REKLAMA

Koniec wzrostowej fali upadłości konsumenckiej. 7,3 tys. bankrutów w pierwszym półroczu 2022 r.

Michał Kisiel2022-07-06 06:00analityk Bankier.pl
publikacja
2022-07-06 06:00

Szeregi bankrutów nie rosną już w tak szybkim tempie jak rok temu. Nie oznacza to, że zainteresowanie upadłością konsumencką zanika. W pierwszej połowie 2022 r. z procedury skorzystało 7,3 tys. dłużników. To niemal tyle, ile w całym 2019 r.

Koniec wzrostowej fali upadłości konsumenckiej. 7,3 tys. bankrutów w pierwszym półroczu 2022 r.
Koniec wzrostowej fali upadłości konsumenckiej. 7,3 tys. bankrutów w pierwszym półroczu 2022 r.
fot. Kleber Cordeiro /

W pierwszym półroczu 2022 r. upadłość konsumencką ogłosiło 7339 osób fizycznych, informuje Centralny Ośrodek Informacji Gospodarczej. Firma monitoruje ogłoszenia umieszczane w „Monitorze Sądowym i Gospodarczym”, a po zmianie zasad publikacji postępowań upadłościowych – Krajowy Rejestr Zadłużonych.

Dane z 2022 r. potwierdzają, że okres gwałtownego wzrostu liczby bankrutów minął. Kwartalny szczyt przypadł na końcówkę 2020 r., gdy w ciągu trzech miesięcy odnotowano ponad 5 tys. upadłości osób fizycznych. Skumulowały się wówczas skutki kilku istotnych zdarzeń. W marcu 2020 r. weszły w życie nowe regulacje, które otworzyły drogę do bankructwa także osobom, które rażącym niedbalstwem lub umyślnie przyczyniły się do niewypłacalności. Wcześniej ostrzejsze warunki wstępne powodowały, że połowa wniosków była oddalana. Pandemiczne zamknięcie sądów spowodowało z kolei „zatory”, które rozładowano w kolejnych kwartałach.

Liczba opublikowanych ogłoszeń o upadłości konsumenckiej kwartalnie od początku 2015 r. (Centralny Ośrodek Informacji Gospodarczej )

Przypomnijmy, że nowa wersja prawa upadłościowego przyniosła wiele nowości, istotnych dla popadających w tarapaty dłużników. Pojawiła się m.in. możliwość warunkowego umorzenia zobowiązań, czyli ścieżka dla osób, które nie są zdolne do realizowania planu spłaty, ale ta niezdolność nie ma charakteru trwałego.

Upadłości mniej niż przed rokiem

W 2021 r. liczba upadłości konsumenckich utrzymywała się na zbliżonym, wysokim poziomie w kolejnych kwartałach. Średnio miesięcznie z możliwości stwarzanych przez prawo upadłościowe korzystało 1,5 tys. osób. Dane COIG wskazują, że w 2022 r. liczba bankrutów była nieco niższa niż w poprzednim roku. W pierwszym kwartale odnotowano spadek o 26 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2021 r., a w drugim – o 10 proc.

Liczba opublikowanych ogłoszeń o upadłości konsumenckiej miesięcznie od połowy 2020 r. (Centralny Ośrodek Informacji Gospodarczej )

Najmłodsza osoba ogłaszająca upadłość w 2022 r. miała 21 lat, a najstarsza – 92. Średnia wieku dla bankrutów w pierwszym półroczu wyniosła 49 lat.  Wśród kategorii wiekowych najwięcej upadłości odnotowano wśród osób w wieku 40-49 lat (25 proc.) i 30-39 – 23 proc. „Seniorzy w wieku 60 lat i więcej odpowiadają za 27,14 proc. wszystkich upadłości konsumenckich” – wskazuje Centralny Ośrodek Informacji Gospodarczej.

Kłopoty kredytobiorców zaowocują bankructwami?

– Nie ma mniejszego zainteresowania w kwestii oddłużenia, różnica jest natomiast w wyborze drogi jej dokonania. Spadek upadłości konsumenckich nie oznacza, że osób szukających pomocy jest mniej. Coraz więcej osób wybiera restrukturyzację, gdyż w niektórych przypadkach jest ona korzystniejsza. Wybierają ją przedsiębiorcy, którzy widzą możliwość dalszego funkcjonowania, a nie definitywnego końca swojej działalności – komentuje Andrzej Zarzecki z Kancelarii Prosperitas.

– Nie przewiduję, żeby liczba wniosków o oddłużenie, czy to w postaci wniosków o upadłość konsumencką czy restrukturyzacji, się zmniejszyła. Patrząc na aktualną sytuację gospodarczą można oczekiwać jej wzrostu. W szczególności warto tutaj zwrócić uwagę na kwestie kredytobiorców tzw. frankowych czy złotówkowych, których raty idą ostro w górę co może doprowadzić w przypadku ich niewypłacalności do zdecydowanego wzrostu składania wniosków upadłościowych – wskazuje Andrzej Zarzecki.

Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje, jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

Tematy
Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Komentarze (13)

dodaj komentarz
socjalistyczneg
To, dopiero początek ludzkich dramatów...
Tak się kończy dodruk i rozdawnictwo...no cóż, sami sobie to robimy przy urnie.
lebski_gosc
Dawać im dochód bezwarunkowy!
andriej_duda
Kraj szewców i bankrutów! Juz tam z was Balbina ostatnia koszule zerwie, zeby swoim ukurvinskim przyjaciołom oddać! Bankurutujcie Wolacy! Zostalicie zdradzeni o świcie!
wibor3m10procent
Myślałem że kredyty same się spłacają..?
tomkooo
tylko te powyzej miliona ;)
aztexa
Nie koniec tylko początek.
Poczekajmy na powroty z wakacji. Koniec sierpnia/początek września.
Ponadto świadomość społeczeństwa w zakresie możliwości ogłoszenia upadłości konsumenckiej jest znikoma i te "Sebixy lub Jessiki", o których wspominacie w komentarzach, po prostu nie wiedzą, że maja raz na 10 lat taką możliwość,
Nie koniec tylko początek.
Poczekajmy na powroty z wakacji. Koniec sierpnia/początek września.
Ponadto świadomość społeczeństwa w zakresie możliwości ogłoszenia upadłości konsumenckiej jest znikoma i te "Sebixy lub Jessiki", o których wspominacie w komentarzach, po prostu nie wiedzą, że maja raz na 10 lat taką możliwość, a banki oraz firmy windykacyjne nie są zainteresowane tym, aby im dłużnicy "uciekali sprzed nosa".
Wystarczy wejść na FB do grup poświęconych np. zakupom w Biedronce aby przekonać się, że dziś takich potencjalnych upadłych jest cała masa i nie dlatego, że kupują w Biedronce, ale dlatego, że w takich grupach pojawia się ostatnio masa wątków o zadłużeniu i obawie przed komornikiem i windykatorem.
po_co
Nie wziąłeś pod uwagę, że życie z długiem, a nawet z komornikiem, na karku może być znacznie prostsze niż upadłość.
Upadłość konsumencka wiąże się z rozstaniem z całym majątkiem który się posiada. Taki scenariusz jest optymalny kiedy ktoś w między czasie potrafił upchać swój majątek po rodzinie tak aby nikt mu go nie zlicytował
Nie wziąłeś pod uwagę, że życie z długiem, a nawet z komornikiem, na karku może być znacznie prostsze niż upadłość.
Upadłość konsumencka wiąże się z rozstaniem z całym majątkiem który się posiada. Taki scenariusz jest optymalny kiedy ktoś w między czasie potrafił upchać swój majątek po rodzinie tak aby nikt mu go nie zlicytował ale w pozostałych sytuacjach nie jest to wcale najlepsze rozwiązanie - to jest jakieś rozwiązanie.
tomkooo odpowiada po_co
poprawka - "twoj" caly majatek nie jest wtedy "twoj". to tak jak z tymi co maja kredyt hipoteczny i "mieszkam na swoim, nie place za wynajem". faktycznie, placa bankowi za "wynajem" + troche kapitalu splacaja :)

Powiązane: Budżet rodziny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki