REKLAMA

MIiR: Polska wśród unijnych państw najefektywniej wykorzystujących środki UE

2019-05-07 13:28
publikacja
2019-05-07 13:28
fot. Mariusz Szacho / FORUM

Polska jest wśród państw, które najefektywniej wykorzystują środki unijne - poinformował we wtorek resort inwestycji i rozwoju. Do końca ubiegłego roku wartość wnioskowanego dofinansowania UE osiągnęła 618 mld zł, a wkład unijny w umowy na realizację inwestycji wyniósł 382 mld zł.

Resort inwestycji na wtorkowej konferencji prasowej podsumował proces wdrażania programów operacyjnych w pierwszej połowie perspektywy finansowej na lata 2014-2020.

"Polska jest wśród państw UE, które najefektywniej wykorzystują dostępne środki unijne. Do końca ubiegłego roku wartość wnioskowanego dofinansowania unijnego osiągnęła 618 miliardów złotych, a wkład unijny w umowy na realizację inwestycji wyniósł 382 miliardów złotych. Z tej kwoty beneficjenci rozliczyli 97 miliardów złotych" - poinformowało we wtorek Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju.

Resort podkreślił, że przypadająca w tym roku 15. rocznica przystąpienia Polski do Unii Europejskiej zbiegła się w czasie z półmetkiem wykorzystania funduszy europejskich w obecnej perspektywie.

"Mamy się czym pochwalić, nie tylko w kraju, ale także na płaszczyźnie unijnej" - podkreślił szef resortu inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. Zaznaczył, że początki nie były łatwe, bowiem w połowie listopada 2015 r. kwota zrealizowanych wydatków i rozliczonych z Komisją Europejską wynosiła zero euro. Podjęte działania naprawcze przyniosły efekty.

"Polska jest w czołówce nie tylko pod względem nominalnych kwot (...), ale również relatywnie jesteśmy tym krajem, który jest liderem i pokazuje jak dobrze wykorzystywać pieniądze unijne i daje przykład innym krajom" - mówił szef MIiR.

Z przedstawionych przez ministerstwo danych wynika, że spośród wszystkich państw członkowskich, Polska otrzymała do końca 2018 roku największy zwrot środków z Komisji Europejskiej, to jest blisko 17 miliardów euro. Z przysługujących Polsce 330 mld zł, w ramach podpisanych umów, wykorzystano 71 proc. przysługujących środków, co przekłada się na 233,5 mld zł.

"W pełni kontrolujemy proces realizacji tej perspektywy (...). W tej chwili jesteśmy na dobrej ścieżce do tego, żeby Polska w pełni wykorzystała sto procent przyznanych jej środków na obecna perspektywę finansową i o to chcemy, jako rząd, ale szczególnie moje ministerstwo, zadbać. Żeby żadne euro się nie zmarnowało, żeby wszystkie środki przyznane naszemu krajowi nie tylko zostały wykorzystane, ale wykorzystane dobrze" - zapewnił Kwieciński.

W informacji MIiR zwróciło uwagę na nadal utrzymujące się różnice w tempie realizacji programów krajowych oraz regionalnych. W programach krajowych do końca 2018 roku umowy wyczerpały 74 proc. dostępnych środków, podczas, gdy w programach regionalnych było to 66 proc.

Ministerstwo poinformowało ponadto, że blisko 78 mld zł pochodzących ze środków unijnych na lata 2014-2020 Polska przeznaczyła na inwestycje transportowe. Na kolejnych miejscach znalazły się projekty dotyczące gospodarki niskoemisyjnej, B+R, ochrony środowiska i konkurencyjności MŚP.

"Najwięcej pieniędzy, bo blisko 78 miliardów złotych, zostało przeznaczonych na inwestycje transportowe. Na kolejnych miejscach uplasowały się projekty dotyczące gospodarki niskoemisyjnej - 31,3 miliardów złotych, B+R - 21,5 miliarda złotych oraz ochrony środowiska (18,6 miliarda złotych) i konkurencyjności małych i średnich przedsiębiorstw - 18,3 miliarda złotych" - przekazał resort.

Ministerstwo wskazało, że dobrze wykorzystane środki polityki spójności wpływają na rozwój Polski i poprawę jakości życia obywateli.

"Przykładem tego typu działań jest m.in. dofinansowanie projektów realizowanych przez ponad 48 tysięcy przedsiębiorstw, wsparcie ponad 700 szpitali, wdrożenie blisko 5 tysięcy wyników prac z zakresu B+R, czy liczne projekty realizowane w obszarze rynku pracy" - podało MIiR. (PAP)

autor: Marcin Musiał

mmu/ amac/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Dotacje unijne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki