REKLAMA
BELKA ZA 2022 ROK

Legendarna Cracovia na sprzedaż. Kupiec może być tylko jeden

Jacek Misztal2023-01-24 13:15, akt.2023-01-26 13:50redaktor Bankier.pl
publikacja
2023-01-24 13:15
aktualizacja
2023-01-26 13:50

Kraków sprzeda udziały w Cracovii? Rada Miasta wyraziła na to zgodę. Kto prawdopodobnie zostanie kupcem i jaka kwota wchodzi w grę? Nie jest pewne. Jedno wiadomo - tanio nie będzie...

Legendarna Cracovia na sprzedaż. Kupiec może być tylko jeden
Legendarna Cracovia na sprzedaż. Kupiec może być tylko jeden
fot. MKS Cracovia SSA / / Facebook

Kraków chce wycofać się z udziałów w Cracovii — to znacząca informacja w piłkarskim świecie. Od 1998 roku miasto było obecne w akcjonariacie MKS Cracovia. Najpopularniejsze sekcje to oczywiście ta piłkarska i hokejowa.

Decyzję o zamiarze sprzedaży wydał prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. Zgodnie z przepisami, na sprzedaż akcji zgodę musi wyrazić Rada Miasta Krakowa. Zgodnie z przewidywaniami, Rada pozwoliła na sprzedaż udziałów w MKS Cracovia w dniu 25 stycznia 2023 r. Potrzebny będzie jeszcze przetarg, ale to wydaje się jedynie formalnością.

Na sprzedaż trafi 73 480 akcji o wartości nominalnej 7 348 000 złotych. Stanowią one 33,64 proc. kapitału zakładowego. Spekuluje się, że transakcja byłaby warta ok. 26,7 mln złotych — wynika z wyceny spółki (załącznik nr 4 do wniosku).

Filipiak będzie zainteresowany kupnem reszty udziałów Cracovii?

O zbliżonej kwocie nieco wcześniej mówił prezes Cracovii — Janusz Filipiak, a rozmowy w tej sprawie miały trwać już od dawna.

"Od dwóch lat prowadzimy rozmowy z gminą Kraków na temat odkupienia przez Comarch 33 procent akcji MKS Cracovia SSA, jakie ma w swoich rękach gmina Kraków. Te rozmowy są zaawansowane. [...] To będzie kwota między 24 a 26 milionów złotych. Ona nie wynika z myślenia życzeniowego, tylko z tego, że miasto ma wycenę, my też i one są obydwie na takim poziomie" — powiedział Filipiak, cytowany przez Gazetę Krakowską.

Gdyby to faktycznie Comarch nabył udziały miasta Krakowa w klubie, to stałby się posiadaczem praktycznie 100 proc. akcji. Jest to najbardziej sensowne rozwiązanie — Comarch posiada obecnie 2/3 akcji spółki. Jak wynika ze stanu na 31 grudnia 2022 roku, w rękach drobnych akcjonariuszy znajdowało się łącznie 540 akcji, stanowiących 0,25 proc. wszystkich udziałów.

Kraków potrzebuje pieniędzy, dlatego sprzedaje Cracovię

Rada Miasta już w 2011 roku wydała zgodę na sprzedaż udziałów. W 2012 rok, ogłoszono publiczny przetarg na sprzedaż akcji Cracovii, ale sprzedano wówczas jedynie... 110 akcji. Sprawa wraca więc po ponad dekadzie, można więc zapytać dlaczego? Jak nie wiadomo, o co chodzi, to chodzi o pieniądze.

W uzasadnieniu do wniosku prezydenta Krakowa napisano: "Zbycie akcji Spółki przyczyni się do uzyskania przez Gminę Miejską Kraków środków pieniężnych, które przeznaczone będą na realizację zadań służących zaspokajaniu zbiorowych potrzeb wspólnoty mieszkańców Gminy, w tym w szczególności na realizację inwestycji istotnych z punktu widzenia poprawy jakości życia społeczności lokalnej".

"Zbycie akcji Spółki nie spowoduje naruszenia żadnych interesów Gminy Miejskiej Kraków, wpłynie natomiast pozytywnie na stan jej finansów" — dodano.

Klub Sportowy Cracovia uznawany jest za najstarszy, nieprzerwanie działający klub sportowy w Polsce - został założony 13 czerwca 1906 roku, jako Akademicki Klub Footballistów. Po tytuł mistrza Polski w piłce nożnej Cracovia sięgnęła pięciokrotnie — w 1921, 1930, 1932, 1937 i 1948 roku.

Źródło:
Jacek Misztal
Jacek Misztal
redaktor Bankier.pl

Redaktor działu newsroom, absolwent ekonomii oraz przedsiębiorczości i finansów na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach. Wśród zainteresowań można wymienić geopolitykę, rynki finansowe oraz kino. Telefon: 71 712 92 09

Tematy
Otwórz konto firmowe w Banku Millennium i zgarnij PREMIĘ

Otwórz konto firmowe w Banku Millennium i zgarnij PREMIĘ

Komentarze (8)

dodaj komentarz
and00
"Cracovia została założona wspólnie przez osoby pochodzenia etnicznego i polskiego, i żydowskiego.
To było jej wyróżnikiem.
Stanowiło to bardzo istotny element tożsamości Cracovii przez całe jej istnienie przed I wojną światową i w czasie międzywojennym."
q-tas
Było ich sześciu, później dwunastu
i założyli klub pe....

Obecnie piłka nożna to jakiś absurd. Dziedzina gdzie zarobki są od dawna windowane w kosmos dotacjami sponsorów. Gdyby nie strumień kasy sponsora to piłka nie zarobiłaby sama na 5% zarobków takiego Lewandowskiego czy Ronaldo
slawekqs
Może córce sprzeda 100% ona to dopiero wie jak zarządzać będą grali jak z nut a nie za kupowanie meczy aby czasem gola nie strzelić
ogon111
Żaden klub piłkarski nie powinien być w posiadaniu miasta, to patologia nad patologie, miejska kasa idzie na pensje pseudograjków z różnych dziwnych krajów
abab2
Przeciez pensje nie ida z kasy udzialowcow. Czy jak kupujesz akcje na gieldzie, to placisz pozniej kase na pensje pracownikow?
pozhoga
,,Każdego piłkarza i hokeistę można zastąpić skończoną liczbą młodzików".
q-tas
Skończoną liczbą studentów!

Powiązane: Sport i pieniądze

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki