REKLAMA

Mangata podwyższa prognozy na '21; zysk netto ma wynieść 56 mln zł

2021-08-02 15:10
publikacja
2021-08-02 15:10
Mangata podwyższa prognozy na '21; zysk netto ma wynieść 56 mln zł
Mangata podwyższa prognozy na '21; zysk netto ma wynieść 56 mln zł
fot. Tomasz Ras / / Puls Biznesu

Mangata Holding podwyższyła prognozę wyników grupy na 2021 r. Przychody ze sprzedaży mają wynieść 730 mln zł, EBITDA 110 mln zł, a zysk netto 56 mln zł - podała spółka w komunikacie. Pod koniec marca Mangata prognozowała przychody w 2021 r. na 659 mln zł, EBITDA na 94 mln zł, a zysk netto na 43 mln zł.

W komunikacie podano, że korekta prognozy została sporządzona na bazie wyników finansowych za pierwszy kwartał, wstępnych wyników za drugi kwartał oraz perspektywie i oczekiwanych wynikach za trzeci i czwarty kwartał przy założeniu utrzymania pozytywnych tendencji mających kluczowe znaczenie dla wyników finansowych grupy.

Mangata wskazała, że znaczenie dla wyników grupy ma m.in. korzystne otoczenie rynkowe i dynamicznie rosnący popyt od drugiego kwartału 2021 w każdym z segmentów biznesowych, wzrost cen sprzedaży wynikający ze znaczącego wzrostu cen stali czy korzystny kurs euro.

Grupa podała, że widoczna jest odbudowa i silny trend wzrostowy w segmencie podzespołów dla motoryzacji i komponentów wynikający m.in. z ożywienia na rynku europejskim i amerykańskim. Odbudowa rynku i wzrost zapotrzebowania od klientów - jak poinformowała grupa - notowana jest także w segmencie armatury przemysłowej i elementów złącznych.

W ocenie Mangaty, wsparciem dla marż w pierwszym półroczu 2021 r. były wcześniejsze kontraktacje materiałów/surowców oraz zapas magazynowy, a w drugim kwartale ceny podstawowych surowców (stal, złom, surówka) zaczęły istotnie rosnąć, co wymagało natychmiastowych działań w zakresie podwyżek cen sprzedaży wyrobów grupy.

"Pomimo wzrostu cen na rynku nadal utrzymuje się wysoki poziom popytu na stal i złomy. Spółki grupy zabezpieczyły dostawy materiałowe umożliwiające realizację dużych portfeli zamówień. Jakkolwiek należy zwrócić uwagę, iż możliwe są dalsze wzrosty cen stali wynikające z wysokiego popytu, a także wzrostu cen energii elektrycznej" - napisano.

Grupa ocenia, że istotną kwestią w przypadku branży automotive jest również brak dostępności mikroprocesorów, ograniczająca możliwości produkcyjne kluczowych producentów samochodów pomimo dużego popytu rynkowego.

Ponadto, Mangata monitoruje rozwój sytuacji rynkowej i zakłada, iż nie można wykluczyć spadku popytu szczególnie w czwartym kwartale, przy czym - w ocenie grupy - głównym wyzwaniem dla gospodarek pozostanie przebieg pandemii Covid-19.

W 2020 r. grupa miała 566,1 mln zł przychodów, 34,5 mln zł zysku netto, 33,9 mln zł zysku netto j.d. oraz 74,4 mln zł EBITDA. (PAP Biznes)

doa/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Dokonaj kolejnego zrównoważonego wyboru

Dokonaj kolejnego zrównoważonego wyboru

Advertisement

Powiązane

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki