej chwili przez pana premiera i pana ministra edukacji, aby szkoły zostały uruchomione w systemie hybrydowym. To znaczy tydzień nauki w szkole, tydzień nauki zdalnej; wymiennie w stosunku do grup wiekowych i do podziału na klasy" - poinformował Andrzej Duda.

Jak dodał, wydaje się, że takie rozwiązanie, które powoduje, że choć w ograniczonym zakresie, ale dosłownie do nauki w szkole, a nie poprzez internet, będzie dopuszczona jak największa liczba uczniów z różnych grup wiekowych, choćby co drugi tydzień "wydaje się rozwiązaniem sensowniejszym niż dopuszczenie znów tylko najmłodszych do stałej nauki, a pozostawienie młodzieży w domach".

Prezydent dodał, że podczas Rady Gabinetowej pytał też ministra edukacji o pomoc psychologiczną i psychiatryczną dla młodszej młodzieży. "Program w tym zakresie jest realizowany, to jest ogromna kwota 1,6 mld zł, która w tej chwili jest zarezerwowana w budżecie na te potrzeby" - mówił.

"Jak zapewnił mnie pan minister, dodatkowe 42 mln zł zostały przeznaczone także i na to, aby młodzież mogła mieć w szkołach dodatkowe zajęcia sportowe" - mówił prezydent.

autor: Grzegorz Bruszewski, Rafał Białkowski

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt hipoteczny własny kąt 0% prowizji (RRSO: 9,83%)

Kredyt hipoteczny własny kąt 0% prowizji (RRSO: 9,83%)

Komentarze (1)

dodaj komentarz
lelo1949
Przy sposobie nauki w tym roku szkolnym,powinni zrezygnować z matury ,jak wiele krajów,chyba,że ta matura ma być dla nauczycieli ,żeby zaspokoić ich ambicje

Powiązane: Edukacja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki