REKLAMA

MS: Nieodpłatna pomoc prawna dla samozatrudnionych

2020-05-18 17:59
publikacja
2020-05-18 17:59

Tarcza antykryzysowa 3.0 rozszerza nieodpłatną pomoc prawną na przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą; wprowadza również rozwiązania, które ułatwią dostęp do takiego wsparcia w czasie pandemii – podaje w poniedziałek Ministerstwo Sprawiedliwości.

fot. Nicola Forenza / / Shutterstock

W komunikacie prasowym resort sprawiedliwości wskazał, że w Dzienniku Ustaw opublikowano już przepisy z tzw. Tarczy antykryzysowej 3.0. W życie wchodzi nowelizacja ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej.

Wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski, zacytowany w informacji, podkreślił, że nowe przepisy ułatwią uzyskanie wsparcia osobom, które tego potrzebują w związku z pandemią, a także pozwolą na objęcie pomocą jednoosobowych firm.

"Uzyskanie pomocy zostało odformalizowane i nie wymaga już wizyty w punkcie świadczenia pomocy. Może odbyć się zdalnie, przez telefon, komunikatory internetowe czy e-mail" - wyjaśnił wiceszef MS.

Wejście w życie przepisów oznacza nieodpłatną pomoc prawną dla przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, niezatrudniających innych osób w ciągu ostatniego roku.

Finansowy poradnik pracujących mam. 20 przepisów i zasad, które opłaca się znać

E-book

Finansowy poradnik pracujących mam. 20 przepisów i zasad, które opłaca się znać


Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

"To istotne, bo samozatrudnieni to - jak wynika z danych ZUS - bardzo liczna grupa przedsiębiorców - ponad 1,65 miliona osób, czyli niemal 61,67 proc. wszystkich płatników składek" - zaakcentował resort.

Dotąd, jak zaznaczyło MS, nieodpłatna pomoc prawna była skierowana dla osób, które potrzebowały jej w związku z prowadzeniem działalności gospodarczej - wyjąwszy przygotowanie do rozpoczęcia takiej działalności. "Rozszerzenie tej pomocy na osoby samozatrudnione jest związane z pandemią COVID-19 i jej skutkami dla najmniejszych firm" - czytamy.

Ministerstwo Sprawiedliwości podkreśliło, że część z przedsiębiorców z powodu pandemii musi decydować się na zawieszenie lub nawet zakończenie działalności. "Dlatego pomoc prawna jest im szczególnie potrzebna" - dodano.

Jak zauważono, samozatrudnieni często nie mają wystarczająco pieniędzy na opłacenie profesjonalnego doradcy. "Dlatego nieodpłatna pomoc prawna pomoże takim przedsiębiorcom podjąć właściwe decyzje w tym trudnym okresie i – być może – ocali prowadzone przez nich firmy" - podało MS.

Nowelizacja, oprócz tego, przewiduje też ochronę przed zakażeniem wirusem COVID-19 osób korzystających z nieodpłatnych porad prawnych, nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego czy nieodpłatnej mediacji oraz tych, którzy tę pomoc niosą.

"W czasie stanu zagrożenia epidemicznego, stanu epidemii albo wprowadzenia stanu nadzwyczajnego, udzielanie nieodpłatnej pomocy prawnej lub świadczenie nieodpłatnego poradnictwa może odbywać się na odległość. Nie jest też wymagane - ze względu na bezpieczeństwo - złożenie pisemnego oświadczenia, że dana osoba nie może ponieść kosztów pomocy prawnej" - wyjaśniło MS.

Resort przypomniał przy tym, że nieodpłatna pomoc prawna i nieodpłatne poradnictwo od marca są udzielane na odległość przez większość punktów realizujących tę pomoc, zgodnie z jego zaleceniami, wydanymi - jak wskazał - w pierwszych dniach po ogłoszeniu stanu epidemii. (PAP)

Autorka: Agnieszka Ziemska

agzi/ lena/

Źródło:PAP
Tematy
Wyprodukuj wodę pod własną marką

Wyprodukuj wodę pod własną marką

Advertisement

Komentarze (7)

dodaj komentarz
luckow
Aż się zdziwisz jaki profesjonalizm odkryjesz w darmowych poradach.
enthe
Bez jaj, samozatrudnieni nie mają 100 zł na opłacenie profesjonalnej porady prawnej? A co z kancelariami prawnymi? Też mają do opłacenia składki ZUS, podatki i inne opłaty, a pies z kulawą nogą do nich nie przyjdzie, bo wszyscy będą mieć tzw. darmowe.
sammler
Jak to? A frankowicze? Ci (w swej głupocie) będą źródłem dochodów na wieeele lat. Nie robisz "we frankach", to się przekwalifikuj. Najpierw zgarniesz kupę szmalu (którą frankowicze sami przyniosą ci w zębach) za "wygraną" sprawę przeciwko bankowi, a potem rok czy dwa na apelację i parę kolejnych lat na pozew banku Jak to? A frankowicze? Ci (w swej głupocie) będą źródłem dochodów na wieeele lat. Nie robisz "we frankach", to się przekwalifikuj. Najpierw zgarniesz kupę szmalu (którą frankowicze sami przyniosą ci w zębach) za "wygraną" sprawę przeciwko bankowi, a potem rok czy dwa na apelację i parę kolejnych lat na pozew banku przeciwko frankowiczowi za bezumowne korzystanie z kapitału i kolejną apelację. Żyć nie umierać :)

Jak dobrze pójdzie, to i emerytury dożyjesz na sprawach jednego rodzaju.
ikado09
Tyle paplaniny a nie napisali gdzie są te punkty info i jak działają . Takie info o pomocy świadczą o pomocodawcy i piszącym o tym dziennikarzu.
sammler
To samo chciałem napisać. Mnóstwo słów i zero treści.
zbyszek_
100% racji. masa takiego bełkotu jest w tych interentowych 'gazetach'
loool
Używanie słów "nieodpłatna" powinno być karane. Nie ma czegoś takiego. Jak darmowe , nieodpłatne. Za to zawsze ktoś płaci i zwykle są to podatnicy.

Powiązane: Tarcza antykryzysowa - najważniejsze wiadomości

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki