REKLAMA

Możliwy przeciek tematów maturalnych. Dyrektor CKE zawiadomił policję

2021-05-05 16:09
publikacja
2021-05-05 16:09
Możliwy przeciek tematów maturalnych. Dyrektor CKE zawiadomił policję
Możliwy przeciek tematów maturalnych. Dyrektor CKE zawiadomił policję
fot. Andrzej Hulimka / / FORUM

Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik zawiadomił w środę policję o ewentualnym przecieku tematów maturalnych z arkusza egzaminacyjnego z języka polskiego na poziomie podstawowym. Informacje tę przekazał PAP dyrektor CKE.

We wtorek rano egzaminem pisemnym z języka polskiego na poziomie podstawowym rozpoczęły się matury. Jest on obowiązkowy dla wszystkich maturzystów. Po jego zakończeniu portal Interia.pl podał informację, że mogło dojść do przecieku treści egzaminu.

Szef CKE zapowiedział we wtorek złożenie na policji zawiadomienia w tej sprawie.

"Na naszą skrzynkę mailową dostaliśmy kilka jednakowych informacji: skany z Google Trends, na których jest pokazane, że dziś po godzinie 7.30 poszukiwana była fraza +ambicje Lalka+, czyli słowa klucze z jednego z wypracowań" – powiedział wówczas Smolik. Zaznaczył, że na razie trudno ustalić wiarygodność tej informacji.

"Na podstawie tej informacji trudno na razie powiedzieć, czy był przeciek, czy nie. Mamy wątpliwości, więc przekazujemy sprawę do wyjaśnienia policji" – powiedział. "W przypadku stwierdzenia, że doszło do złamania prawa Centralna Komisja Egzaminacyjna podejmie dalsze kroki przewidziane w przepisach prawa" - dodał.

Komentując tę sprawę rzeczniczka prasowa Ministerstwa Edukacji i Nauki Anna Ostrowska wskazała, że "to doniesienia medialne, które wymagają szczegółowej weryfikacji ze strony odpowiednich służb". "W takiej sytuacji dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej składa zawiadomienie na policję, aby wyjaśnić sprawę" – dodała.

Poinformowała też, że w tym roku wprowadzono zmiany w procedurze wydawania i przyjmowania arkuszy.

"Obecnie dyrektorzy szkół muszą przyjmować arkusze w towarzystwie drugiego członka zespołu egzaminacyjnego. A wydając je przewodniczącym zespołów nadzorujących, mają obowiązek pokazać list przewozowy członkom zespołu i przedstawicielowi uczniów. W liście jest informacja, ile dokładnie pakietów zostało dostarczonych do danej szkoły. Osoby, które uczestniczą w przekazaniu arkuszy, muszą na piśmie potwierdzić tę liczbę pakietów" – podała.

Według mediów do ewentualnego przecieku tematów maturalnych mogło dojść na Podlasiu.

W środę dyrektorka Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży Agnieszka Muzyk poinformowała PAP, że we wtorek egzamin maturalny z języka polskiego w Podlaskiem rozpoczął się bez incydentów i przebiegał spokojnie. Podkreśliła, że arkusze egzaminacyjne do szkół w regionie dotarły nienaruszone i kompletne.

OKE w Łomży zasięgiem obejmuje woj. podlaskie i warmińsko-mazurskie.

Egzamin pisemny z polskiego na poziomie podstawowym składa się z dwóch części. Maturzyści musieli rozwiązać test i napisać tekst własny. Mieli wybór między napisaniem rozprawki na jeden z dwóch podanych tematów a analizą tekstu poetyckiego.

Pierwszy z tematów rozprawki brzmiał: "Czy ambicja ułatwia człowiekowi osiągnięcie zamierzonego celu? Rozważ problem, odwołując się do fragmentu +Lalki+ Bolesława Prusa, całego utworu oraz do wybranego tekstu kultury", a drugi: "Miasto – przestrzeń przyjazna czy wroga człowiekowi? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu +Ziemi obiecanej+ Władysława Stanisława Reymonta oraz do wybranych tekstów kultury".

Maturzyści, którzy wybrali trzeci z tematów interpretowali wiersz Beaty Obertyńskiej "Strych".

Autorki: Danuta Starzyńska-Rosiecka, Sylwia Wieczeryńska

Źródło:PAP
Tematy
Czy to dobry moment na inwestowanie?

Czy to dobry moment na inwestowanie?

Komentarze (4)

dodaj komentarz
obserwator62
Na twitterze Ministerstwa były przecieki o Lalce na maturze kilka dni przed egzaminem, co likwidowało równość szans poszczególnych maturzystów, więc taka jest polityka naszego tekturowego Państwa. Ktoś z dyrektorów szkół poszedł więc tylko krok dalej, naśladując szanownego Pana Ministra. W normalnym kraju prokuratura zajęłaby się Na twitterze Ministerstwa były przecieki o Lalce na maturze kilka dni przed egzaminem, co likwidowało równość szans poszczególnych maturzystów, więc taka jest polityka naszego tekturowego Państwa. Ktoś z dyrektorów szkół poszedł więc tylko krok dalej, naśladując szanownego Pana Ministra. W normalnym kraju prokuratura zajęłaby się najpierw ministerstwem, szerzącym demoralizację wśród młodzieży.
samsza
Tematy chroniła tajemnica, tak jak dane spisu powszechnego.
grab
Niebawem będziemy mieli więcej miernot niż ludzi mądrych i specjalistycznie wykształconych.
PiS sprzyja miernotom, bo łatwiej nimi kierować.
przemysl_to_jeszcze_raz
"Niebawem"? Taka jest cały czas. Nie władza temu sprzyja, a sami ludzie.
Po pierwsze, każdy od siebie mało wymaga i chce wszystko dostać jak najmniejszym nakładem pracy (ludzie są z natury leniwi), a po drugie rodzice jaki i same dzieci są bardzo roszczeniowi. Jak dzieciak dostanie jedynkę w szkole to rodzic biegnie
"Niebawem"? Taka jest cały czas. Nie władza temu sprzyja, a sami ludzie.
Po pierwsze, każdy od siebie mało wymaga i chce wszystko dostać jak najmniejszym nakładem pracy (ludzie są z natury leniwi), a po drugie rodzice jaki i same dzieci są bardzo roszczeniowi. Jak dzieciak dostanie jedynkę w szkole to rodzic biegnie w obronie, że przecież jego dziecko jest takie zdolne i robi z tego problem nauczycielowi.
Warto spojrzeć np. na statystki dyslektyków, których namnożyło się magicznie. Po co dziecko ma się uczyć poprawnej pisowni skoro może sobie załatwić dysleksje i mieć to w nosie?

Powiązane: Edukacja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki