MEN przedstawiło nową listę lektur

Dzisiaj Roman Giertych ma podpisać rozporządzenie w sprawie nowego kanonu lektur. Z kanonu wypadł między innymi Witold Gombrowicz, czy Bruno Schulz, nie będzie też Stanisława Lema, czy Jana Lechonia. Zmarginalizowano też Witkacego i Kafkę. Obowiązkowo czytany za to będzie Sienkiewicz, czy Jan Paweł II.

Zgodnie z projektem MEN polscy uczniowie nie będą już przerabiać książek Gombrowicza. Z kanonu wypadł zarówno "Trans-Atlantyk", jak i "Ferdydurke". Fragmenty "Szewców" Witkacego, czy "Procesu" Kafki, a także w całości lektura Bułchakowa "Mistrz i Małgorzata" znalazły się na liście lektur, ale jedynie w zakresie rozszerzonym szkół ponadgimnazjalnych.

MEN włączył natomiast na listę 2 lektury, które nie znalazły się we wcześniejszym projekcie resortu edukacji. Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych poznają więc fragmenty "Cierpień młodego Wertera" Goethego i "Innego świata" Herlinga - Grudzińskiego. Na liście znalazła się też "Zbrodnia i kara" Dostojewskiego, czy "Lord Jim" Conrada - dzieła, do których Roman Giertych podchodził wcześniej sceptycznie.

Wśród lektur, które MEN forsowało w proponowanym kanonie znalazły się między innymi aż 4 powieści Sienkiewicza - "W pustyni i w puszczy", "Krzyżacy", "Potop" i "Quo Vadis". W gimnazjum obowiązkowa ma też być biografia Karola Wojtyły "Wujek Karol. Kapłańskie lata Papieża." autorstwa Pawła Zuchniewicza. Natomiast uczniowie szkół ponadgimnazjalnych mają poznać "Pamięć i tożsamość" napisaną już przez samego Jana Pawła II, czy dzieło arcybiskupa Krzysztofa Majdańskiego "Będziecie Moimi świadkami..." o historii księży, przebywającyh w obozie koncentracyjnym w Dachau. Na uwagę zasługuje też włączenie do projektu kanonu lektur książki Ryszarda Kapuścińskiego "Cesarz".

Wykaz lektur ma obowiązywać od nowego roku szkolnego 2007/2008.
Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne