REKLAMA

MF planuje zmiany dotyczące składników majątku prywatnego wprowadzanego do firmy oraz leasingu

2021-07-26 11:01
publikacja
2021-07-26 11:01
MF planuje zmiany dotyczące składników majątku prywatnego wprowadzanego do firmy oraz leasingu
MF planuje zmiany dotyczące składników majątku prywatnego wprowadzanego do firmy oraz leasingu
fot. Andrzej Hulimka / / FORUM

W ramach pakietu uszczelniającego podatki Ministerstwo Finansów planuje zmianę w przepisach o amortyzacji składników majątku prywatnego wprowadzanego do majątku firmy. Zmienią się także zasady dotyczące wykupu przedmiotu leasingu przez właścicieli firm – dowiedziała się PAP.

Ministerstwo Finansów zakończyło prace nad pakietem przepisów, których celem jest dalsze uszczelnienie systemu podatkowego. Wśród nich znajdą się m.in. regulacje dotyczące jednoosobowych działalności gospodarczych.

„Dokonaliśmy korekt w zakresie podatku od osób fizycznych. Chodzi o wątpliwości, jakie zostały zgłoszone przez Krajową Administrację Skarbową, dotyczącą styku między majątkiem osobistym a majątkiem jednoosobowej działalności gospodarczej” – powiedział PAP Aleksander Łożykowski, dyrektor departamentu podatków dochodowych w Ministerstwie Finansów.

Doprecyzowanie przepisów dotyczyło m.in. kwestii wprowadzania do majątku firmy składników majątku prywatnego przedsiębiorcy.

„Chodzi o sytuację, w której do majątku firmy wprowadzane są rzeczy, które wcześniej były wykorzystywane przez przedsiębiorcę przez kilka, czy nawet kilkanaście lat. Obecne przepisy pozwalają w takiej sytuacji odtworzyć wartość historyczną majątku, nawet jeśli do zakupu doszło wiele lat wcześniej. W rezultacie wartość przedmiotu podlegającego amortyzacji odbiega wyraźnie od jego rzeczywistej wartości, co rzutuje na wysokość podatku, sztucznie ją zmniejszając. W ten sposób koszty podatkowe są znacznie wyższe i w związku z tym dochód do opodatkowania jest mniejszy” – powiedział dyrektor Łożykowski.

Kolejną kwestią, którą chce uregulować w pakiecie uszczelniającym resort finansów, jest kwestia sprzedaży majątku firmowego. Chodzi głównie o sytuacje związane z leasingiem.

Zgodnie z obecnymi przepisami, jeśli wykupu dokonuje się do majątku firmy, wówczas przy sprzedaży takiego przedmiotu często powstaje przychód, co wiąże się z wyższym podatkiem.

„Obecnie wielu przedsiębiorców decyduje się na wykup przedmiotu leasingowanego w ramach działalności gospodarczej bezpośrednio do majątku prywatnego. Tym samym mogą oni po upływie 6 miesięcy dokonać sprzedaży takiego przedmiotu bez podatku. To ewenement w Unii Europejskiej i szkodliwa praktyka, której chcemy teraz postawić tamę” – powiedział dyrektor Łożykowski.

W ramach uszczelnienia Ministerstwo Finansów zamierza doprecyzować przepisy dotyczące restrukturyzacji firm.

„Wielu podatników wykorzystuje przepisy związane z podatkowymi skutkami restrukturyzacji nie do przeprowadzenia rzeczywistego procesu naprawy spółki, lecz wyłącznie w celach podatkowych. Wprowadzimy do przepisów wprost pewne warunki, których spełnienie umożliwi skorzystanie ze zwolnienia z opodatkowania dochodów w przypadku restrukturyzacji” – poinformował Łożykowski. (PAP)

Autor: Marek Siudaj

ms/ mmu/

Źródło:PAP
Tematy
Dokonaj kolejnego zrównoważonego wyboru

Dokonaj kolejnego zrównoważonego wyboru

Advertisement

Powiązane: Leasing

Komentarze (5)

dodaj komentarz
endes
Po cholerę usuwasz moje komentarze... prikaz z góry!?
endes
Nie dość ze człowiek zabuli za cała wartość samochódu w leasingu (oprócz wykupu) to jeszcze się będą przyp...ać do wartości która pozostała!... to ile ma przedsiębiorca zapłacić za samochód?... 130% k...wa!!!!?
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki