REKLAMA

MF: Oprocentowanie lipcowych obligacji oszczędnościowych na poziomie z czerwca

2020-06-24 15:03
publikacja
2020-06-24 15:03
fot. Billion Photos / Shutterstock

Oprocentowanie obligacji oszczędnościowych w lipcowej ofercie utrzymane zostało na poziomie z czerwca bieżącego roku - poinformował resort finansów w środę w komunikacie.

"Oprocentowanie obligacji stałoprocentowych 3-miesięcznych wynosi 0,5 proc. w skali roku, a 2-letnich papierów skarbowych 1 proc." - napisano w komunikacie.

"Pozostałe obligacje w pierwszym okresie odsetkowym oprocentowane są odpowiednio: 1,1 proc. dla 3-latek, 1,3 proc. dla 4-latek oraz 1,7 proc. dla 10-latek" - dodano.

MF podało, że 6- i 12-letnie obligacje rodzinne przeznaczone dla beneficjentów programu "Rodzina 500 plus" oprocentowane są odpowiednio 1,5 proc. i 2 proc. w pierwszym roku oszczędzania.

"W lipcu będzie można nabywać obligacje oszczędnościowe na niezmienionych w stosunku do czerwca warunkach" - powiedział Piotr Nowak, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów. "Oprocentowanie obligacji oszczędnościowych jest zróżnicowane w zależności od rodzaju obligacji. Aktualnie kształtuje się na poziomie od 0,5 do 1,7 proc. w przypadku standardowej oferty oraz 1,5 i 2 proc. w przypadku obligacji rodzinnych dedykowanych beneficjentom programu Rodzina 500+" – dodał.

Resort poinformował, że dla papierów 3-letnich oprocentowanie wyliczane jest, co pół roku w oparciu o wartość sześciomiesięcznej stopy procentowej WIBOR 6M, po której banki pożyczają sobie pieniądze.

"W przypadku obligacji 4-letnich oprocentowanie ulega zmianie, co roku i jest wyliczane na podstawie sumy wskaźnika inflacji z ostatnich 12 miesięcy oraz marży – utrzymanej na poziomie 0,75 proc." - czytamy.

Wedle MF ten sam mechanizm, co dla 4-letnich, obowiązuje również w przypadku obligacji 10-letnich. "Dla papierów skarbowych o najdłuższym horyzoncie czasowym wyższa jest jednak wysokość marży, która wynosi 1 proc." - napisano.

W komunikacie podano, że oprocentowanie obligacji rodzinnych, ulega zmianie, co roku i jest wyliczane na podstawie sumy wskaźnika inflacji z ostatnich 12 miesięcy oraz preferencyjnej marży wynoszącej 1,25 proc. dla obligacji 6-letnich oraz 1,5 proc. dla 12-letnich. (PAP)

pgo/ dym/

Źródło:PAP
Tematy

Komentarze (1)

dodaj komentarz
kondor_plus
Naród dziękuje za taką hojność.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki