REKLAMA

Manipulacje w handlu na Milisystemie? W radzie nadzorczej jest Jakub Błaszczykowski

Michał Kubicki2022-11-22 12:15, akt.2022-11-22 16:52redaktor Bankier.pl
publikacja
2022-11-22 12:15
aktualizacja
2022-11-22 16:52
Manipulacje w handlu na Milisystemie? W radzie nadzorczej jest Jakub Błaszczykowski
Manipulacje w handlu na Milisystemie? W radzie nadzorczej jest Jakub Błaszczykowski
fot. Andrzej Hulimka / / FORUM

Ciąg dalszy sprawy  związanej ze spółką, w której akcjonariuszem i członkiem rady nadzorczej jest Jakub Błaszczykowski. Jej notowania na NewConnect po dwóch miesiącach zostały odwieszone, ale dochodzenie KNF-u ustaliło możliwość manipulacji w handlu akcjami przez tzw. spółdzielnię.

Od 20 listopada handel akcjami Milisystemu został na wniosek KNF-u przywrócony przez GPW. W poniedziałek kurs spadł o 17,5 proc., a we wtorek kontynuuje przecenę, spadając o kolejne 12,9 proc. Jednak do chwili zawieszenia notowań we wrześniu akcje podrożały od początku roku o 552 proc.

Bankier.pl

Moment wybrany przez nadzorcę dziwił ze względu na brak jasnego uzasadnienia KNF-u, dlaczego dopiero jesienią zdecydowano się złożyć wniosek o zawieszenie obrotu akcjami, by chronić interesy indywidualnych akcjonariuszy, skoro fala ogromnych wzrostów trwała od dłuższego czasu i w ciągu pełnych 12 miesięcy podniosła kurs o 800 proc., a trzech lat o 3 000 proc., mimo że spółka od kilku kwartałów nie generowała przychodów. 

W raporcie za III kwartał co prawda przychody ze sprzedaży się pokazały (20 tys. zł), ale podkreślono, że zawieszenie notowań „utrudnia spółce funkcjonowanie i ogranicza zaufanie do spółki przy rozmowach z kontrahentami”. W dodatku zaznaczono, że „spółka nie jest stroną w postępowaniu” i „ma nadzieję, na szybkie wyjaśnienie sprawy, odwieszenie notowań, ochronę interesu akcjonariuszy i dobrego imienia spółki”.

W artykule opisującym wrześniowe wydarzenia sprawę komentował prezes oraz rzecznik KNF-u, jednak bez przedstawienia szczegółów podejrzeń. Po blisko dwóch miesiącach 18 listopada Komisja opublikowała uzasadnienie stojące za wrześniowym wnioskiem o zawieszenie notowań i konkretne daty, które tłumaczyły, czemu zawieszenie nastąpiło we wrześniu. 

Dla porządku dodajmy, że obecnie notowany na NewConnect Milisystem to dawny Intelligent Gaming Solutions. Spółka przeszła proces zmian właścicielskich, w wyniku czego w akcjonariacie pojawiła się m.in. były reprezentant Polski w piłce nożnej – Jakub Błaszczykowski, który pełni w spółce także funkcję członka rady nadzorczej. Zmienił się przedmiot działalności firmy: ze sprzedaży technologii informatycznych dla biznesu na sprzedaż produktów i usług z zakresu obronności, w tym przede wszystkim mobilnego systemu do treningu strzeleckiego o nazwie Trenażer Strzelecki „Wisła”.

Jak wskazuje uzasadnienie KNF-u, „w obrocie akcjami Milisystem mogło dojść do manipulacji, prowadzonej przez podmioty podejrzane o skoordynowane działanie, z zastosowaniem schematu manipulacyjnego wykorzystującego manipulację »pump and dump« z użyciem technik »layering and spoofing« oraz »wash-trades«”. Komisja wyjaśnia szczegółowo, na czym polegają wspomniane techniki. Państwo mogą sobie to przypomnieć wracając do artykułu „Jak działa spółdzielnia? Manipulacje na giełdzie wciąż żywe”.

Nadzorca przywołuje wydarzenia z ostatnich miesięcy, które udało mu się zaobserwować, nie wskazuje jednak kręgu podejrzanych, a używa jedynie określenia "grupa inwestorów", której przypisuje konkretne zarzuty, 

 „Od 10 maja do 22 września 2022 r. doszło do zajęcia pozycji przez grupę inwestorów (grupa), a następnie akumulacji akcji wraz z zawyżeniem rynkowego kursu akcji Milisystem przez tę grupę poprzez jej dominujący udział po stronie kupna oraz przez składanie agresywnych zleceń kupna. W tym okresie grupa najpewniej wielokrotnie stosowała techniki manipulacyjne typu »layering and spoofing« oraz »wash-trades« – wyjaśnia KNF.

„20 września 2022 r. o 20:04 spółka opublikowała komunikat dotyczący podpisania umowy z Glomex MS Polska sp. z o.o. o zachowaniu poufności. Spółka podkreśliła w nim jednoznacznie pozytywny i strategiczny charakter publikowanej informacji dla jej przyszłych wyników” – czytamy dalej w uzasadnieniu.

„Komunikat miał najpewniej na celu wywołanie zwiększonego zainteresowania potencjalnych inwestorów. Publikacji komunikatu towarzyszyło składanie agresywnych zleceń kupna przez członków Grupy. Z dużym prawdopodobieństwem opisana aktywność zleceniowa miała na celu wzmocnienie tendencji po publikacji raportu bieżącego oraz wytworzenie wrażenia znaczącej przewagi rynkowego popytu, co stanowi techniki manipulacyjne typu »momentum ignition« oraz typu »layering«” – informuje KNF.

„Od maja 2022 r. zaobserwowano również wzmożoną aktywność uczestników forów internetowych dla inwestorów. Rozpowszechniano na nich bardzo korzystne informacje na temat spółki oraz jej działalności” – wskazuje komunikat.

„Opisane działania miały prawdopodobnie na celu zaktywizowanie popytu ze strony pozostałych uczestników obrotu i w efekcie doprowadziły do sztucznego zawyżenia ceny. Ostatecznym celem tych działań była najpewniej wyprzedaż akcji przez grupę po sztucznie zawyżonej cenie, co niosło ryzyko naruszenia interesów pozostałych uczestników obrotu” – podsumowuje KNF.

Zawieszenie obrotu akcjami Milisystem miało na celu wg Komisji ochronę interesów akcjonariuszy, poinformowanie ich o sytuacji w handlu akcjami spółki i zwiększenie ich świadomości inwestycyjnej. Póki co, obrót został odwieszony, ale KNF zastrzega, że będzie go monitorował, a w razie stwierdzenia kolejnych manipulacji będzie podejmował stosowne kroki. Jednym ze skutków ma być złożenie przez KNF zawiadomienia do organów ścigania o podejrzeniu popełnieniu przestępstwa.

Wysłaliśmy do KNF szereg pytań dot. m.in. tego, czy takie zawiadomienie zostało złożone, skoro w uzasadnieniu podnosi konkretne zarzuty i analizę arkusza zleceń. O komentarz poprosiliśmy także władze spółki. W momencie uzyskania odpowiedzi zamieścimy je, aktualizując artykuł.

[Aktualizacja 16.45] W przysłanym oświadczeniu zarządu Milisystem podkreślono, że spółka nie jest stroną w postepowaniu oraz że wypełniała wszystkie obowiązki informacyjne, publikując raporty bieżące. Według zarządu na zainteresowanie działalnością  spółki wpływ ma "zmiana otoczenia geopolitycznego, w tym wybuch wojny u naszego wschodniego sąsiada oraz zmiany legislacyjne czy też zainteresowanie szkoleniem strzeleckim zarówno wśród cywili ale także w ramach działalności spółek należących do Skarbu Państwa. Stworzony przez Milisystem S.A. trenażer strzelecki idealnie wpisuje się w trendy rynkowe oraz zapotrzebowanie na tego typu sprzęt".

Źródło:
Michał Kubicki
Michał Kubicki
redaktor Bankier.pl

Redaktor działu Rynki Bankier.pl. Absolwent finansów i rachunkowości na UMCS w Lublinie. W czasie studiów zainteresował się giełdą i rynkami finansowymi, które to zainteresowania rozwinął na SGH w Warszawie na kierunku Bankowość Inwestycyjna. Na co dzień obserwuje notowania warszawskiej giełdy, by przekazać czytelnikom portalu najważniejsze informacje z parkietu oraz przybliżyć istotne wiadomości ze spółek. tel.728 927 242

Tematy
Znajdź pracownika na Pracuj.pl już od 41,70 zł!

Znajdź pracownika na Pracuj.pl już od 41,70 zł!

Advertisement

Komentarze (3)

dodaj komentarz
wojciech_m
Hehe zmiana działalności a pismak pisze, że spółka urosła 3000 %. Przecież to już inna działalność w dodatku na czasie. Zapomnieliście o Bumechu jak z 2 zł poszedł na 90 zł ? Co daje 4500 %, a Innogene ? Z 5 na 98 ? I to przy jakiej manipulacji i oszustwach prezesa ? Nie wspominając już o innych spółkach.... Czyżby komuś było nie Hehe zmiana działalności a pismak pisze, że spółka urosła 3000 %. Przecież to już inna działalność w dodatku na czasie. Zapomnieliście o Bumechu jak z 2 zł poszedł na 90 zł ? Co daje 4500 %, a Innogene ? Z 5 na 98 ? I to przy jakiej manipulacji i oszustwach prezesa ? Nie wspominając już o innych spółkach.... Czyżby komuś było nie na rękę, że powstała spółka militarna z perspektywami w tych czasach ?
ronald_tysk
Ataki na Biletelli to czysty antysemityzm!
peluquero
a co z przypadkami pump the dump czyli zaniżania kursu?

Powiązane: Giełdowe kontrowersje

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki