REKLAMA

Resort finansów opóźni obowiązek wprowadzenia kas on-line dla fryzjerów

2020-05-06 15:00
publikacja
2020-05-06 15:00

W związku z epidemią koronawirusa wprowadzenie obowiązku stosowania kas on-line m.in. przez fryzjerów i kosmetyczki zostanie przesunięte z 1 stycznia 2021 r. na 1 lipca 2021 r. - poinformowało Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na interpelację posłów Lewicy.

fot. RITZAU SCANPIX / / Reuters

MF uzasadnił zmiany wprowadzeniem stanu epidemii i potrzebą wspierania podatników.

Według pisma resortu obowiązek prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas on-line przy świadczeniu usług fryzjerskich, kosmetycznych i kosmetologicznych, budowlanych, w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i lekarzy dentystów, prawniczych oraz związanych z działalnością obiektów służących poprawie kondycji fizycznej (wyłącznie w zakresie wstępu) zostanie przesunięty z 1 stycznia 2021 r. na 1 lipca 2021 r.

Z kolei w wypadku świadczenia usług związanych z wyżywieniem wyłącznie świadczonych przez stacjonarne placówki gastronomiczne, w tym również sezonowo, oraz w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania, a także sprzedaży węgla, brykietu i podobnych paliw stałych wytwarzanych z węgla, węgla brunatnego, koksu i półkoksu przeznaczonych do celów opałowych obowiązek stosowania kas online zostanie przesunięty z 1 lipca 2020 r. na 1 stycznia 2021 r.

Resort poinformował, że trwają prace nad rozporządzeniem Ministra Finansów, które przesunie terminy.

Obowiązek wprowadzenia kas on-line objął już branżę paliwową i motoryzacyjną. Zgodnie z obowiązującymi jeszcze przepisami, od 1 lipca 2020 r. kasy miały wdrażać branża hotelarska, gastronomiczna, sprzedaż węgla. W dalszej kolejności, od 1 stycznia 2021 r., kasy online mieli instalować przedsiębiorcy z branż: budowlanej, rekreacyjnej, lekarskiej i prawniczej, fryzjerskiej, usług kosmetycznych, kosmetologicznych.

Kasy on-line to nowego typu urządzenia, które komunikują się przez internet z Centralnym Repozytorium Kas. Dane o sprzedaży trafiają z nich na bieżąco na serwery Ministerstwa Finansów. Kasy te mogą być fiskalizowane automatycznie, a także mogą być w pewnym zakresie programowane zdalnie, zgodnie z potrzebami CRK. Kasy starszego typu, czyli kasy z elektronicznym lub papierowym zapisem kopii, takich możliwości nie mają. Wprowadzenie kas on-line ma służyć minimalizacji szarej strefy.(PAP)

autor: Małgorzata Werner-Woś

mww/ pad/

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki