Ponowna reaktywacja Matriksa. Neo i Trinity znów razem

"Weź niebieską pigułkę, a historia się skończy, obudzisz się we własnym łóżku i uwierzysz we wszystko, w co zechcesz. Weź czerwoną pigułkę, a zostaniesz w krainie czarów i pokażę ci, dokąd prowadzi królicza nora" - taką propozycję nie do odrzucenia złożył Morfeusz Leo. Najwyraźniej Lana Wachowski wybrała trzecią drogę - wzięła Matrix i postanowiła zrobić część 4. 

(fot. NG Collection / Interfoto)

20 lat po premierze pierwszego filmu "Matrix", który stanowi kamień milowy w historii kinematografii, świat obiegła wiadomość, że doczekamy się kolejnej części. Jak podaje "Variety", w filmie zobaczymy słynną cybernetyczną parę, graną przez Keanu Reevesa i Carrie-Anne Moss, a więc Neo i Trinity.

Za scenariusz i reżyserię odpowiada Lana Wachowski. - Wraz z Lily mieliśmy sporo pomysłów, kiedy tworzyłyśmy świat Matrixa 20 lat temu - powiedziała w wywiadzie dla amerykańskiego magazynu. - Jak się okazało, obecnie część z nich stała się jeszcze bardziej aktualna. Bardzo się cieszę, że ponownie powrócę do moich ulubionych postaci. Jestem wdzięczna, że będę mogła pracować po raz kolejny z moimi utalentowanymi przyjaciółmi - dodaje. 

Jak się jednak okazuje, nie napisze go ze swoją siostrą Lily, ale z Aleksandrem Hemonem (autor "The Lazarus Project") i Davidem Mitchellem (autor "Atlas Chmur"). Nie są znane szczegóły fabuły. 

Kto zagra w "Matriksie 4"?

Na giełdzie nazwisk aktorów, którzy mają się pojawić na srebrnym ekranie, zabrakło Laurence'a Fishbourne'a, który ożywił postać Morfeusza. Z przecieków wynika jednak, że ta postać się w filmie pojawi - tylko młodsza. Tak na swoim Twitterze napisał Justin Kroll, dziennikarz "Variety": "Pytacie,gdzie Morfeusz? Źródła powiedziały mi, że szukają odtwórcy "młodego Morfeusza", co może dawać wskazówki odnośnie czasu, w którym część 4 miałaby się rozgrywać".

Podobno rolą jest zainteresowany Michael B. Jordan ("Creed", "Czarna Pantera"). Co więcej, ma także chrapkę na bycie współproducentem. Na razie żadna z zainteresowanych stron nie potwierdziła tych doniesień. 

Koszty, gaże i zyski

Warner Bros. już 20 lat temu poznał się na talencie braci Wachowskich. Po przeczytaniu skryptu, który miał 600 stron, wiedział, że dysponuje kasową perełką. Już wtedy podpisał z duetem umowę na kilka scenariuszy. Od kilku lat (plotki pojawiają się od 2017 roku) wytwórnia filmowa poszukiwała sposobu, by powrócić do świata zdominowanego przez komputery, w których ludzie są zaledwie bateriami. Nic dziwnego. Trzy poprzednie części zarobiły ponad 1,6 mld dolarów.

Matriksy Trzy w liczbach
"Matrix" (1999 r.)
Budżet 63 mln dol.
Boxoffice
w USA 171 479 930 dol.
poza USA 292 037 453 dol.
"Matrix Reaktywacja" (2003 r.)
Budżet 150 mln dol.
Boxoffice
w USA 281 576 461 dol.
poza USA 460 552 000 dol.
"Matrix Rewolucje" (2002 r.)
Budżet 150 mln dol.
Boxoffice
w USA 139 313 948 dol.
poza USA 288 029 350 dol.

Na drodze do szybszej realizacji kolejnych części piętrzyły się komplikacje dotyczące m.in. zobowiązań aktorów wobec innych produkcji (np. Reevesa wobec Johna Wicka) i zmiany płci braci Wachowskich. 20 lat po brutalnym przebudzeniu Neo mogli ogłosić, że w końcu udało się pokonać wszystkich agentów Smithów.

- Jesteśmy podekscytowani, że po raz kolejny wchodzimy do świata Matriksa z Laną - zaznaczał Toby Emmerich, prezes Warner Bros. - Lana jest wyjątkową wizjonerką i oryginalną twórczynią. Cieszymy się, że pisze, reżyseruje i produkuje nowy rozdział uniwersum Matriksa - dodaje. 

W reakcji na pojawiające się pytania o filmowy budżet i gaże dla aktorów, wszyscy nabrali wody w usta. Z danych szacunkowych wynika, że na dotychczasowych "Matriksach" Keanu Reeves zarobił mniej więcej 200 mln dolarów. Jak to możliwe? W umowie jego pensja opiewała na kwotę 38 mln dolarów. Jednak gdy podczas produkcji "Reaktywacji" i "Rewolucji" na jaw wyszły problemy finansowe, zrezygnował z tych pieniędzy. W zamian wytwórnia miała mu wypłacić 15 proc. z zysków z obydwóch filmów. 

Zdjęcia do filmu mają ruszyć na początku przyszłego roku. Najwcześniej więc do kin trafi w 2021 roku. 

"Matrix 4" będzie miał do czego równać. "Jego starsze rodzeństwo" ma na koncie cztery Oscary, dwie nagrody Bafta, ponad 30 mln sprzedanych DVD, 3 gry komputerowe rozgrywające się w stworzonym przez Wachowskich świecie, serie komiksów, animacje "Animatrix" i miliony sprzedanych koszulek ze "spływającymi" zielonymi ciągami cyfr. 

Koszty poprzednich części opowiadających o Matriksie:

  • scena walki z Neo z klonami agenta Smitha trwała 17 minut i kosztowała ponad 40 mln dolarów i wówczas była najdroższą nakręconą sceną w historii. Skąd taka kwota? M.in. stąd, że cztery sceny były całkowicie wygenerowane komputerowo. Kręcenie całości sekwencji trwało 27 dni
  • 2,4 mln dolarów kosztowała budowa ponad 3-kilometrowego odcinka autostrady. Ściany oporowe zrobione były z drewna. Po zakończeniu zdjęć drogową scenografię rozebrano, a odzyskane drewno przewieziono do Meksyku, gdzie zbudowano z niego około 100 domów dla najbiedniejszych
  • tworzenie trylogii "Matrixa" trwało tak długo, ponieważ było obciążone "klątwą bankructwa". Kilka firm specjalizujących się w efektach specjalnych upadło w tzw. międzyczasie
  • wykorzystano 300 aut, które zaoferowała firma General Motors. Po produkcji wszystkie je trzeba było zezłomować
  • przy "Matriksie" 2 i 3 zatrudnionych było łącznie 1943 osoby
  • stworzono 8517 kopii 2 i 3 części trylogii. Matrix tym samym trafił do księgi Rekordów Guinnessa jako jedyny film puszczany w tylu kopiach w tym samym czasie

aw

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 glos_rozsadku

Leczenie na NFZ wygląda tak:
2018-06: piski w uszach, bóle stawów, złe samopoczucie
2018-08: doczekana wizyta u laryngologa, badanie słuchu i zlecone tabletki na zmianę ciśnienia w uszach
2018-09: tabletki nie dały, skierowanie na rezonans
2019-03: rezonans nic nie wykrył
2019-03: wykonałem PRYWATNIE pakiet badań na choroby bakteryjne. Wyszła bardzo mocno dodatnia yersinia. Potwierdzone w drugim laboratorium w innej klasie. Prawdopodobnie mam to z powodu jedzenia surowych jajek - jadłem ich po kilka dziennie przez lata prosto ze skorupki.
2019-04: laryngolog kieruje do internisty
2019-05: internista zleca ogólne badania i idzie sobie na 3 tyg. urlop
2019-06: internista zleca prześwietlenie głowy i stawu oraz daje skierowanie do poradni zakaźnej BEZ pieczątki pilne. W poradni każą mi wrócić do lekarza po pieczątkę PILNE. Wracam do lekarza: brak numerków a jutro lekarz jedzie sobie na 2 mies. urlop.
2019-10: ustalony termin przyjęcia w poradni zakaźnej.

Rozumiecie? Ja to jeszcze dobrze się trzymam, ale normalnie to człowiek przy tej chorobie sra po 5 razy dziennie. Zamiast od razu dać skierowanie do poradni albo od razu dać antybiotyk to nie, co wizytę po 1 cukierku.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 glos_rozsadku

aha te badania prywatne które wykonałem kosztowały mnie ponad 2000 zł

! Odpowiedz
0 5 degrengolada odpowiada glos_rozsadku

czekają aż umrzesz i się odczepisz.

! Odpowiedz
1 1 lgbt-neo

"[...] pokażę ci, dokąd prowadzi królicza nora" - taką propozycję nie do odrzucenia złożył Morfeusz Leo."
- Leo to pewnie Neo po zmianie płci...

! Odpowiedz
0 0 meryt

Cytat z Matrixa.
"Jeśli weźmiesz niebieską obudzisz się we własnym łóżku i uwierzysz w co zechcesz.
Jeśli weźmiesz czerwoną zostaniesz w krainie czarów i pokaże dokąd prowadzi królicza nora"
Wybór był.

! Odpowiedz
4 15 specjalnie_zarejstrowany1

alez to bedzie gniot przesiakniety polityczna poprawnoscia

! Odpowiedz
2 8 shiver5

I LPGT.

! Odpowiedz
0 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
5 36 open_mind

Ludzie przepowiadają że wszystko idzie w złym kierunku. I to jest totalna nieprawda! Wszystko idzie prawidłowo według założeń światowych karteli, i krok po kroku stajemy się biedniejsi a bogatsi w dług a tym samym niewolnikami systemu natomiast kartele coraz bogatsze. Chciało by się krzyczeć na całe gardło, Ludzie obudźcie się i weźcie te CZERWONE pastylki, ale oni wolą pogrążać się w błogim śnie i przyjmować te NIEBIESKIE pastylki. Przynajmniej do czasu kiedy kartele przestaną być zdolne do zapewniania nam pełnych półek. Mamy obecnie Matrix na żywo w pełnej okazałości.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
7 11 uczen_manueli_g

A więc tak wygląda stan umysłu po zażyciu CZERWONEJ.

To może jednak zostanę przy NIEBIESKIEJ viagrze. Odczucia wyjątkowo realne i baaardzo atrakcyjne.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne