REKLAMA

Polscy przedsiębiorcy najczęściej wybierają leasing

2021-01-27 13:55
publikacja
2021-01-27 13:55
Polscy przedsiębiorcy najczęściej wybierają leasing
Polscy przedsiębiorcy najczęściej wybierają leasing
fot. Norma Mortenson / / Pexels

63 proc. polskich przedsiębiorców, z sektora MŚP, uznaje leasing za najbardziej istotne źródło finansowania działalności, wynika z badania SAFE przeprowadzonego przez Komisję Europejską. Przedsiębiorcy wskazywali na problemy związane ze skutkami pandemii Covid-19 jako jeden z największych wyzwań z jakimi się zmagają – wynika z analizy Związku Polskiego Leasingu.

– Mimo trudnej sytuacji w gospodarce i mniejszej liczby inwestycji, 63 proc. polskich przedsiębiorców uznaje leasing za najbardziej istotne źródło finansowania i rozważa skorzystanie z niego w przyszłości. Podobnie myślą przedsiębiorcy prowadzący działalność w Finlandii (63 proc.) i Estonii (62 proc.), przy pozytywnej ocenie tego instrumentu w całej Europie. W krajach UE średnio 45 proc. firm wytypowało leasing jako najbardziej istotne źródło finansowania – mówi Paweł Pach, Przewodniczący Komitetu Wykonawczego Związku Polskiego Leasingu.

fot. Survey on the access to finance of enterprises (SAFE 2020) / / Komisja Europejska

Oprócz leasingu polscy przedsiębiorcy z sektora małych i średnich wskazywali na linię kredytową (55 proc.) oraz dotacje (49 proc.) jako najistotniejsze źródła finansowania w firmach, wynika z badania SAFE przeprowadzonego przez Komisję Europejską.

"Dla europejskich firm z sektora MŚP w 2020 r. najbardziej istotnymi źródłami zewnętrznego finansowania były natomiast linie kredytowe (ważne dla 50 proc. firm), kredyty bankowe (istotne dla 48 proc. europejskich MŚP) i leasing (wskazywany przez 45 proc. europejskich firm)" - podaje Związek Polskiego Leasingu.

Covid-19 "palącym" problemem

Problemy kadrowe (19 proc.), regulacyjne (18 proc.), z pozyskiwaniem klientów (16 proc.) oraz inne, w tym te związane z pandemią Covid-19 to najczęściej wskazywane utrudnienia przez przedsiębiorców MŚP. 

fot. Survey on the access to finance of enterprises (SAFE 2020) / / Komisja Europejska

– Wzrost znaczenia dotacji w ciągu ostatniego roku nie dziwi, biorąc pod uwagę kryzys gospodarczy wywołany przez pandemię Covid-19 i rosnące oczekiwania firm w zakresie instrumentów pomocowych. Nas - jako przedstawicieli branży leasingowej - cieszy utrzymujące się zaufanie, jakim przedsiębiorcy obdarzają leasing. Jako branża jesteśmy gotowi na to, aby wspierać firmy w ich kolejnych inwestycjach – komentuje Paweł Pach, Przewodniczący Komitetu Wykonawczego Związku Polskiego Leasingu.

DF

Źródło:
Tematy
0 zł za prowadzenie konta! Otwórz PKO Konto za Zero >>

0 zł za prowadzenie konta! Otwórz PKO Konto za Zero >>

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Leasing

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki