MŚP coraz chętniej sięgają po leasing

redaktor Bankier.pl

W okresie od stycznia do końca września br. firmy leasingowe udzieliły łącznego finansowania w wysokości 47,9 mld zł, podczas gdy w całym ubiegłym roku było to 58,1 mld zł. Głównymi odbiorcami niezmiennie są mikro i małe firmy, które częściej stawiają na leasing niż kredyty bankowe.

Jak wynika z najnowszego raportu przeprowadzonego na zlecenie Narodowego Funduszu Gwarancyjnego „Finansowanie działalności przez MŚP w Polsce", polskie firmy w celu realizacji inwestycji głownie sięgają po wypracowany zysk. Na drugim miejscu natomiast znalazł się leasing – 21,4 proc. ankietowanych deklaruje zaciągnięcie leasingu, kiedy po kredyty bankowe wnioskuje 20 proc. badanych. Wśród źródeł finansowania znalazł się również faktoring, z którego korzysta 4 proc. przedsiębiorców, dotacje oraz pożyczki od innych spółek.

 – Cechą wyróżniającą leasing jest mocne powiązanie tego instrumentu z aktywami, które finansuje. Sfinansowane aktywa pracują na rzecz rozwoju działalności MŚP. Uważam, że to właśnie ze związku leasingu z aktywami wynikają główne cechy tego produktu, które mają wpływ na rosnące znaczenie branży leasingowej i jej oddziaływanie na dalszy rozwój inwestycji, ze szczególnym uwzględnieniem inwestycji sektora małych i średnich przedsiębiorstw –  wyjaśnia Andrzej Sugajski, dyrektor generalny Związku Polskiego Leasingu.

Najczęściej leasingowane przedmioty

Według prezentowanych przez Związek Polskiego Leasingu danych za pierwsze trzy kwartały br. przedsiębiorcy z sektora MŚP najczęściej sięgali po leasing w celu finansowania pojazdów lekkich (43,9 proc. udział w rynku). Ma to związek z wysokim udziałem klientów z takich branż jak usługi czy handel. Od stycznia do końca września branża leasingowa sfinansowała pojazdy lekkie o łącznej wartości 21,1 mld zł, czyli o wartości 18,5 proc. większej niż przed rokiem.

Na kolejnym miejscu znalazły się maszyny i inne urządzenia - w tym IT (27,7 proc.) oraz środki transportu ciężkiego, m.in. ciągniki siodłowe, naczepy/przyczepy, pojazdy ciężarowe powyżej 3,5 tony, autobusy, samoloty, statki i środki transportu kolejowego (26,7 proc.). Jak pokazują dane, w dalszym ciągu najmniejszy udział w leasingu posiadają nieruchomości – 1,1 proc., co przekłada się na łączną wartość nowych kontraktów w wysokości jedynie 0,5 mld zł.

Co prognozuje przyszłość

W ostatnim kwartale roku firmy leasingowe spodziewają się dalszego przyśpieszenia aktywności sprzedażowej. Jak wskazuje Związek Polskiego Leasingu, przedstawiciele firm leasingowych oczekują wyższego poziomu finansowania dla wszystkich głównych grup środków trwałych, przy czym zdecydowanie najlepsze perspektywy rysują się dla finansowania pojazdów lekkich.

Warto zauważyć, że na rynku leasingu istotną rolę zaczyna odgrywać pokolenie milenialsów. Jak wynika z badania „Milenialsi w MŚP. Pod lupą" przygotowanego przez Europejski Fundusz Leasingowy, aż 15 proc. młodych przedsiębiorców deklaruje, że finansowało lub współfinansowało założenie swojej firmy właśnie leasingiem. Ponadto raport wskazuje, że 55 proc. badanych przedsiębiorców pokolenia Y ma pozytywne opinie na temat leasingu, a jedynie 1 proc. ma złe zdanie o takiej formie finansowania.

(„Milenialsi w MŚP. Pod lupą", EFL)

Milenialsi chętnie otwierają działalność gospodarczą, kierując się przede wszystkim chęcią zwiększenia dochodów, niezależnością oraz niechęcią do pracy na etacie. Łączą oni pomysł na biznes ze swoimi zainteresowaniami. Za tym idzie wzrost zapotrzebowania na środki finansowe, które zaspokajane jest przez różne formy finansowania dostępne na rynku, w tym leasing. – Na naszych oczach dokonuje się zmiana pokoleniowa, a wraz z nią ewoluuje praktyka biznesu. Urodzeni w latach 1980-2000 zyskują coraz liczniejszą reprezentację wśród przedsiębiorców prowadzących działalność nastawioną na zysk, rozwój i samorealizację. Nowe roczniki decydują o doborze współpracowników i zatrudnieniu kadr, w coraz większym stopniu kształtując obraz przedsiębiorcy, przedsiębiorczości i wspierających ją zasad. Można postawić tezę, że poznając przedsiębiorców nowego pokolenia, dowiadujemy się, w którą stronę zmierza obszar MŚP. To właśnie ci młodzi ludzie, którym przyglądamy się w badaniu, będą w coraz większej mierze jego współtwórcami, stając się esencją polskiego biznesu – wyjaśnia Radosław Woźniak, wiceprezes EFL.

Katarzyna Rostkowska

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj

Kalendarium przedsiębiorcy

  • Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

    Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

  • Składkę na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne odprowadzają jednostki budżetowe, zakłady budżetowe i gospodarstwa pomocnicze.

  • Termin uiszczenia podatku dochodowego od podatników rozliczających się w formie karty podatkowej.

  • Termin przekazania sprawozdania do systemu INTRASTAT, za poprzedni miesiąc kalendarzowy, gdy realizowano transakcje wewnątrzwspólnotowe podlegające obciążeniu podatkiem od towarów i usług (VAT).

    Termin płatności składek oraz złożenia deklaracji przez pracodawców zatrudniających pracowników.

  • Termin zapłaty raty podatku leśnego przez osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.