REKLAMA

Kwieciński: Gazprom musi oddać pieniądze, ale...

2020-04-01 08:27
publikacja
2020-04-01 08:27

Gazprom nie ma wyjścia, musi oddać pieniądze, ale może próbować zaskarżyć decyzję sądu arbitrażowego w Sztokholmie do sądu powszechnego; PGNiG jest przygotowane na taki wariant - powiedział w środę prezes PGNiG Jerzy Kwieciński.

/ fot. Andrzej Hulimka / FORUM

PGNiG poinformowało w poniedziałek, że wygrało w arbitrażu spór z Gazpromem o ceny gazu w kontrakcie jamalskim. Na mocy wyroku trybunału w Sztokholmie nowa cena ma być naliczana od 1 listopada 2014 r. Polski koncern szacuje, że powinien odzyskać od Gazpromu ponad 6 mld zł nadpłaty.

Prezes PGNiG pytany w środę w PR24, czy Gazprom odda pieniądze, powiedział: "Nie ma wyjścia. Proszę pamiętać, że nie tylko Polska jest klientem Gazpromu. Oczywiście ważnym, jednym z większych w Europie, ale klientów jest wiele. Jeżeli Gazprom nie respektowałby tego orzeczenia sądu względem Polski, to proszę zobaczyć, co by się stało na rynku europejskim, co by się stało z innymi krajami, innymi firmami".

Jak wyjaśnił Kwieciński, Gazprom dobrowolnie, podobnie jak PGNiG, poddał się werdyktowi sądu arbitrażowego. Podkreślił, że sąd sztokholmski ma swoistą renomę, dlatego bardzo często, kiedy firmy mają podobne problemy i nie mogą się ze sobą dogadać, to podają się werdyktowi właśnie tego sądu.

"Nadal są jeszcze możliwe inne działania prawne, takie jak na przykład to, że Gazprom może próbować zaskarżyć właśnie decyzję sądu przed sądem powszechnym (w Szwecji - PAP). Takie przypadki też miały miejsce i też to się może wydarzyć" - przyznał szef PGNiG.

Zaznaczył, że PGNiG jest oczywiście przygotowane na taki wariant i w przeszłości też takie sytuacje miały miejsce. "To nie tylko Polska miała problemy z Gazpromem. Przypomnijmy, (...) spór z Gazpromem miała również Ukraina na przełomie poprzedniego i obecnego roku, inne kraje również (...). Ale tutaj ten werdykt jest naprawdę bardzo oczywisty" - ocenił. (PAP)

autor: Marcin Musiał

mmu/ amac/

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt balonowy na samochód. Wszystko, co musisz wiedzieć.

Kredyt balonowy na samochód. Wszystko, co musisz wiedzieć.

Komentarze (18)

dodaj komentarz
marxs
to nie PGNiG zapłacilo za droższy gaz tylko użytkownicy wiadomo jakie rachunki płacili za ostatnie lata czyli należy im się proporcjonalny zwrot kasy do zapłaconych rachunków a jak nie to PISa kwiecińskiego razem z jego PGNiG do sądu inaczej te 1,5 mld $ pójdzie na blond team glapy,Tadzia z Torunia i kolejne Audi do rozbijania to nie PGNiG zapłacilo za droższy gaz tylko użytkownicy wiadomo jakie rachunki płacili za ostatnie lata czyli należy im się proporcjonalny zwrot kasy do zapłaconych rachunków a jak nie to PISa kwiecińskiego razem z jego PGNiG do sądu inaczej te 1,5 mld $ pójdzie na blond team glapy,Tadzia z Torunia i kolejne Audi do rozbijania pasztetowej z Brzeszcz
jordanbelford
Powiem dobitnie Pajacu, Kacap tak odda kasę, tak jak Krym i Tupolewa.
marxs
przecie Krym jest kacapski od setek lat podobnie jak Śląsk,Pomorze i Mazury są niemieckie
jerloz210935
Znów ciemnogród zabiera głos .
piterro1980
Nie ma jak głos zabiera oświecona elyta pokroju ,,inpiratorki'' z PełO
znawca_wszystkiego
Rosja nic nie musi. Jak wam się nie podoba to kupujcie sobie 3x droższy gaz LNG zza oceanu.
piterro1980
Polska też nic nie musi , dlatego zanegowała ceny gazu. LNG 3x droższy? Chyba u ciebie na wsi.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
wtomek
Czemu to "ale" nie było wczoraj pokazane, wyższa szkoła manipulacji . Arbitraż jest czymś innym i sąd jest czymś innym. nie jest powiedziane ,że w sądzie wygra PGNIG! Umowa była podpisana nie przez sekretarki.

Powiązane: Wojna gazowa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki