REKLAMA

Kurs euro stabilny. Złotemu może zaszkodzić kolejna obniżka stóp w NBP

Krzysztof Kolany2023-10-02 10:00główny analityk Bankier.pl
publikacja
2023-10-02 10:00

W oczekiwaniu na środową decyzję Rady Polityki Pieniężnej kurs euro do złotego utrzymywał się powyżej poziomu 4,60 zł. Analitycy obawiają się, że Rada znów może zaszkodzić polskiej walucie, ponownie tnąc stopy procentowe.

Kurs euro stabilny. Złotemu może zaszkodzić kolejna obniżka stóp w NBP
Kurs euro stabilny. Złotemu może zaszkodzić kolejna obniżka stóp w NBP
fot. Angel L / / Shutterstock

W poniedziałek o 9:59 kurs euro wynosił 4,6086 zł i pozostawał na podobnym poziomie co przed weekendem. Od blisko miesiąca kurs EUR/PLN utrzymuje się powyżej linii 4,60 zł – czyli blisko najwyższych poziomów od wiosny.

Skokowe osłabienie złotego miało miejsce na początku września, gdy Rada Polityki Pieniężnej zaskoczyła rynek bardzo ostrą, aż 75-punkotwą, obniżką stóp procentowych. Teraz rynek obawia się, że RPP znów może uderzyć w złotego. Rynkowy konsensus zakłada, że na wtorkowo-środowym posiedzeniu Rady zapadnie decyzja o obniżeniu stopy referencyjnej o 25 pb., do poziomu 5,75%. Ale biorąc pod uwagę nieprzewidywalność i sprzeczność decyzji z wcześniejszymi zapowiedziami wynik październikowego posiedzenia RPP jest kompletnie nieprzewidywalny.

Reklama

- W naszej ocenie prawdopodobna jest kolejna po wrześniu obniżka, choć już nie tak agresywna. Istotny będzie fakt, czy prezes NBP zapowie np. przerwę w cyklu. Taki scenariusz z pewnością wsparłyby złotego, który od miesiąca tj. poprzedniego posiedzenia RPP pozostaje pod presją sprzedających - napisali w porannym raporcie ekonomiści Banku Millennium.

Z kolei w ocenie ekonomistów Santandera obniżka stóp o 25 pb. w środę i neutralny przekaz RPP powinny wesprzeć notowania złotego, ale większa skala obniżki miałaby negatywne przełożenie na krajową walutę, co ich zdaniem czyni taką decyzję mniej prawdopodobną. Natomiast eksperci Alior Banku wskazują, że piątkowe krajowe dane inflacyjne za wrzesień mogły lekko podbić zakłady o mocniejszą obniżkę stóp w październiku. - Zakładana przez nas obniżka stóp o 50 pb. może działać w kierunku osłabienia złotego - dodali.

Globalnie sytuacja na rynkach walutowych pozostaje podobna jak w ubiegłym tygodniu. Kurs EUR/USD znajduje się w średnioterminowym trendzie spadkowym, ale w poniedziałek rano nie pogłębiał tegorocznych minimów. Przekładało się to na dolara po 4,3578 zł. Pod koniec września kurs USD/PLN ustanowił 9-miesięczny szczyt na poziomie 4,4150 zł.

Frank szwajcarski wyceniany był na 4,7806 zł. Od połowy roku do połowy września frank umacniał się względem złotego – kurs CHF/PLN wzrósł w tym czasie z 4,4918 zł do 4,9070 zł, osiągając najwyższy poziom od października 2022 roku.

KK

Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Absolwent Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Analityk rynków finansowych i gospodarki. Analizuje trendy makroekonomiczne i bada ich przełożenie na rynki finansowe. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Inwestor giełdowy z 20-letnim stażem. Jest trzykrotnym laureatem prestiżowego konkursu Narodowego Banku Polskiego dla dziennikarzy ekonomicznych. W 2016 roku otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych.

Tematy
Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Komentarze (4)

dodaj komentarz
jas2
Myślę, że kolejna obniżka o 0,75% nie będzie wielkim zaskoczeniem.
insid3r
Jasne że pomóc nie może.
vladymir
Pan Kolany coś za słabo atakuje RPP!
Już tylko w tytule jest mowa o tym, że podwyżka może zaszkodzić kursowi złotówki. Natomiast w tekście już wypada blado cytując ekonomistów "obniżka, choć nie tak agresywna....wsparłaby złotego" i dalej "obniżka stóp o 25 pb. w środę i neutralny przekaz RPP powinny wesprzeć
Pan Kolany coś za słabo atakuje RPP!
Już tylko w tytule jest mowa o tym, że podwyżka może zaszkodzić kursowi złotówki. Natomiast w tekście już wypada blado cytując ekonomistów "obniżka, choć nie tak agresywna....wsparłaby złotego" i dalej "obniżka stóp o 25 pb. w środę i neutralny przekaz RPP powinny wesprzeć notowania złotego." Cóż za niespójność przekazu i tytułu! Zawiodłem się. Mam nadzieję że wkrótce będzie lepiej w miarę zblizania sie wyborów.
mesten
Chciałoby się zawołać Balcerowicz musi wrócić.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki