REKLAMA

Lokale dla graczy. Gdzie i za ile pograsz na konsoli

Weronika Szkwarek2017-02-17 06:00redaktor Bankier.pl
publikacja
2017-02-17 06:00

Pojawianie się na rynku nowych barów z grami pokazuje, że Polacy wcale nie zapomnieli o złotych czasach konsol Nintendo. Coraz chętniej wybierają się do pubów, w których oprócz stref retro, gdzie znajdą automaty arkadowe czy legendarne Pegasusy, pograją z przyjaciółmi na najnowszych Xboksach. Gdzie można za darmo pograć na konsoli?

Od stycznia do września 2015 roku wartość polskiego rynku konsol i gier pudełkowych osiągnęła 650 mln zł i była wyższa o 8,5 proc. w stosunku do poprzedniego okresu – podaje GfK. Polacy coraz chętniej korzystają z takiej formy rozrywki, jednak przed wydaniem ponad tysiąca złotych na konsolę, można przekonać się na własnej skórze czy warto i wybrać się do jednego z tzw. padbarów.

fot. / / FORUM

Microsoft, Nintendo, ale nie Sony – konsole w barach

Polacy najczęściej sięgają po konsole ósmej generacji, czyli PlayStation 4, Xbox One oraz Wii U – ich udział ilościowy w segmencie konsol stacjonarnych według danych GfK wzrósł o 67 proc. w 2015 roku w stosunku do roku ubiegłego. Klienci na świecie najczęściej decydują się na PS4, których do kwietnia 2016 roku sprzedano 36 milionów egzemplarzy, w tym samym czasie sprzedaż Xboksa One sięgnęła 19 milionów sztuk. Ceny urządzeń zaczynają się od tysiąca złotych, a do tego dochodzą koszty związane z zakupem gier oraz akcesoriów.

Ceny konsol do gier

Konsola

Cena

PlayStation 4

Około 1300 złotych

PlayStation 3

Około 899 złotych

Xbox One S

1399 złotych

Xbox One

999 złotych

Xbox 360

999 złotych

Wii U

1100 złotych

Źródło: opracowanie własne Bankier.pl na podstawie danych Microsoft, Sony oraz Nintendo

Jeżeli użytkownik zdecyduje się dodatkowo na wersję Xboksa z Kinectem, będzie musiał dopłacić około 500 złotych, w przypadku PlayStation analogiczne kamery kosztują niecałe 300 złotych.

Przed kupnem można upewnić się co do słuszności zakupu i skorzystać z konsoli dostępnych w padbarach – jednak tylko w przypadku sprzętu od Nintendo i Microsoftu, ponieważ Sony zakazał udostępniania swoich gier i urządzeń w tego typu lokalach. W regulaminie Sony w punkcie 6.2. można przeczytać: „Nie wolno wykorzystywać Oprogramowania w celach komercyjnych, rozpowszechniać go, pobierać opłat za jego używanie ani w inny sposób udostępniać publicznie bez naszej wyraźnej zgody oraz, jeśli zostało ono wydane przez inną firmę, bez zgody zarówno naszej, jak i tej firmy.”

Polskie bary z grami

W Polsce istnieje zaledwie kilkanaście barów, które oferują swoim klientom grę na konsolach. Wśród nich znalazły się jednak już dwie sieci – Cybermachina oraz PadBar. Większość z nich ma podobny sprzęt – są to Xboksy One, 360, wyposażone w Kinecty oraz produkty Nintendo – Wii oraz Wii U.

Polskie bary, które udostępniają gry na konsolach

Nazwa baru

Miasto

Konsole

PadBar

Lublin, Wrocław, Gdynia, Toruń

Xbox 360

Level Up

Warszawa

Xbox One, Xbox 360

Cybermachina

Katowice, Kraków, Toruń, Wrocław, Bydgoszcz, Olsztyn, Poznań, Gdańsk

Xbox 360, Wii

Padclub

Poznań

Xbox 360, Xbox One, Wii, Wii U

GamePub

Rybnik

Xbox 360, Wii

Reset

Zielona Góra

Xbox 360

EKG – Enklawa Kibiców i Graczy

Piotrków Trybunalski

Brak informacji

Game bar & Laser Tag

Radom

Xbox One, Wii

Joystic Game Bar

Bielsko-Biała

Xbox 360, Xbox One, Wii

Źródło: opracowanie własne Bankier.pl

Korzystanie z konsoli w powyższych barach jest darmowe, w niektórych z nich, jak w warszawskim Level Upie, należy przed wizytą zarezerwować sobie miejsce. Jak przekonują właściciele, rezerwacja jest darmowa, a umownie przyjęło się, że symboliczną opłatą za korzystanie z gier jest kupno piwa przy barze.

Większość barów oferuje również strefy retro, w których można pograć na Pegasusie czy starych urządzeniach Nintendo jak SNES czy Gamecube (SNES dostępny jest m.in. w lokalach Cybermachiny i Longplay’u w Poznaniu) i przenieść się w klimat lat 90.  

Źródło:
Weronika Szkwarek
Weronika Szkwarek
redaktor Bankier.pl

Zajmuje się tematyką prawa pracy. Pisze o związanych z nim nadużyciach i wyzwaniach, jakie stoją przed obecnym rynkiem pracownika. W swoich artykułach zajmuje się również problemami polskich i zagranicznych konsumentów. Autorka cyklu "Życie po etacie", w którym opowiada historie osób decydujących się na zamianę umowy o pracę na własną działalność gospodarczą.

Tematy
Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1300 zł premii!

Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1300 zł premii!

Advertisement

Powiązane

Komentarze (30)

dodaj komentarz
vicky019
ja tam jestem zwolennikiem gry w domowym zaciszu, samemu dla relaksu albo ze znajomymi, konsole nintendo switch mają też dodatkową funkcję gry w 4 graczy, więc fajna sprawa, tu można poczytać nieco więcej - http://powerplay.com.pl/kategoria/nintendo-switch
~wirtualny_gracz
Polecam zainteresować się inwestycjami w rodzaju MagicVR we Wrocławiu. Szykuje się coś bardzo ciekawego, jedne z pierwszych tego typu atrakcji na świecie.
~Gracz
Padbaru w Wraszawie tez nie ma juz od dobrych kilku miesiecy...
~Kuba
Nie wiem kto tworzy te artykuły, ale w Poznaniu LongPlay'a nie ma już 3 lata! W innym miejscu postała Cybermachina/
~fuzzy
Jestem bardzo ciekawy jak wygląda prowadzenie takiego game-baru pod kątem licencji. Nie i nie mam tu na myśli koncesji na % lecz zgody MS/Nintendo/Sony odnośnie konsol jak i gier. Czy to jeszcze nisza, w której wydawcy nie zauważyli, że ktoś ich "okrada" z praw autorskich :))
~Olo
Na gry musi być specjalna licencja
~znawca
W przypadku MS nie musi byc. byla kiedys o to sprawa jak policja zarekwirowala przed podajze w poznaniu.
Ms jano napisal ze mimo iz nie mieli zadnej umowy z barem, to w zaden sposob nie zlamali licencji uzytkowania konsoli. Z tego co kojarze nintendo mialo podobny stosunek kilka dni pozniej.

Jedynie sony nie ustosunkowalo
W przypadku MS nie musi byc. byla kiedys o to sprawa jak policja zarekwirowala przed podajze w poznaniu.
Ms jano napisal ze mimo iz nie mieli zadnej umowy z barem, to w zaden sposob nie zlamali licencji uzytkowania konsoli. Z tego co kojarze nintendo mialo podobny stosunek kilka dni pozniej.

Jedynie sony nie ustosunkowalo sie do calej tej sprawy.
~Ania
czy tylko ja mam wrazenie ze ciut za duzo jest cenzury w komentarzach?
~Ramona
Faktycznie, mi też trochę brakuje chamstwa, obelg i niemerytorycznych komentarzy znanych z wp czy onetu.

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki