REKLAMA

MAP pracuje nad nowelizacją ustawy o strategicznych inwestycjach w sektorze naftowym

2020-10-19 08:58
publikacja
2020-10-19 08:58
Ministerstwo Aktywów Państwowych

Ministerstwo Aktywów Państwowych pracuje nad projektem nowelizacji ustawy o przygotowaniu i realizacji strategicznych inwestycji w sektorze naftowym - wynika z wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

Jak podano, projektowane rozwiązania ograniczą liczbę organów zaangażowanych w przygotowanie i realizację tej samej inwestycji oraz liczbę prowadzonych w tej samej sprawie postępowań.

"Z uwagi na zagrożenia dotyczące dostępności pojemności magazynowych na potrzeby sektora naftowego, konieczność zapewnienia ciągłości zaopatrzenia krajowego rynku w ropę naftową i paliwa w sytuacjach kryzysowych, potrzebę bieżącego zarządzania i optymalizowania pracy rafinerii PKN Orlen S.A. w Płocku, jak również zgłaszane przez producentów i handlowców oraz Agencję Rezerw Materiałowych problemy z uzyskaniem usługi magazynowej pod zapasy interwencyjne oraz handlowe, niezbędne jest sprawne przeprowadzenie szeregu inwestycji zwiększających dostępność bezzbiornikowych (kawernowych) pojemności magazynowych na ropę naftową i produkty naftowe, rurociągów przesyłowych dla ropy naftowej bądź produktów naftowych, celem zwiększenia możliwości niezakłóconego korzystania z tych aktywów oraz zapobieżenia sytuacji niedoboru pojemności magazynowych dla podmiotów prowadzących działalność na rynku paliwowym" - napisano.

Jak podano, jedynym magazynem kawernowym w Polsce niedostosowanym w pełnym zakresie jego pojemności nominalnych do wymagań ustawowych jest obecnie Podziemny Magazyn Ropy i Paliw Góra, a największymi ryzykami obarczone są tzw. inwestycje liniowe.

"Opóźnienia w ich realizacji wynikają głównie z trudności w nabywaniu praw do dysponowania gruntami i konieczności aktualizacji lub ponownego pozyskiwania decyzji administracyjnych, w tym na drodze sądowej wobec braku porozumień z właścicielami" - napisano.

"W związku z powyższym, niezbędne jest stworzenie ram prawnych ułatwiających i przyśpieszających realizację rozpoczętego już programu inwestycyjnego, którego efektem będzie odczuwalny w najbliższych latach skutek w postaci zwiększenia dostępnych w PMRiP +Góra+ pojemności magazynowych pod zapasy obowiązkowe oraz zapasy agencyjne ropy naftowej i paliw" - dodano.

Planowany termin przyjęcia projektu przez RM to IV kwartał 2020 r.(PAP Biznes)

pel/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki