REKLAMA

LOT złożył do sądu w Seattle w USA pozew przeciwko Boeingowi

2021-10-26 18:42, akt.2021-10-26 19:58
publikacja
2021-10-26 18:42
aktualizacja
2021-10-26 19:58
LOT złożył do sądu w Seattle w USA pozew przeciwko Boeingowi
LOT złożył do sądu w Seattle w USA pozew przeciwko Boeingowi
/ LOT

PLL LOT złożyły do sądu w Seattle w USA pozew przeciwko firmie Boeing; LOT domaga się odszkodowania w kwocie nie mniejszej niż 1 mld zł - dowiedziała się PAP ze źródła. Sprawa jest związana z wadami projektowymi w samolotach 737 MAX, które doprowadziły do ich uziemienia.

Informacje PAP potwierdził we wtorek rzecznik prasowy PLL LOT Krzysztof Moczulski.

Jak przekazało PAP źródło pozew poprzedziły wielomiesięczne negocjacje ugodowe, które nie doprowadziły do satysfakcjonujących strony rozwiązań.

"Polskie Linie Lotnicze LOT złożyły do sądu w Seattle w stanie Waszyngton pozew przeciwko firmie Boeing. Przewoźnik domaga się odszkodowania w kwocie nie mniejszej niż 1 mld zł (250 mln dol. amerykańskich)" - przekazało PAP źródło. Jak dodało, "sprawa związana jest z wadami projektowymi w samolotach 737 MAX, które doprowadziły do ich uziemienia".

Prezes PLL LOT Rafał Milczarski w rozmowie z dziennikarzami na początku października br. przyznał, że spółka poniosła duże straty, jeśli chodzi o uziemienie samolotów Boeing 737 MAX.

"Prowadzimy rozmowy i prowadziliśmy rozmowy z koncernem Boeing. Na razie te rozmowy nie przyniosły spodziewanych rezultatów, w związku z tym będziemy korzystać z przysługujących rozwiązań, żeby odszkodowanie uzyskać" – mówił wówczas Milczarski.

Jak dodał: "My nie odpuścimy i nie możemy odpuścić niczego, co firma Boeing jest nam winna. Jest to zupełnie naturalna rzecz i będziemy z tego typu roszczeniami do Boeinga występować".

PLL LOT zamówiły 15 Boeingów 737 MAX, o łącznej wartości katalogowej 1,8 mld dol. amerykańskich. Pierwsze maszyny zostały dostarczone przewoźnikowi w grudniu 2017 r.

Samoloty Boeing 737 MAX zostały uziemione przez EASA ((Agencja Unii Europejskiej ds. Bezpieczeństwa Lotniczego - PAP) 12 marca 2019 r., po dwóch wypadkach tych maszyn - w Indonezji w październiku 2018 r. i w Etiopii w marcu 2019 r., w których łącznie zginęło 346 ludzi.

Przyczyną tych tragicznych zdarzeń było oprogramowanie MCAS (Maneuvering Characteristics Augmentation System), które miało ułatwić obsługę samolotu. Jednak MCAS, kierowany tylko przez jeden czujnik kąta natarcia (Angle of Attack – AoA sensor), stale włączał się, tak jakby czujnik źle działał, pchając nos samolotu wielokrotnie w dół i ostatecznie uniemożliwiając kontrolę nad nim.

LOT podkreśla, że od marca 2019 r. do marca 2021 r. na skutek globalnego uziemienia tego typu samolotu przez regulatorów, maszyny pozostawały wyłączone z eksploatacji. W celu utrzymania planowanej siatki połączeń narodowy przewoźnik był zmuszony zastąpić pięć samolotów MAX posiadanych we flocie i 10 samolotów, które przez uziemienie nie zostały dostarczone do LOT w terminie, samolotami wyleasingowanymi w trybie awaryjnym. W ocenie spółki "istotnie zwiększyło to koszty operacyjne przewoźnika".

W marcu tego roku Boeing 737 MAX w barwach PLL LOT, po ponad dwuletniej przerwie, poleciał w pierwszy rejs pasażerski z Warszawy do Oslo, inaugurując powrót do lotów realizowanych tego typu maszynami. Przewoźnik zapewniał wówczas, że przed rejsem z pasażerami każda z maszyn przeszła wymagane przez regulatora lotniczego EASA modyfikacje. Każdy z pięciu samolotów LOT-u B737 MAX może zabrać na pokład do 186 pasażerów.

Akcjonariuszami PLL LOT jest Skarb Państwa, posiadający 69,30 proc. udziałów oraz Polska Grupa Lotnicza z 30,7 proc. udziałami. (PAP)

autor: Aneta Oksiuta

aop/ skr/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz PKO Konto za Zero na selfie albo zamów kuriera!

Otwórz PKO Konto za Zero na selfie albo zamów kuriera!

Komentarze (13)

dodaj komentarz
3456
już szykują kasę , będą widzieć pieniądze jak świnia układ planetarny .ustawa zbrojeniowa już gotowa ,pokolenia się nie wypłacą wszystko zgarnie Ameryka to będzie pomoc dla sojusznika , Rząd bez zgody społeczeństwa robi co mu się podoba na służbę zdrowia nie ma pieniędzy ale na szczepionki kasa jest bo pandemia już szykują kasę , będą widzieć pieniądze jak świnia układ planetarny .ustawa zbrojeniowa już gotowa ,pokolenia się nie wypłacą wszystko zgarnie Ameryka to będzie pomoc dla sojusznika , Rząd bez zgody społeczeństwa robi co mu się podoba na służbę zdrowia nie ma pieniędzy ale na szczepionki kasa jest bo pandemia ,na zbrojenia zadłużą pokolenia w Ameryce bo zagrożenie Putin .co się dzieje w tym kraju to już lepiej wychodziliśmy na sojuszu z byłym
ZSRR no lepiej , jeszcze troche i będziemy chodzić w obdartych portkach ze szmateksu. skończyć z tym sojuszem ,bo będzie zgon. W dalszym ciągu reformy służby zdrowia nie ma załagodzili tylko trochę sprawe podwyżkami , z wydrukowanych pieniędzy na wzór Amerykański to wszystko brak kompleksowego systemu informatycznego , aby każdy lekarz miał wgląd w historie choroby ,system rejestruje i poszukuje wolnego lekarza w promieniu 15 km ,już system powinien zlecić wykonanie potrzebnych badań przed wizytą na nic nie ma tylko żyd pilnuje aby szczepionki zostały sprzedane i Ameryka dostała pieniądze na zasiłki dla bezrobotnych to jest rząd Polski ,piękny kraj . w Anglii każdy pacjent ,otrzymuje leki za darmo ,spakowane w torebce u nas dostaniesz zdjęcie z abramsem .
mooooo
My Polacy to lubimy się paprać w błocie,, było General Motors , teraz Beoing albo Beoing , jeszcze dojdzie F-35 bo już wrze ,, jeszcze dojdą Abramsy , A te linie które mają Airbus za plecami się śmieją,,Brazylia ma Gripeny i geby uśmiechnięte tylko my ciągamy się po sądach po co nam to potrzebne
demeryt_69
"Brazylia ma Gripeny i geby uśmiechnięte" - bezcenne!

Stupid is as stupid does :)

raf2004
Jak znajdą dobrych polsko-amerykańskich prawników to wygrają.
demeryt_69
Dlaczego pani Oksiuta nie napisała czy są jeszcze jakieś inne linie lotnicze, którr poszły tą drogą?

the_mind_renewed
Dobre to jak pada-ka padake szarpie. I na tej podstawie że chwilowo jest ch....o wy-żebra LOT nowe dofinansowanie od Polskiego podatnika. Takie zagranie.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
iluminata
Kolejny mój komentarz spadł z rowerka ;(

Pan Moderator nie zgadza się z tym, że pozywanie kosher korpo z USA to przejaw antysemityzmu.
loool
Sie dodrukuje, to nie problem dla USA.
demeryt_69
Sądzisz, że Boeing zacznie drukować? Dość ciekawą 'hipoteza' :)

Powiązane: Kłopoty PLL LOT

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki