Kwitnie biznes rozwodowy

Lawinowo przybywa kancelarii prawnych, które specjalizują się w prowadzeniu spraw rozwodowych. Ich zyski sięgają setek tysięcy złotych - informuje czwartkowy "Nasz Dziennik".

(fot. Krzysztof Wojciewski / FORUM)

Adwokaci i radcy prawni chętnie przyjmują zwłaszcza sprawy związane z podziałem dużych majątków, np. przedsiębiorstw, dywidend, nieruchomości, kosztowności, środków gromadzonych na kontach w bankach w kraju i za granicą.

Jak podaje "Nasz Dziennik", powołując się na prawników, "biznes rozwodowy to fakt. Są sprawy, które ciągną się latami, co eskaluje koszty". Największe są koszty pełnomocników prawnych. Ich wysokość jest umowna. Można się rozliczać na trzy sposoby: w postaci ryczałtu - z tego rozwiązania korzysta najwięcej osób; jest też stawka godzinowa i prowizja od wysokości podziału majątku - podaje dziennik.

Złożenie pozwu rozwodowego w sądzie wiąże się z opłatą kilkuset złotych. Wydatki na prawnika zaczynają się od około 2 tys. zł, a sięgają kilkudziesięciu tysięcy - czytamy.

Jak podaje dziennik, powołując się na specjalistów, liczba rozwodów może być ograniczona poprzez rozszerzenie sfery postępowania przedsądowego w sprawach rodzinnych. Znaczącą rolę odgrywa tu instytucja mediatora - neutralnej osoby, która uczestniczy (bez udziału sądu) w rozmowach między małżonkami.

- Konstytucja wskazuje wprost, że rodzina jest istotna. W żaden sposób nie chroni rozwodu - wyjaśnia Mikołaj Pawlak, dyrektor Departamentu Spraw Rodzinnych i Nieletnich Ministerstwa Sprawiedliwości. (...) - W Polsce tygodniowo jest średnio ok. 1,5 tys. spraw rozwodowych. To daje 300 spraw dziennie. Przypuśćmy, że w jednej trzeciej tych spraw sąd nie orzeknie o winie, wtedy zwraca połowę kosztów stronom. Dziś Skarb Państwa wyda ok. 24 tys. zł na wspieranie rozwodów - wyliczał dyrektor Pawlak, cytowany w dzienniku.

kam/ jm/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 pwllla

Niestety. Ludzie albo zbyt szybko decydują się na ślub, albo podchodzą do tematu bardzo lekko. Często nie licząc się np. z dziećmi, które już mają. Problemem jest też nasz aktualny lifestyle. Wystarczy popatrzeć co dzieje się na wszelkiego rodzaju wyjazdach integracyjnych, szkoleniach, etc. Wystarczy jedna zdrada. Potem rusza lawina. Sam jestem po rozwodzie, który przebiegł w miarę sensownie (dzięki. mec. Staniszewski), natomiast mam wielu znajomych, którzy przy tej okazji piorą po prostu wszystkie możliwe brudy. Nie zatrzymując sie nawet na wykorzystaniu do tego dzieci...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 6 niepelnosprawny_org

po pierwsze - nigdy przed slubem, po drugie, rodzenie dzieci, po trzecie - praca, po czwarte - umiec sie pogodzic, załagodzic, zazwyczaj rozwód jest z "wyglupów", czy zaniedbania malzenskie, jakis nałóg, czy zbytnie przykładanie wagi do jakichs rzeczy, szczescie to małzenstwo na zawsze i wszystko sie da naprawic, bo to szczescie poloczylo ludzi, a to Bóg...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 32 ~taki_standard

nic na swiecie nie jest bardziej pazerne od baby z ktora sie rozwodzisz...

! Odpowiedz

Kalendarium przedsiębiorcy

  • Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

    Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

  • Składkę na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne odprowadzają jednostki budżetowe, zakłady budżetowe i gospodarstwa pomocnicze.

  • Termin uiszczenia podatku dochodowego od podatników rozliczających się w formie karty podatkowej.

    Termin wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego pobranego od wpłaconych w poprzednim miesiącu dochodów z udziałów w zysku. Termin złożenia deklaracji oraz wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od zagranicznych osób prawnych, czyli osób prawnych niemających siedziby lub zarządu na terenie Polski.

    Termin uiszczenia podatku dochodowego od podatników rozliczających się w formie karty podatkowej.

  • Termin przekazania sprawozdania do systemu INTRASTAT, za poprzedni miesiąc kalendarzowy, gdy realizowano transakcje wewnątrzwspólnotowe podlegające obciążeniu podatkiem od towarów i usług (VAT).

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl