REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

Mastercard podnosi opłaty nawet o 500 proc. To konsekwencja brexitu

2021-01-26 09:45
publikacja
2021-01-26 09:45

Opłata interchange pobierana od transakcji kartami Brytyjczyków u e-sprzedawców w Unii Europejskiej pójdzie radykalnie w górę. Organizacja Mastercard poinformowała, że zmiany będące pochodną brexitu zaczną obowiązywać w październiku.

Mastercard podnosi opłaty nawet o 500 proc. To konsekwencja brexitu
Mastercard podnosi opłaty nawet o 500 proc. To konsekwencja brexitu
fot. Teerasak Ladnongkhun / / Shutterstock

Jednym z efektów pożegnania Wielkiej Brytanii z Unią Europejską jest zmiana klasyfikacji transakcji kartowych wykonywanych przez Brytyjczyków w UE. Mają one teraz charakter „interregionalny”. Organizacja Mastercard poinformowała, że zmienią się w związku z tym stawki opłaty interchange.

Jak donosi „The Guardian”, opłata od transakcji kartą kredytową wzrośnie z 0,3 proc. do 1,5 proc. W przypadku kart debetowych – z 0,2 proc. do 1,15 proc. Kilkukrotny wzrost stawek dotyczy wyłącznie transakcji w handlu elektronicznym dokonywanych kartami wydanymi w Wielkiej Brytanii u sprzedawców na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Reklama

Przypomnijmy, że opłata interchange pobierana jest od akceptanta (podmiotu przyjmującego płatność) i stanowi przychód banku-wydawcy karty. Unia Europejska narzuciła w 2015 r. maksymalne stawki tej opłaty na terenie EOG. W przypadku transakcji interregionalnych (np. płatność wykonana w punkcie na terenie EOG kartą wydaną poza EOG) wysokość opłat była przedmiotem sporu z Komisją Europejską. W 2019 r. Komisja przyjęła zobowiązanie Visy i Mastercarda do obniżenia tychże opłat o średnio 40 proc.

Nowy cennik Mastercard odpowiada warunkom zawartym w porozumieniu osiągniętym w 2019 r. Jak podkreśla organizacja, decyzja nie dotyczy transakcji wykonywanych w fizycznych punktach handlowych, a stawki stosowane lokalnie w Wielkiej Brytanii nie ulegną zmianie. Konsumenci mają nie odczuć jakichkolwiek efektów nowego cennika.

Jak informuje „The Guardian”, organizacje konsumenckie w Wielkiej Brytanii obawiają się, że mimo tych zapewnień nowe stawki zostaną przerzucone na ostateczne ceny produktów. Wskazują, że już teraz konsumenci odczuwają niedogodności brexitu podczas e-zakupów w Europie, a decyzja Mastercard będzie kolejnym utrudnieniem.

Organizacja Visa nie zareagowała jak dotąd na ruch konkurenta.

MK

Źródło:
Tematy
MINI pełne przygód.

MINI pełne przygód.

Komentarze (4)

dodaj komentarz
itso_promocja_pionka
to jest kpina ze nie ma lokalnej konkurencji dla kawałka plastiku z chipem visa MasterCard to wszystko USA
demeryt_69
Tzw. opłata interchange od transakcji kartą kredytową wzrośnie z 0,3% do 1,5% oraz z 0,2% do 1,15% w przypadku kart debetowych.
*****
Jeszcze kilka lat temu w Polsce nawet za zakupy krajowe MC pobierał 1,55% od każdej transakcji.
barysza51
A na Słowacji do tej pory pobierają. Jakież było moje zdziwienie kiedy odmawiano mi płatności kartą. Dopiero rozmowa ze sprzedawcą otworzyła mi oczy. Więc niska opłata nie jest zasługą UE.
stachsgh
Witam !!
Masakra. A taki dobry był Mastercard i mozna było sobie pozwolić na zakupach na
https://www.youtube.com/watch?v=oVrdIXQ2g30

Powiązane: Brexit

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki