REKLAMA

MF planuje kolejne rozwiązania uszczelniające obrót paliwami

2021-12-07 15:42
publikacja
2021-12-07 15:42
MF planuje kolejne rozwiązania uszczelniające obrót paliwami
MF planuje kolejne rozwiązania uszczelniające obrót paliwami
fot. Włodzimierz Wasyluk / / FORUM

Ministerstwo Finansów planuje wdrożyć kolejne rozwiązania uszczelniające obrót paliwami - podano w wykazie prac legislacyjnych rządu.


W zakresie ustawy o systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi MF planuje następujące zmiany:

- w zakresie systemu monitorowania i przewozu, z których najistotniejsze to zmiany pozwalające na wprowadzenie do systemu prawnego obowiązku rejestracji miejsc dostarczenia paliwa napędowego (obecnie rejestrowane są wyłącznie miejsca dostarczenia paliwa opałowego), obowiązku przekazywania przez stacje paliw stanu liczników urządzeń pomiarowych/odmierzaczy z dystrybutorów, objęcie systemem SENT każdego przewozu paliwa (analogicznie jak w przypadku paliw opałowych - również do podmiotów nieprowadzących działalności gospodarczej i bez względu na ilość paliwa w przesyłce), oraz sankcje za nieprzestrzeganie projektowanych regulacji;

- w zakresie prawa energetycznego, z których najistotniejsze to wprowadzenie obowiązku uzyskania koncesji kolejnych grup wyrobów, objęcie przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki nadzoru nad działalnością stacji zakładowych, rozlewu gazu do butli oraz rozszerzenie zakresu stosowania opłaty koncesyjnej.

"Uszczelnienie systemu dystrybucji benzyn i olejów napędowych pozwoli na prowadzenie tej działalności w podobnych warunkach istotnie wpływając na konkurencyjność. Przewidywany okres wdrożenia projektowanych rozwiązań ze względu na potrzebę dostosowania przedsiębiorców, do wprowadzania proponowanych zmian to minimum 6 miesięcy" - podaje resort finansów.

W zakresie ustawy z dnia 10 marca 2006 r. o zwrocie podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej projekt wprowadza zmiany legislacyjne, które zmodyfikują zasady dokonywania zwrotu podatku akcyzowego, ograniczając prawo do zwrotu podatku producentom rolnym, w stosunku do których organy podatkowe wydały ostateczną decyzję w sprawie zobowiązania podatkowego w podatku akcyzowym.

"Przewiduje się wprowadzenie rozwiązań, które umożliwią organom prowadzącym postępowanie w sprawie zwrotu podatku zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej, tj. wójtowi, burmistrzowi i prezydentowi miasta, uzyskiwanie informacji niezbędnych do weryfikacji czy organ podatkowy wydał decyzję ostateczną określającą zobowiązanie podatkowe" - napisano.

"W szczególności, dzięki projektowanej zmianie w ustawie – Ordynacja podatkowa organy te zyskają możliwość dostępu do informacji z akt objętych tajemnicą skarbową, w zakresie, w jakim jest to niezbędne w toku postępowań w sprawie zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej" - dodano.

Planowany termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów to I kwartał 2022 r. (PAP Biznes)

tus/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Komentarze (6)

dodaj komentarz
prawdziwynierobot
ale to jak? tyle lat administrowania i to tak sobie rozszczelnione hula? I to znaczy, ze te drogie paliwa to znowu czyjaś wina, jakichś mafii czy innych złodziei?
bankster-kreator
To zapewne po to, żeby paliwa były jeszcze tańsze.
kaczdzonjar
OJ to jeszcze nie uszczelnili? ciekaw jestem i Morawiecki dał zarobić mafiom vatowskim, oj nie ładnie Matousz, 6 lat u władzy a mafia vatowska nadal działa? - czy tylko już Pisowsko-Vatowska
HardMetal
Jeszcze trochę i żadnego biznesu nie da się prowadzić. Niech ta władza już sobie idzie.
ddaamm
Paliwami może handlować wyłącznie Orlen ora. ludzie z PiS. Koniec uszczelniania.
anszej_juda
oczywiście z certyfikatem fanatycznego wyznawcy kowidka

Powiązane: Paliwa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki