REKLAMA

Leasing coraz popularniejszy. Rynek urósł o 11,6 proc.

Katarzyna Rostkowska2017-07-31 14:40redaktor Bankier.pl
publikacja
2017-07-31 14:40
Leasing coraz popularniejszy. Rynek urósł o 11,6 proc.
Leasing coraz popularniejszy. Rynek urósł o 11,6 proc.

W ciągu pierwszych sześciu miesięcy br. firmy leasingowe udzieliły łącznego finansowania w wysokości 31,8 mld zł, gdzie w całym ubiegłym roku było to 58,1 mld zł. Głównymi odbiorcami natomiast niezmiennie są mikro i małe firmy.

Według danych Związku Polskiego Leasingu w pierwszej połowie 2017 r. branża leasingowa odnotowała wzrost o 11,6 proc. Klienci firm leasingowych najczęściej finansowali pojazdy lekkie (44,3 proc.), środki transportu ciężkiego (27,3 proc.) oraz maszyny i inne urządzenia, w tym IT (26,7 proc.). W dalszym ciągu, patrząc na strukturę finansowania, najrzadszy jest leasing nieruchomości, który stanowi zaledwie 1,2 proc. udziału w rynku. 

Struktura rynku

Leasing pojazdów lekkich cieszy się największym zainteresowaniem wśród przedsiębiorców. W ciągu pierwszego półrocza 2017 r. branża sfinansowała za pośrednictwem leasingu pojazdy lekkie o łącznej wartości 14,1 mld zł. Oczywiście przeważają pojazdy osobowe z 84 proc. udziałem w segmencie.

Istotną zmianą obserwowaną na rynku jest wyraźne odbicie w zakresie finansowania maszyn i innych urządzeń liczonych razem z IT. Rozwój w tym obszarze związany jest głównie z przyspieszeniem wzrostu gospodarczego w 2017 r. Odnotowano dodatnią (19,8-proc.) dynamikę oraz finansowanie o łącznej wartości 8,5 mld zł w tym segmencie rynku.

Branża leasingowa odnotowała również istotne wzrosty w zakresie finansowania maszyn rolniczych, maszyn do produkcji tworzyw sztucznych i obróbki metali, poligraficznych czy sprzętu budowlanego. Przewiduje się dalszy rozwój rynku maszyn i urządzeń, który związany z eksportem oraz wzrostem zamówień krajowych, stymulowany przede wszystkim zaakceptowanymi już projektami unijnymi z perspektywy na lata 2014-2020 o wartości 174,4 mld zł.

W pierwszym kwartale zauważono także wzrost finansowania nieruchomości. Od stycznia do końca czerwca br. firmy leasingowe sfinansowały transakcje o łącznej wartości 381,4 mln złotych, przy 11,1-proc. dynamice tego obszaru.

Jedynie w obszarze finansowania środków transportu ciężkiego branża leasingowa odnotowała ujemną -2,4-proc. dynamikę. Mimo to analitycy ZPL zakładają stopniowe przyśpieszenie rozwoju i tego segmentu. Według nich do rozwoju segmentu transportu ciężkiego przyczynią się dobre wyniki produkcji przemysłowej w strefie euro i w Niemczech oraz spodziewany koniec recesji w Rosji i na Ukrainie. Na wzrost będzie również miała wpływ wymiana starych środków transportu drogowego na nowe z normą Euro 6, szczególnie istotną w transporcie międzynarodowym ze względu na opłaty drogowe.

Kto zaciąga leasing?

Największą grupą klientów firm leasingowych stanowią mikro i małe firmy. ZPL wskazuje, że branża ta blisko połowę swoich usług (49%) kieruje do najmniejszych przedsiębiorstw o rocznych obrotach do 5 ml zł. Okazuje się, że aż 42 proc. małych przedsiębiorstw korzysta lub w przeszłości korzystało z leasingu.

Według badania przeprowadzonego przez CBM Indicator na ogólnopolskiej grupie firm z obrotami do 5 mln zł wynika, że główną zaletą leasingu, wskazywaną przez właścicieli własnego biznesu, jest brak konieczności zakupu przedmiotu (55 proc. badanych). Na kolejnych miejscach znalazły się niższe koszty dla firmy (zakupu, ubezpieczenia) oraz korzystne rozwiązania podatkowe. Natomiast do największych wad tej formy finansowania badani zaliczyli brak własności przedmiotu (43%).

Prognoza na przyszłość

ZPL przewiduje dalszy rozwój branży leasingowej, który na koniec 2017r. będzie kształtował się na poziomie 15,1 proc. Natomiast źródeł wzrostu upatruje się głownie w finansowaniu pojazdów lekkich oraz maszyn i urządzeń. Na koniec roku łączne finansowanie branży może przekroczyć nawet 66 mld zł.

Źródło:
Tematy
Konto firmowe z gwarancją 0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym.  Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

Konto firmowe z gwarancją 0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym. Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

Komentarze (1)

dodaj komentarz
wojciech_buzowski
Branża leasingowa będzie się rozwijać w nowych obszarach:
https://www.wprost.pl/finanse-i-inwestycje/10067875/Wplyw-rozwoju-elektromobilnosci-na-branze-leasingowa.html

Powiązane: Leasing

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki