REKLAMA

RPPLitwiniuk: Wyższe stopy zapewniłyby większą stromość dezinflacji. Wskazuje odpowiedni poziom

2023-03-22 13:06, akt.2023-03-22 13:35
publikacja
2023-03-22 13:06
aktualizacja
2023-03-22 13:35

Nieco wyższe stopy proc. zapewniłyby większą stromość procesu dezinflacji, odpowiedni poziom to 7 proc. - ocenił w rozmowie z portalem gazeta .pl członek RPP, Przemysław Litwiniuk. Jego zdaniem, nieco ostrzejsza polityka pieniężna w tym momencie mogłaby spowodować, że Rada szybciej będzie mogła zdecydować się na obniżki stóp proc. w przyszłości.

Litwiniuk: Wyższe stopy zapewniłyby większą stromość dezinflacji. Wskazuje odpowiedni poziom
Litwiniuk: Wyższe stopy zapewniłyby większą stromość dezinflacji. Wskazuje odpowiedni poziom
fot. Łukasz Kamiński / / Senat RP

Litwniuk, zapytany, czy widzi przestrzeń do podwyżek stóp proc., odpowiedział: "Rząd w założeniach do ustawy budżetowej przyjął, że stopa referencyjna powinna być na poziomie 7 proc., ja się z rządem zgadzam".

Dopytany, do kiedy utrzyma takie stanowisko, członek RPP powiedział: "Dopóki ścieżka dezinflacji, zaprezentowana w projekcji, nie odchyli się w jedną lub w drugą stronę w sposób znaczący. Jeżeli ta inflacja zaczęłaby spadać szybciej, niż pokazano w projekcji, to będę prawdopodobnie wyrażał przekonanie, że istnieje uzasadnienie dla utrzymania parametrów polityki pieniężnej".

Reklama

"Natomiast, jeżeli inflacja będzie rosła, czy jej odczyty w poszczególnych kwartałach byłyby wyższe niż założone w projekcji, to wtedy będę się skłaniał prawdopodobnie ku wyższym podwyżkom niż tylko 25 pb." - dodał. Obecnie referencyjna stopa procentowa wynosi 6,75 proc.

W ocenie Litwiniuka, nieco wyższe stopy procentowe zapewniłyby większą stromość procesu dezinflacji.

Litwiniuk: Jestem mniejszym optymistą

"Polityka 'wait and see' jest polityką rozsądną, optymistyczną, ale rozsądną. Natomiast ja jestem mniejszym optymistą, dlatego uważam, że stopy procentowe na nieco wyższym poziomie zapewniałyby większą stromość dezinflacji, w szczególności za 4-6 kwartałów, kiedy - jeżeli nic się nie zmieni w otoczeniu polskiej gospodarki - poradzimy sobie ze skutkami zewnętrznych czynników szoków podażowych, efektów wywołanych agresją Rosji na Ukrainę i będziemy się musieli mierzyć z wewnętrznymi czynnikami, determinującymi poziom inflacji. Wtedy ta ostrzejsza polityka z dzisiaj przyniosłaby rezultaty" - powiedział Litwiniuk.

Zdaniem członka RPP, nieco ostrzejsza polityka pieniężna w tym momencie mogłaby spowodować, że Rada szybciej będzie mogła zdecydować się na obniżki stóp proc. w przyszłości.

"Cały czas ma na uwadze, że mamy obecnie wakacje kredytowe. Nawet w interesie tych kredytobiorców byłoby dziś tolerować ostrzejsze parametry polityki moentarnej, ponieważ mają te cztery miesiące wyłączone z kredytowania, po to, żeby w przyszłym roku, jeśli wakacji nie będzie, mieć szansę na obniżone oprocentowanie. Bo zmniejszająca się inflacja w szybszym tempie mogłaby skłonić też władze monetarne do obniżenia poziomu stóp proc. w jakiejś perspektywie" - powiedział.

"Obecnie nie ma przestrzeni do obniżek stóp procentowych"

Litwniuk podtrzymał swoją wcześniejszą ocenę, że - biorąc pod uwagę marcową projekcję NBP - obecnie nie ma przestrzeni do obniżek stóp procentowych w horyzoncie projekcji.

"Jeżeli weźmiemy pod uwagę model z projekcji marcowej, to tam w 2025 r. inflacja dojdzie do przestrzeni celu, do 3,5 proc. Zatem przy założeniu, że stopy procentowe nie będą zmieniane ani w jedną, ani w drugą stronę, obniżenie stopy procentowej doprowadziłoby do podniesienia się tej krzywej, obrazującej proces dezinflacji i pokazałoby, że w horyzoncie projekcji nie schodzimy do celu" - powiedział członek RPP.

Dopytany, czy oznacza to, że nie ma przestrzeni do obniżek stóp proc. do 2025 r., Litwiniuk powiedział: "Jeżeli nie wystąpią jakieś nadzwyczajne okoliczności, których dziś nikt się nie spodziewa, to nie ma takich szans". (PAP Biznes)

pat/ gor/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Komentarze (12)

dodaj komentarz
faramir_z_gondoru
Tłumacząc z pisowskiego na polski: nadal będziemy Was okradać, ale troszeczkę mniej.
samsza
FED będzie podnosił stopy, facet się boi, że to będzie źle wyglądać, że w Polsce tak niskie.
FEDu nie zatrzymają "upadki banków", po prostu te banki przejdą do bilansu banku centralnego.
Jak klienci przyjdą po wypłatę depozytów, to bank centralny dostanie braku płynności?, wolne żarty.
itso_battlestar_point_g
fundament ''nowoczesnej'' gospodarki zaakredytowany pracownik to pracownik bez własnego zdania :) co się przekłada na średniowieczną gospodarkę gdzie zarząd pierdzący w stołek wraz z masą przydupasów stać na kredyty no przydupasy to tam żyją w złudzeniu ale mniejsza o nich a pracownik stawiający na szali własne zdrowie fundament ''nowoczesnej'' gospodarki zaakredytowany pracownik to pracownik bez własnego zdania :) co się przekłada na średniowieczną gospodarkę gdzie zarząd pierdzący w stołek wraz z masą przydupasów stać na kredyty no przydupasy to tam żyją w złudzeniu ale mniejsza o nich a pracownik stawiający na szali własne zdrowie nie ma nic do gadania może się napić piwa żeby odreagować indolencje jelit zarządzających
minekminka134
Dez..czego????? On uległ dez..informacji albo przyzwyczaja się do picia samogonu.
itso_battlestar_point_g
no i to jeszcze ekonomista używa takich słów czy tam psełdoekonomista co tylko świadczy ze nie zna się na własnej robocie
itso_battlestar_point_g odpowiada itso_battlestar_point_g
no ale tak przykład idzie z góry
jas2 odpowiada itso_battlestar_point_g
Błędu nie widzę.
and00
"Nieco wyższe stopy proc. zapewniłyby większą stromość procesu dezinflacji"

Po polsku go nie nauczyli?
polak1978
To już mamy dezinflację, oooo ?
A może nawet galopującą dezinflację ?
konik_garbusek
tak, mamy dezilflacje, czyli spadak inflacji czyli woljniejszy wzrost cen (dezinflacja NIE znaczy deflacja). Poza tym, impuls kredytowy spadl bardzo na calym swiecie.

Powiązane: Polityka pieniężna

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki