Marchewka dla górniczych działaczy. Urlopy za zgodę na likwidacje kopalń

Dzięki specjalnej ustawie kilkudziesięciu górniczych związkowców będzie mogło przejść na urlopy górnicze. Podatnicy zapłacą za to 2 mln zł rocznie. Może trzeba było tak rozmawiać ze związkowcami wcześniej?

(fot. DADO RUVIC / Reuters)

Redaktorzy portalu WysokieNapiecie.pl nie pamiętają, aby w polskim parlamencie uchwalano kiedykolwiek ustawę dotyczącą takiej garstki ludzi. Chodzi o ok. 50 górniczych związkowców.

Poselski (choć przygotowany przez rząd) projekt ustawy pojawił się w Sejmie nagle w środę 8 marca, a już w czwartek przyjęła go w pierwszym czytaniu sejmowa komisja energii i skarbu państwa. Urlopy dla górniczych działaczy to nie był główny powód tak pilnego trybu procedowania. Minister energii Krzysztof Tchórzewski przyznał się posłom do niedopatrzenia przy planowaniu fuzji PGG a KHW. Zapomniano o nieodrolnionych działkach, które są własnością KHW. Takie działki to zaszłości jeszcze lat 60. czy 70.

Zgodnie z uchwaloną przez PiS ustawą o ziemi rolnej, ziemię tę musiałaby po transakcji sprzedaży KHW do PGG przejąć Agencja Nieruchomości Rolnych. Projekt wyłącza nieruchomości rolne użytkowane przez górnictwo spod tej  ustawy.

Swoją drogą fakt, że w Ministerstwie Energii i obu spółkach zapomniano akurat o tej kwestii może dziwić, bo kiedy w kwietniu 2016 powstawała PGG, to panował olbrzymi pośpiech, wiadomo było, że musi być zarejestrowana przed 1 maja 2016, bo wtedy wchodziła w życie ustawa rolna.

Wróćmy jednak do naszych związkowców. Urlopy górnicze należały się do tej pory wyłącznie górnikom pracującym pod ziemią, którym zostały cztery (lub mniej) lata do emerytury.

Co dostaną od rządu związkowcy? O tym w dokończeniu artykułu na portalu WysokieNapiecie.pl

Rafał Zasuń

Źródło:
Firmy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~sławek

Ojj zwąchole to każdym dostępnym kanałem dopchają się do kasy w sumie co się dziwić taki ich żywot zgarnąć dla siebie jak najwięcej a na innych to już nie ma sensu patrzeć

! Odpowiedz
0 0 ~adam

I jak tu mowic o odbuwie gornictwa jak zwiazki dopychaja sie do koryta, bo malo juz ugrali i im dalej malo.

! Odpowiedz
0 0 ~bart

słyszę tylko związki i związki, mało się już nachapali?

! Odpowiedz
0 0 ~Dżejms

Czy ci działacze mają broń ostrą i haki na władzę? Nie widzę innego wytłumaczenia. Może czytelnicy bankiera - skrzyknijmy się niech nam zafundują "urlopy" do emerytury. Czy my gorsi?

! Odpowiedz
0 0 ~energi989

Dobra zmiana. Polacy zapłacą za to wszystko bardzo wysoką cenę. Zobaczą to za kilka lat w rachunkach za prąd!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

! Odpowiedz
0 2 ~ja_też_tak_chce

A na miejsce urlopowanych związkowców przyjdą następni....

! Odpowiedz
2 8 ~zyzo

To jest chore. Co ten PIS robi za Dobrą Zmianę , palce lizać. Kosztem całego społeczeństwa, z
którym wcale się nie liczy.

! Odpowiedz
2 5 ~nie-oszołom

DOŚĆ już dotowania nierentownych kopalni z pieniędzy podatników (moich i Twoich)!!! DOŚĆ już ulegania ekstremalnym postawom roszczeniowym niereformowalnych związków górniczych!!!

! Odpowiedz
0 2 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
1 5 ~Gural09

A czemu my musimy odrabiać wojsko i krew.a oni nieroby zawsze znajdą jakąś furtkę żenada.

! Odpowiedz

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl