REKLAMA

Lonczak: Politycy kwestionują uczciwość agencji ratingowych

Piotr Lonczak2011-07-08 14:05
publikacja
2011-07-08 14:05
Europejscy politycy podają w wątpliwość uczciwość agencji ratingowych. Pretekstem do zarzutów jest ostatnia decyzja Moody's Investors Service. Agencja zdecydowała o obniżeniu ratingu Portugalii o cztery stopnie do poziomu uznawanego za „śmieciowy”. Tym sposobem światło reflektorów zostało przesunięte z Aten na Lizbonę.

Posunięcie Moody's było nie w smak politykom. Dopiero co szumnie odtrąbiono ugaszenie greckiego pożaru, a już na horyzoncie widać łuny kolejnych ognisk rozpalanych przez nieuczciwych finansistów z agencji ratingowych. W odpowiedzi szef Komisji Europejskiej Jose Barroso powiedział, że politycy potrafią lepiej niż agencje ocenić stan portugalskiej gospodarki oraz finansów publicznych. I co najważniejsze, nie dostrzegają poważnego zagrożenia. Nie bez znaczenia jest również fakt, że Barroso jest Portugalczykiem.

Uczciwość agencji ratingowych została wielokrotnie nadwyrężona...

Ciąg dalszy tekstu na blogu Piotra Lonczaka. Zapraszamy!

Źródło:
Tematy
Otwórz konto firmowe w Banku Millennium i zgarnij PREMIĘ

Otwórz konto firmowe w Banku Millennium i zgarnij PREMIĘ

Komentarze (8)

dodaj komentarz
~kosmos
Dużo mówi się o skutkach natomiast przyczyny złej sytuacji finansów publicznych Grecji i Portugalii tkwią zapewne w złej kondycji gospodarek tych państw ale o tym już mówi się za mało. Usunięcie popełnianych błędów gospodarczych powinno skutkować poprawą sytuacji finansowej tych państw w dłuższym okresie. Gospodarki wszystkich Dużo mówi się o skutkach natomiast przyczyny złej sytuacji finansów publicznych Grecji i Portugalii tkwią zapewne w złej kondycji gospodarek tych państw ale o tym już mówi się za mało. Usunięcie popełnianych błędów gospodarczych powinno skutkować poprawą sytuacji finansowej tych państw w dłuższym okresie. Gospodarki wszystkich państw europejskich cierpią z powodu przenoszenia produkcji i miejsc pracy do Azji gdyż przez to gospodarki państw pomału przestają być w pełni suwerenne. Takie zorganizowanie gospodarek wymaga stabilizacji politycznej i utrzymywania pokoju. Rzeczywistość jest jednak inna, program na skonfliktowanie narodów Europy na tle ekonomicznym jest trudny do zrealizowania gdyż nadal wierzymy, że współpraca gospodarcza w UE pomoże zlikwidować bezrobocie, uleczy finanse i zagoi rodzące się konflikty społeczne. Natoniast poważnym niebezpieczeństwem zagrażającym dziś gospodarce Europy i pokojowi na naszym kontynencie jest konflikt w Afryce Północnej. Ten konflikt moim zdaniem osłabia Europę gospodarczo, politycznie i pozwala instytucjom raitingowym na głoszenie opinii destabilizujących. Budowanie atmosfery zagrożenia odwetowymi atakami terrorystycznymi to porażka.
~koni
Uczyć się a nie idiotyzmami sie zajmować!
http://www.youtube.com/watch?v=WyLy0wVcOHo&feature=related
~jj
chyba LOTOS wyceniali specjaliści na 0 zł. Wielcy oszuści.
~ala3
Jednak coś w tym jest, pamiętacie jakie ratingi i opinie dawały agencje ratingowe Polsce dwa- trzy lata temu. Dzisiaj trzeba powiedzieć, że te ratingi były chybione. Moim zdaniem te agencje często się mylą i ich opinie są słabo przygotowane. I jeszcze jedno, czy nie zauważyliście, że różne dane z USA często różnią się zasadniczo Jednak coś w tym jest, pamiętacie jakie ratingi i opinie dawały agencje ratingowe Polsce dwa- trzy lata temu. Dzisiaj trzeba powiedzieć, że te ratingi były chybione. Moim zdaniem te agencje często się mylą i ich opinie są słabo przygotowane. I jeszcze jedno, czy nie zauważyliście, że różne dane z USA często różnią się zasadniczo z tygodnia na tydzień, czyżby z tygodnia na tydzień tak zasadniczo się zmieniała gospodarka USA? A może te dane są żle zbierane i opracowywane. Ślepa wiara w metody i wskaźniki z USA
jest nie uzasadniona, bo amerykanie mylą się często, tylko rzadko się do tego przyznają.
~bolo
panu lonczakowi się jednak podobają. Panie lonczak, życzę jak najlepszego ratingu. ale jesli będzie chodziło o wyciśnięcie pieniędzy z pana Lonczaka, to rating będzie adekwatny, to gwarantuję.
~ciele z agencji
Frankowcy powinn zwrócić uwagę na agencję, stamtąd sączy się wszelka mądrość. Co 3 godziny dziennie sprawdź kogo zrejtingowała agencja. wkrótce może bowiem zrejtingować ciebie.
~zsre kaputt
Za to uczciwości polityków nikt nie kwestionuje?
Łapaj złodzieja! - krzyczy złodziej.
~ja
Niezależna agencja ratingowa uregulowana przez UE. To brzmi śmiesznie. Bo na pewno nie będzie niezależna od polityków, a co za tym idzie wiarygodna. Portugali się sypie - to jest prawda. Teraz Baroso i inne Pawlaki chcą aby prawda nie wychodziła na jaw i żeby wszyscy żyli w przekonaniu że jest "pięknie i cudownie" jak to Niezależna agencja ratingowa uregulowana przez UE. To brzmi śmiesznie. Bo na pewno nie będzie niezależna od polityków, a co za tym idzie wiarygodna. Portugali się sypie - to jest prawda. Teraz Baroso i inne Pawlaki chcą aby prawda nie wychodziła na jaw i żeby wszyscy żyli w przekonaniu że jest "pięknie i cudownie" jak to powiedział Donald na początku prezydencji.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki