Opłata interchange pobierana od transakcji kartami Brytyjczyków u e-sprzedawców w Unii Europejskiej pójdzie radykalnie w górę. Organizacja Mastercard poinformowała, że zmiany będące pochodną brexitu zaczną obowiązywać w październiku.


Jednym z efektów pożegnania Wielkiej Brytanii z Unią Europejską jest zmiana klasyfikacji transakcji kartowych wykonywanych przez Brytyjczyków w UE. Mają one teraz charakter „interregionalny”. Organizacja Mastercard poinformowała, że zmienią się w związku z tym stawki opłaty interchange.
Jak donosi „The Guardian”, opłata od transakcji kartą kredytową wzrośnie z 0,3 proc. do 1,5 proc. W przypadku kart debetowych – z 0,2 proc. do 1,15 proc. Kilkukrotny wzrost stawek dotyczy wyłącznie transakcji w handlu elektronicznym dokonywanych kartami wydanymi w Wielkiej Brytanii u sprzedawców na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
ReklamaPrzypomnijmy, że opłata interchange pobierana jest od akceptanta (podmiotu przyjmującego płatność) i stanowi przychód banku-wydawcy karty. Unia Europejska narzuciła w 2015 r. maksymalne stawki tej opłaty na terenie EOG. W przypadku transakcji interregionalnych (np. płatność wykonana w punkcie na terenie EOG kartą wydaną poza EOG) wysokość opłat była przedmiotem sporu z Komisją Europejską. W 2019 r. Komisja przyjęła zobowiązanie Visy i Mastercarda do obniżenia tychże opłat o średnio 40 proc.
Nowy cennik Mastercard odpowiada warunkom zawartym w porozumieniu osiągniętym w 2019 r. Jak podkreśla organizacja, decyzja nie dotyczy transakcji wykonywanych w fizycznych punktach handlowych, a stawki stosowane lokalnie w Wielkiej Brytanii nie ulegną zmianie. Konsumenci mają nie odczuć jakichkolwiek efektów nowego cennika.
Jak informuje „The Guardian”, organizacje konsumenckie w Wielkiej Brytanii obawiają się, że mimo tych zapewnień nowe stawki zostaną przerzucone na ostateczne ceny produktów. Wskazują, że już teraz konsumenci odczuwają niedogodności brexitu podczas e-zakupów w Europie, a decyzja Mastercard będzie kolejnym utrudnieniem.
Organizacja Visa nie zareagowała jak dotąd na ruch konkurenta.
MK