Magierowski: Podwyższenie kwoty wolnej może zostać rozłożone w czasie

Prezydent Andrzej Duda ma nadzieję, że w ramach reformy podatkowej, którą przygotowuje rząd zostaną przygotowane rozwiązania, które pozwolą na podwyższenie kwoty wolnej od podatku - powiedział w poniedziałek szef biura prasowego Kancelarii Prezydenta Marek Magierowski.

Marek Magierowski
Marek Magierowski (fot. Adam Chelstowski / FORUM)

Magierowski był pytany w radiu TOK FM o jedną z obietnic wyborczych Andrzeja Dudy, który w trakcie kampanii przed wyborami prezydenckimi postulował podwyższenie kwoty wolnej od podatku do 8 tys. zł.

"Pan prezydent ma nadzieję, że w ramach kolejnej reformy, czyli reformy tak naprawdę podatkowej, którą szykuje rząd, zostaną wprowadzone takie rozwiązania, które pozwolą na wprowadzenie kwoty wolnej w tej czy innej formie i w takim czy innym okresie. Pan prezydent mówił także o tym, że niekonieczne jest wprowadzenie tej kwoty wolnej od podatku od razu w takiej wysokości, jaka została zapowiedziana, że może to zostać rozłożone w czasie" - podkreślił Magierowski.

Jak dodał, w kilku wywiadach Duda zwracał uwagę, że kadencja prezydenta trwa pięć lat, a Sejmu cztery lata i to jest czas, w którym należy te wszystkie reformy zrealizować. "I czas, po którym wyborcy będą mogli prezydenta i większość parlamentarną z tego rozliczać" - dodał szef prezydenckiego biura prasowego.

"Dzisiaj mamy do czynienia nawet nie z projektem ustawy o tzw. jednolitym podatku, tylko na razie mamy do czynienia z pewnymi koncepcjami, które są ogłaszane przez ministrów rządu i wicepremiera Morawieckiego i ministra Kowalczyka. Poczekajmy na konkretne rozwiązania, na razie ich nie ma. Wtedy, kiedy będą, będziemy mogli rozmawiać o tym, czy kwota wolna od podatku rzeczywiście zostanie podwyższona, czy nie" - stwierdził Magierowski.

Dodał, że reformy są wypracowywane we współpracy między większością parlamentarną i prezydentem. "Pan prezydent Duda nie ucieka od tej odpowiedzialności, pani premier Beata Szydło wzięła współodpowiedzialność za te reformy i na razie, jak widać w kilku konkretnych przypadkach udało się te reformy przeprowadzić. W moim przekonaniu dość szybko jak w przypadku 500 plus czy choćby obniżenia wieku emerytalnego" - podkreślił.

Podwyższenie kwoty wolnej od podatku do 8 tys. zł zapowiadała premier Beata Szydło w sejmowym expose. W niedawnym wywiadzie dla RMF FM premier podkreśliła, że jeśli nie zostanie przyjęta jednolita danina, to kwota wolna od podatku będzie podwyższona, ale nie od razu do wysokości 8 tys., zadeklarowanej w prezydenckim projekcie ustawy, tylko etapami.

W wywiadzie dla PAP wicepremier Mateusz Morawiecki powiedział, że dla osób, które zarabiają więcej, nie powinno być kwoty wolnej. (PAP)

kos/ par/ jbr/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 ~bezczelny

tow.magierowski ,od 1.12.2016 podatnikowi należy się 6,5tys kw wolnej , dzięki TK a rozkładać to ty sobie możesz nogi, tam gdzie ci popadnie,rozłożyć to ty możesz sobie z 30000 na 6,5 i to natychmiastowo,bezczelność twa nie zna granic

! Odpowiedz
0 6 ~komm

Kolejny Ekonomista na miare Morawieckiego.

! Odpowiedz
1 5 ~adsenior

To może w pierwszym etapie, zrównać ta kwotę, dla wszystkich POLKÓW??

! Odpowiedz
1 23 ~qqryq

QUIZ: Kto to powiedział: "Drodzy państwo Nie wierzcie tym co to mówią że nie ma na to pieniędzy ,że się budżet zawali, pieniądze są."

! Odpowiedz
2 15 ~Jasko

Strzelam: praktykujący katolik.

! Odpowiedz
6 0 ~Martin odpowiada ~Jasko

Patrząc na wpisy Jasko proszę admina o zapisanie jego wpisów i podanie do prokuratury z wnioskiem o podejrzenie popełnienia przestępstwa art 256

! Odpowiedz
1 4 ~prawnik odpowiada ~Martin

Art. 256. pkt. 3.
§ 3. Nie popełnia przestępstwa sprawca czynu zabronionego określonego w § 2, jeżeli dopuścił się tego czynu w ramach działalności artystycznej, EDUKACYJNEJ, kolekcjonerskiej lub naukowej.

! Odpowiedz
1 0 ~Martin odpowiada ~prawnik

§ 2. Tej samej karze podlega, kto w celu rozpowszechniania produkuje, utrwala lub sprowadza, nabywa, przechowuje, posiada, prezentuje, przewozi lub przesyła druk, nagranie lub inny przedmiot, zawierające treść określoną w § 1 albo będące nośnikiem symboliki faszystowskiej, komunistycznej lub innej totalitarnej.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 0 ~Martin odpowiada ~prawnik

§ 1. Kto publicznie propaguje faszystowski lub inny totalitarny ustrój państwa lub nawołuje do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych albo ze względu na bezwyznaniowość,
podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

! Odpowiedz
1 1 ~Martin odpowiada ~prawnik

Chcesz mnie przekonać, że nawoływanie do nienawiści wobec katolików, ma ramy działalności edukacyjnej?

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne