Kurski: Nowe pasmo w TVP pokaże najważniejsze polskie produkcje dot. polskiej historii

Otwieramy w TVP nowe pasmo historyczno-tożsamościowe, we wtorki o 20.30, prezentujące najważniejsze polskie produkcje pokazujące polską historię - poinformował we wtorek na briefingu prasowym prezes TVP Jacek Kurski.

(fot. Tomasz Adamowicz / FORUM)

"Otwieramy nowe pasmo w telewizji publicznej - wtorki o 20.30, mam nadzieję, że ta tradycja dzisiaj rozpoczęta potrwa lata, mianowicie będziemy pokazywać w specjalnym paśmie, nazwaliśmy je historyczno-tożsamościowym, najważniejsze polskie produkcje pokazujące polską historię" - powiedział Kurski.

"Od dzisiaj, przez trzynaście kolejnych wtorków, z wyjątkiem tego dnia, kiedy będzie mecz polskiej reprezentacji, telewizja polska pokaże po raz pierwszy od kilkudziesięciu lat serial (...) +Najdłuższa wojna nowoczesnej Europy+" - zapowiedział prezes TVP.

Jak mówił, jest to jeden z najważniejszych seriali historycznych w Polsce, szczególnie teraz, kiedy zaczynamy świętować stulecie niepodległości.

"Jesienią będą centralne obchody, ale dobrze, że właśnie teraz na wiosnę znajdujemy chwilę na refleksję, żeby pokazać ten nurt polskiej tradycji niepodległościowej, który nie odwołuje się przeważnie w polskiej kinematografii do stron tragicznych, heroicznych, romantycznych, tylko pokazuje pozytywistyczną pracę Polaków w Wielkopolsce od końca wojen napoleońskich, od upadku Napoleona, aż do powstania wielkopolskiego" - powiedział Kurski. "Jestem przekonany, że ten serial rozpocznie znakomite pasmo, które na wiele, wiele lat zostanie w telewizji publicznej i w którym Polacy zawsze będą mogli intuicyjnie odwołać się do tego wielkiego, historycznego kina" - dodał.

Kurski zaznaczył, że TVP chce, żeby ten serial "przygotował nas duchowo pod wielką produkcję", do której trwają właśnie zdjęcia - "Drogi wolności". Prezes TVP powiedział, że jest to największe przedsięwzięcie telewizji od wielu lat - "epicka historia trzech sióstr, które dojrzewają na początku XX wieku - dzielne, niezależne, służą Polsce, wydają pismo, przeżywają swoje dramaty, miłości, swoje codzienne troski".

"I na tym epickim tle osadzona jest historia odzyskiwania przez Polskę niepodległości" - podkreślił prezes TVP. Dodał, że od września będzie to "główna pozycja programowa na niedzielny wieczór". (PAP)

autor: Katarzyna Krzykowska

edytor: Paweł Tomczyk

ksi/ pat/

Źródło: PAP
Firmy:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 17 ajwaj

wow, super :)
nowe reklamy margaryny - tam taka fajna blondynka w bikini reklamuje

! Odpowiedz