REKLAMA

MSP rozpoczęło analizy dotyczące łączenia PKN Orlen, Lotosu i PGNiG

2016-01-11 11:18
publikacja
2016-01-11 11:18

MSP rozpoczęło prace analityczne nad pomysłem łączenia PKN Orlen, Lotosu i PGNiG - poinformował dziennikarzy minister skarbu Dawid Jackiewicz. Resort rozważa różne scenariusze łączenia spółek paliwowych. Do końca pierwszego kwartału będzie decyzja co do dalszych działań.

Minister skarbu Dawid Jackiewicz / fot. BARTLOMIEJ KUDOWICZ / FORUM

"Rozpocząłem prace analityczne nad ewentualnym połączeniem PKN Orlen, Lotosu i PGNiG, nie chcę przesądzać, w jakiej formie i konfiguracji mogłoby dojść do tego połączenia. To będzie przedmiotem dalszych analiz. Na razie chcemy w ciągu kilku-kilkunastu tygodni, najpóźniej do końca I kwartału, określić wstępnie, czy takie połączenie miałoby sens" - powiedział minister.

"W dalszej perspektywie zastanowimy się, co z tym robić" - dodał.

Zaznaczył, że rozważane są różne warianty, formuły i konfiguracje, natomiast żadne decyzje jeszcze nie zapadły. Będzie to dopiero przedmiotem późniejszych "głębokich analiz".

Pytany, czemu miałoby służyć to połączenie, minister Jackiewicz odpowiedział: "Przede wszystkim chodzi nam o zabezpieczenie interesów Skarbu Państwa w tych spółkach przed ewentualnymi próbami wrogiego przejęcia. Będziemy także zastanawiali się, jakie potencjalnie są do osiągnięcia efekty synergii".

"Nie mamy planów wycofanie tych spółek z giełdy. Traktujemy je jako nasze spółki strategiczne" - dodał.

W ciągu kilkunastu tygodni nadzór nad energetyką przeniesiony do Ministerstwa Energii

W ciągu kilkunastu tygodni nadzór nad spółkami energetycznymi będzie przeniesiony do Ministerstwa Energii, a w dalszej perspektywie trafią tam też spółki paliwowe - poinformował minister Jackiewicz.

"W ciągu kilkunastu tygodni nadzór nad spółkami energetycznymi zostanie przeniesiony z Ministerstwa Skarbu Państwa do Ministerstwa Energii. W dalszej perspektywie do Ministerstwa Energii trafią też spółki paliwowe" - powiedział Jackiewicz.

Dodał, że pod nadzorem MSP pozostaną wtedy ze spółek strategicznych m.in. PKO, PZU, KGHM i Grupa Azoty.

Minister poinformował, że w momencie likwidacji MSP, co może nastąpić na początku 2017 r., nadzór nad spółkami pozostającymi pod nadzorem resortu skarbu trafiłby do nowo powołanej agencji.

(PAP)

pr/ morb/ jow/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Komentarze (54)

dodaj komentarz
~Bolek
Zróbmy ze wszystkich SKOKÓW jeden mega SKOK. To będzie dopiero efekt synergii i jeszcze podatek odprowadzą. Same korzyści.
~kity
O Matko boska jakich My się klas politycznych dochowaliśmy Ale wydaje mi się że tu może ktoś sporo zarobić na tych roszadach
~PATRIOT
Takie połączenie ma sens ponieważ na świecie liczą się kraje z wielkimi korporacjami tj. USA, Niemcy, Japonia, Rosja. Jeśli chcemy wzmacniać swoje wpływy w mniejszych państwach i transferować od nich zyski to należy stworzyć kilka takich gigantów aby dorównywały zagranicznej konkurencji.
~jj
A jak już będzie ten wielki nasz gigant to powstanie kolejna wielka inwestycja jak Możejki nie ubliżając Prezydentowi Tysiąclecia za pieniądze wydojone przez monopolistów z naszych kieszeni pod hasłem np: narodowej niezależności energetycznej :))
~Igor30
Co Ty chrzanisz, człowieku, mniej podmiotów - mniejsza konkurencja, dyktat cen, monopol. Serio chcesz płacić więcej za wszystko? Nic tak nie mobilizuje firmy do rozwoju i wzrostu jak konkurencja właśnie.
~Antyszuler
Oky pod jednym warunkiem że będzie to koncern dobrze zarządzany przez prawdziwych menedżerów a własność państwowa i wpływ polityki ,mieszanie w kadrach itp rzeczy nie będą mieć miejsca .Jeśli to będzie jak do tej pory miejsce traktowane przez partie wygrywające jako dawca intratnych posad ,dawca kapitaŁu na pomysły Oky pod jednym warunkiem że będzie to koncern dobrze zarządzany przez prawdziwych menedżerów a własność państwowa i wpływ polityki ,mieszanie w kadrach itp rzeczy nie będą mieć miejsca .Jeśli to będzie jak do tej pory miejsce traktowane przez partie wygrywające jako dawca intratnych posad ,dawca kapitaŁu na pomysły różnych opcji i polityki rządu ,to lepiej niech zostanie jak jest ,szkoda mieszać.
~Piotr
Gdy politycy biorą się do gospodarki, źle to wróży.
Dobrze, że już w grudniu uciekłem z naszej giełdy.
Polecam lokatę na 4% w Idea Banku.
http://okazjeinternetowe.pl/finanse/10-lokata-happy-na-4-z-idea-banku
Gdyż przewiduję, że nasza giełda szybko się nie odbije.
~marksengels
Ja bym dorzucił do kompletu jeszcze PKP, Pocztę Polską, Stocznię Gdańską i nazwał to spółdzielnią inwalidów imienia Jarosława K. To dopiero byłby narodowy czempion ...
Aaa..... i Telewizję Polską tyż ...
~TaniDran
Co tu komentować. Zero argumentów merytorycznych. po co pisać takie komentarza. Frustracja sięga szczytu u niektórych.

Powiązane: Fuzja Orlenu i Lotosu

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki