REKLAMA

MEN: nie będzie matury branżowej i obowiązkowej historii na egzaminie 8-klasisty

2016-10-28 18:39
publikacja
2016-10-28 18:39

MEN rezygnuje z obowiązkowego egzaminu z historii na koniec VIII klasy szkoły podstawowej. Na egzaminie tym obok j. polskiego, j. obcego i matematyki będzie przedmiot do wyboru. Resort nie wprowadzi też matury branżowej.

fot. Mateusz Włodarczyk / / FORUM

Takie między innymi zmiany zamieszczono w projektach ustaw wprowadzających nową strukturę szkół: Prawo oświatowe i Przepisy wprowadzające Prawo oświatowe, w wyniku uzgodnień międzyresortowych i konsultacji publicznych. Nową wersję projektów Ministerstwo Edukacji Narodowej opublikowało w piątek na swojej stronie internetowej.

Utrzymano w nich zaproponowaną nową strukturę szkolnictwa, na którą składać się będą: 8-letnie szkoły podstawowe, 4-letnie licea ogólnokształcące, 5-letnie technika i dwustopniowe szkoły branżowe; gimnazja mają być zlikwidowane.

Utrzymano też datę rozpoczęcia zmian, czyli wrzesień 2017 r. W ten sposób uczniowie obecnych klas VI szkoły podstawowej staną się uczniami VII klasy, a nie I klasy gimnazjum. Rozpocznie się tym samym stopniowe wygaszanie gimnazjów.

Zmieniono m.in. zapisy dotyczące egzaminów zewnętrznych. W pierwotnej wersji projektów proponowano, by na zakończenie VIII klas szkół podstawowych wszyscy uczniowie przystępowali do egzaminu, na którym miała być sprawdzana ich wiedza i umiejętności z czterech przedmiotów: polskiego, matematyki, języka obcego i historii.

Po uzgodnieniach i konsultacjach zaproponowano, by egzamin ten obejmował trzy przedmioty obowiązkowe dla wszystkich uczniów: polski, matematykę i język obcy oraz egzamin z przedmiotu do wyboru spośród: biologii, chemii, fizyki, geografii i historii.

Jednocześnie zdecydowano, że w okresie przejściowym czyli latach szkolnych 2018/2019, 2019/2020 i 2020/2021 na egzaminie będą tylko egzaminy z przedmiotów obowiązkowych, a egzamin z przedmiotu dodatkowego po raz pierwszy przeprowadzony zostanie w roku szkolnym 2021/2022. Wówczas to VIII klasę kończyć będą uczniowie, którzy będą mieli za sobą pełen cykl nauczania w klasach IV-VIII zgodnie z nową przygotowywaną podstawą programową.

Zmiany dotyczą także matur. Wcześniej resort edukacji proponował wprowadzenie obok matury, innego rodzaju egzaminu dojrzałości - matury branżowej. Zdawać ją mieli abiturienci, którzy skończyli szkołę branżową II stopnia. Na maturze branżowej mieli zdawać egzaminy z trzech przedmiotów obowiązkowych: języka polskiego, matematyki i języka obcego oraz posiadać dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe w zawodzie nauczanym na poziomie technika. Abiturienci ze szkół branżowych nie musieli przystępować do egzaminu z przedmiot dodatkowego.

Osoba posiadająca branżowe świadectwo maturalne - zgodnie z wcześniejszymi planami resortu - mogła być przyjęta wyłącznie na studia pierwszego stopnia (licencjackie) o profilu praktycznym, związanym z dotychczasowym kształceniem w szkole branżowej II stopnia. W wyniku uzgodnień i konsultacji MEN zdecydował, że nie będzie wprowadzał matury branżowej, a abiturienci szkół branżowych II stopnia będą przystępować do takiej samej matury, jak abiturienci z liceów i techników, czyli obowiązków z polskiego, matematyki, języka obcego i przedmiotu do wyboru.

Resort edukacji przedstawił też w piątek harmonogram dalszych prac nad projektami ustaw: 3 listopada - rozpatrzenie projektu ustaw przez Stały Komitet Rady Ministrów; 8 listopada - rozpatrzenie projektów przez Radę Ministrów; w listopadzie miałoby dojść do przekazania ich do Sejmu, prace parlamentarne trwałyby do końca roku. w styczniu ustawy miałyby wejść w życie.

Danuta Starzyńska-Rosiecka (PAP)

dsr/ bos/

Źródło:PAP
Tematy
Zyskaj 360 zł i oszczędzaj na 6% w Banku Millennium

Zyskaj 360 zł i oszczędzaj na 6% w Banku Millennium

Komentarze (7)

dodaj komentarz
~weertty
Historia też jest ważna bo uczy życia
~abc
nadal brak informacji, jak zamierzają wyedukować obecnych szóstoklasistów w zakresie fizyki, chemii, biologi i geografii we dwa lata. Te przedmioty powinny być już dawno w ich planie lekcji.
proszę niech wyjaśnią skoro ta reforma jest "doskonale przemyślana"...
~gdfbhtgf
Ta uśmiechnięta WOMAN z MEN to nam narobi bałaganu !
~student
Ok,wracamy do korzeni,mniej dyrektorów ,ich zastępców i całej otoczki w gimnazjach, może jeszcze klasy po 20stu uczniów i dzieciaki nie będą musiały dżwigać tornistrów po 10kg,według widzimisie nauczyciela.....jedne podręczniki, nie 10 wydawnictw
~endi
i znów poprzeczka szczurkom podniesiona , nic tylko współczuć polskim dzieciom , zresztą i tak jak dorosną większość z nich wyemigruje tylko po to by ich dzieci mogły chodzić do normalnej szkoły i uczyć się tego co im się w życiu przyda , a nie tego co ustali ministerstwo
~ehh
co by tu jeszcze przeregulować ???
aaa wywalić to wszystko i wprowadzić religię obowiązkowo - kto zda ma wyższe i może być expertem "żondu" :)
~Ogr
Po usmiechu tej pani minister widac, ze wkrotce poza pacierzem nie bedzie zadnych wymagan

Powiązane: Edukacja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki