Lokaty mniej opłacalne. Kto da więcej?

Lokaty bankowe coraz mniej opłacalne. To efekt serii obniżek stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej.

Analityk Jarosław Sadowski z firmy doradczej Expander powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że w tej sytuacji Polacy szukają innych form oszczędzania. Jedną z dostępnych ofert są fundusze inwestycyjne, jednak w tym przypadku trzeba pamiętać o większym ryzyku, zwłaszcza w przypadku inwestycji w akcje spółek giełdowych.

Bardziej korzystne są produkty strukturyzowane, które nie gwarantują zysku, ale też nie grożą utratą oszczędności. Decydując się na taką ofertę, klient w najgorszym razie dostanie tyle pieniędzy, ile zainwestował. Czasem można jednak sporo zarobić - w ostatnim czasie nawet 10 procent rocznie.

Ekspert wskazuje, że obecnie przeciętne oprocentowanie lokaty zakładanej na trzy miesiące wynosi około 3,6 procent. Trzeba jednak pamiętać, że zysk będzie pomniejszony o podatek Belki.Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Arkadiusz Augustyniak/abŹródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 netis7

Skoro Pan EXPERT podaje Średnie oprocentowanie lokat to powinien porównać je do ŚREDNIEGO oprocentowania struktur :]

! Odpowiedz
0 0 ~beżur

Na 36 mies. jest 5,69% w FM Banku. A w tym czasie i tak się gospodarka nie odbuduje na tyle, żeby znalazła się jakaś bezpieczniejsza inwestycja...

! Odpowiedz
0 0 wybierarka.pl

Podawanie średniej oprocentowania lokat na 3M jest nieco niefortunne, gdyż procenty na poszczególnych lokatach na rynku są bardzo zróżnicowane. Jest wiele lokat zdecydowanie zaniżających średnią, które nie są popularne, choć dotyczą banków o wyrobionych markach. Przez takie ujęcie zniekształcamy obraz rzeczywistości i wychodzi jak "ja i mój pies mamy średnio po 3 nogi".

Należałoby raczej zawsze przyglądać się czołówce rankingów, czyli temu ile w danym czasie da się z lokat "wycisnąć". I tak w okresie 3M:

- eLokata24 - SK bank z oprocentowaniem 6,45%
- Pierwsza Lokata - Meritum Bank z oprocentowaniem 6%
- Lokata Bezkarna - BGŻ Optima z oprocentowaniem 5,8%
- Lokata Spinająca - Polski Bank Przedsiębiorczości z oprocentowaniem 5,1%

Szczegółowe porównanie tych lokat: http://wybierarka.pl/share/10/18965O10000O86O138/4061O10000O86O138/685O10000O86O138/18959O10000O86O138

Średnia oprocentowania rzeczywistego (po opodatkowaniu) z tego zestawienia wynosi ~4,73%. To prawda, że nr 1 w naszym zestawieniu posiada oprocentowanie zmienne. Mimo to eLokata24 od dłuższego czasu i mimo obniżek utrzymuje to miejsce. Zaś klienci, którzy wcześniej założyli tę lokatę otrzymują mniejsze obniżki niż klienci nowi.

Pozdrawiam,
Piotr Janicki
redaktor serwisu http://wybierarka.pl

Pokaż cały komentarz !
Polecane
Najnowsze
Popularne