REKLAMA
ZAGŁOSUJ

MIR: 100 mln zł dla firm z Polskich Wschodniej

2018-01-29 11:13
publikacja
2018-01-29 11:13
MIR: 100 mln zł dla firm z Polskich Wschodniej
MIR: 100 mln zł dla firm z Polskich Wschodniej
/ YAY Foto

100 mln zł czeka na przedsiębiorców z Polski Wschodniej, którzy chcą zdobyć klientów na zagranicznych rynkach - poinformowano w poniedziałkowym komunikacie Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju. Nabór wniosków do tego zadania rozpocznie się 27 lutego br.

Jak czytamy w komunikacie, ekspansja zagraniczna to dla firmy konkretny zysk - nie tylko bezpośredni wzrostu dochodów, ale również możliwość zdobycia cennego doświadczenia, dostępu do nowych technologii czy nawiązania wartościowych biznesowych relacji.

Wiceminister w resorcie inwestycji i rozwoju Adam Hamryszczak, cytowany w komunikacie, wskazał, że "intensyfikacja działalności eksportowej i inwestycyjnej polskich przedsiębiorstw jest jednym z ważnych wyzwań wskazanych w Planie premiera Morawieckiego". "Potencjał firm z Polski Wschodniej do ekspansji zagranicznej jest bardzo duży. Wiele wyróżniających się pod względem jakości produktów i usług czeka na swoją szansę na zagranicznych rynkach. Wierzę, że z pomocą Programu Polska Wschodnia będzie to łatwiejsze" - ocenił.

W tegorocznym konkursie wprowadzono zmiany. Przedsiębiorca może otrzymać większe dofinansowanie, do 800 tys. zł na wsparcie ekspansji na zagraniczne rynki. Pokryje ona aż 85 proc. kosztów kwalifikowalnych projektu.

Rozszerzono też katalog kosztów, na które firmy mogą przeznaczyć dotację. Teraz będą mogły sfinansować udział w szkoleniach, wytworzenie materiałów reklamowych i promocyjnych, a także przygotowanie badań i testów produktów przeznaczonych na zagraniczne rynki.

W konkursie mogą uczestniczyć mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa z województw: lubelskiego, podkarpackiego, podlaskiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego.

Nabór wniosków potrwa do 29 marca br. Kolejna runda naboru w działaniu 1.2 wystartuje w lipcu tego roku.

Wnioski o dofinansowanie przyjmuje Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości.

Jak przypomina ministerstwo, program Polska Wschodnia finansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR). Całkowity budżet Programu to 2 mld euro. Program ma służyć rozwojowi innowacyjności i konkurencyjności pięciu województw: lubelskiego, podlaskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego. Koncentruje się on na rozwoju przedsiębiorczości oraz istotnych, z punktu widzenia dostępności terytorialnej, inwestycjach w drogi, komunikację miejską i kolej. Do przedsiębiorców skierowane są działania w Osi I Przedsiębiorcza Polska Wschodnia: aktywizacja start-upów, wdrażanie innowacji w MŚP, zdobywanie zagranicznych rynków, tworzenie i rozwój produktów sieciowych, rozwój firm z wykorzystaniem wzornictwa przemysłowego. (PAP)

autor: Katarzyna Fiuk

edytor: Anna Mackiewicz

Źródło:PAP
Tematy
Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Komentarze (1)

dodaj komentarz
fred_
Same doplaty w tym kraju. A nie lepiej obnizyc podatki. Jak nie MDM to jakies doplaty fla nielucznych. Po co to wszystko. Uwalic podatki wszystkim po rowno a nie jedym daja innym nie. Bez sensu.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki