REKLAMA

Marcin Wiącek nowym Rzecznikiem Praw Obywatelskich. Senat wyraził zgodę

2021-07-21 15:55, akt.2021-07-21 16:29
publikacja
2021-07-21 15:55
aktualizacja
2021-07-21 16:29
Marcin Wiącek nowym Rzecznikiem Praw Obywatelskich. Senat wyraził zgodę
Marcin Wiącek nowym Rzecznikiem Praw Obywatelskich. Senat wyraził zgodę
/ Senat RP

Prof. Marcin Wiącek będzie nowym Rzecznikiem Praw Obywatelskich. Senat w środę w głosowaniu wyraził zgodę na powołanie go na 5-letnią kadencję. Wiącek obejmie stanowisko po złożeniu ślubowania.

Za wyborem prof. Wiącka zagłosowało w środę 93 senatorów, nikt nie był przeciw, zaś pięciu senatorów wstrzymało się od głosu. Kandydaturę Wiącka zgłosiły wspólnie klub PiS i kluby opozycyjne: PSL-Koalicja Polska, UED, Konserwatyści oraz Lewica, a także koło Polska 2050 oraz Polskie Sprawy. Sejm wybrał go na nowego RPO na początku lipca.

Zobowiązuje się, że niezależnie od okoliczności będę pomagał każdemu obywatelowi, który czuje, że jego wolności czy prawa są naruszane - powiedział w środę prof. Marcin Wiącek, który będzie nowym Rzecznikiem Praw Obywatelskich

Stanowisko RPO obejmie po złożeniu ślubowania.

Wiącek po głosowaniu w Senacie wyraził uznanie dla wszystkich parlamentarzystów, "którym udało się wznieść ponad podziały i wybrać Rzecznika Praw Obywatelskich". "Jestem dumny osobiście z tego, że to porozumienie skoncentrowało się wokół mojej osoby" - podkreślił profesor.

Zobowiązał się, że "będzie niezależnie od okoliczności pomagał każdemu obywatelowi, który czuje, że jego wolności czy prawa są naruszane".

Wiącek zapowiedział, że jako RPO w pierwszej kolejności będzie chciał spotkać się z Komendantem Głównym Policji ws. "zwiększenia wrażliwości funkcjonariuszy, którzy mają kontakt z osobami zatrzymywanymi".

"Chciałbym również przygotować raport dot. problemów, jakie obnażyła pandemia koronawirusa. Pragnę również spotkać się z organizacjami społecznymi, które zajmują się ochroną praw osób najbardziej wykluczonych, osób z niepełnosprawnościami, osób starszych, osób dotkniętych kryzysem bezdomności i stworzyć katalog problemów, które mógłbym przy pomocy współpracowników z Biura RPO rozwiązać" - powiedział Wiącek. 

Rzecznika powołuje Sejm za zgodą Senatu. Prawo zgłaszania kandydatów przysługuje marszałkowi Sejmu oraz grupie co najmniej 35 posłów. Wiącek zastąpi na stanowisku RPO Adama Bodnara, którego ustawowa kadencja upłynęła we wrześniu ubiegłego roku. Z uwagi na brak wyboru następcy Bodnar pozostawał na stanowisku do zeszłego czwartku.

Marcin Wiącek (ur. w 1982 r.) jest profesorem Uniwersytetu Warszawskiego, doktorem habilitowanym nauk prawnych i kierownikiem Zakładu Praw Człowieka na Wydziale Prawa i Administracji UW. Specjalizuje się w prawie konstytucyjnym i prawach człowieka.(PAP)

autorzy: Mateusz Mikowski, Marcin Jabłoński

mm/ mja/ jann/

Źródło:PAP
Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (8)

dodaj komentarz
pakamera
Po tym jak w pierwszej kolejności odniósł się do wyroku TSUE i praw zatrzymanych przez policję w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa,istnieje obawa,że może być kolejnym po Bodnarze wrzodem na tym stanowisku.
ssmentek
Po tym jak PO z Bodnarem na szkodę dla obywateli sprowadzili ten Urząd do roli tuby propagandowej, nowy rzecznik będzie musiał wykonać tytaniczną pracę... Sama historia z rzecznikiem wystarczy aby nie głosować na Tuska. Facet
and00
U mnie ma carte blanche
Gorszy od Bodnara nie będzie
Nie jest zagorzałym internacjonalistą po szkołach Sorosa
Mam nadzieje że będzie bronił obywateli, a nie tylko LGBT+++ I kolorowych
and00
ps
Za to Bodnar zrobi karierę międzynarodową
Tak zaangażowanego Sorosowca dawno nie widziałem, na pewno dostanie jakieś nagrody za to co robiła w Polsce,

Powiązane: Polityka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki