Maliszewski: "Carry trade" powodem paniki na eurodolarze

O nagłe i silne umocnienie kursu euro do dolara pytamy głównego ekonomistę DMK, Jacka Maliszewskiego.

Marcin Dziadkowiak, Bankier.pl: W poniedziałek mieliśmy do czynienia nie tylko z gwałtowną wyprzedażą na rynkach akcji czy surowcowym, ale także z naprawdę silnym wzrostem kursu eurodolara. Gdy ze snu budziły się rynki w USA, wystąpiła nawet sytuacja, że w ciągu kilku minut euro zyskało do dolara ponad jednego centa, bez żadnych wyraźnych informacji z gospodarek. Skąd takie gwałtowne ruchy na walutach?

Jacek Maliszewski
Jacek Maliszewski (Materiały dla mediów)

Jacek Maliszewski, główny ekonomista DMK: Wyprzedaż dolara zbiega się z silnymi spadkami cen surowców energetycznych ( ropa crude spadła poniżej poziomu 40 USD/baryłkę - a jeszcze rok temu wynosiła ona ponad 100 USD/bbl). Okazuje się, że mniej więcej od dwóch lat inwestorzy globalni stosowali tak zwany „carry trade” poprzez euro. Polegało to na pożyczaniu euro, natychmiastowej zamiany na inne waluty oraz na surowce i na akcje, które dawały wyższe stopy zwrotu niż koszt zaciągniętego kredytu w euro.

Skąd zatem teraz tak nagłe odwrócenie sentymentu na rynku walutowym?

Gdy tylko ceny aktywów spadają zbyt szybko, inwestorzy zawierający transakcje „carry trade” natychmiast starają się zamknąć swoją spekulację, by nie narastały ich straty. Czyli pozbywają się akcji, surowców i walut wysoko oprocentowanych i jednocześnie odkupując euro i spłacają kredyty.

Właśnie z czymś takim mamy teraz do czynienia. Czyli mamy panikę. Kiedyś spadki cen surowców były silnie skorelowane z umocnieniem dolara. A teraz jest to skorelowane z umocnieniem euro. Efekt jest taki jaki jest.

Do kiedy może utrzymać się taka sytuacja?

Zakładam, iż gdy tylko wróci obawa o podwyżkę stóp procentowych w USA - wtedy dolar wróci do łask, a euro będzie sprzedawane. Panika na eurodolarze powinna się wkrótce skończyć i kurs eurodolara powinien wrócić do poziomów z początku sierpnia.

Marcin Dziadkowiak

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
6 4 ~rozsadny

nic już nie wróci do łask...
KRAH, KRAH nam grozi, ale jeszcze nie dociera...
dolar będzie wart tylle co papier, bo jest go wiecej na rynku niż dóbr .. Dolar to wielka bańka spekulacyjna, która jak peknie to huk bedzie słychac przez lata!!!
Armagedon finansowy idzie... wojna walutowa pewna

! Odpowiedz
5 18 ~KIMDZONGTUSK

M z carr trade ma rację, natomiast ma to tyle wspólnego z realną gospodarką co świnka morska z morzem. Generalnie uważam, że te tzw. rynki toczy rak i to one będą żródłem nieszczęść, recesji, załamania.... realna gospodarka beż spekulantów i banków by sobie poradziła

! Odpowiedz
9 24 ~kris

A rozwiązanie jest proste. Handel realny a nie wirtualny. Kupiłeś 2 tankowce ropy to przywozimy Ci do wskazanego portu. Kupiłeś statek miedzi to samo. A jak się handluje czymś czego nie widać to takie sa skutki.

! Odpowiedz
19 14 ~seth

średniowieczu już minęło kolego.

! Odpowiedz
4 25 ~Biedak odpowiada ~seth

ale może wrócić...

! Odpowiedz
2 2 ~plazowicz

Gdyby kontrakty i swapy nie były potrzebne to by ich nie było. Mądrzy ludzie wymyślili je już dawno temu, kiedy nawet nie było elektryczności, a tobie nie chce się otworzyć jakiejś www i przeczytać "DLACZEGO"? Tragedia.

! Odpowiedz
6 6 ~cikulinka

Przeintelektualizowany mr. M. zapomniał chyba o istnieniu Chin i ogólnie realnej gospodarki, która rzadko ma czas na spekulację. To, że mr. M zajmuje się zmyślnym Carry Trade i mu wczoraj nie poszlo, to nie jest żadna przyczyna dla spadków w Chinach. Taki ekspert ładnych słów używa a bzdury gada.

! Odpowiedz
3 4 ~seth

porównujesz wartość realnej gospodarki do wartości obrotów na wirtualnych rynkach... na głowę upadłeś?

! Odpowiedz
0 17 ~adolin

w końcu wypowiedź specjalisty a nie jakiegoś showmena i wszystko jasne......`

! Odpowiedz
2 11 ~Polak_7

Pamiętam, że jako dzieciak często oszukiwałem grając w EuroBusiness - miałem swoje sposoby (obchodziłem reguły gry). Globalni gracze też oszukują - stworzyli do tego celu wiele mechanizmów z których potrafią korzystać z korzyścią dla siebie :))

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
EUR 0,54% 4,4503
2020-05-29
EUR/USD 0,23% 1,1104
2020-05-29 22:59:00
USD/PLN -0,41% 4,0038
2020-05-29 22:59:00
EUR/PLN -0,13% 4,4465
2020-05-29 22:59:00
CHF/PLN -0,13% 4,1590
2020-05-29 22:59:00
Porównywarka kantorów internetowych

Kupuj walutę taniej >>

Chcę
Kupić
Sprzedać
Płacę

Wymień walutę taniej

Znajdź profil