REKLAMA

Kurs euro stabilny. Funt blisko lokalnego szczytu

2021-01-21 09:36
publikacja
2021-01-21 09:36
fot. Billion Photos / Shutterstock

Kurs euro pozostaje stabilny na historycznie bardzo wysokich poziomach. W górę poszły za to notowania funta brytyjskiego, za którego niedługo możemy zapłacić najwięcej od maja.

Od dwóch tygodni kurs euro oscyluje w przedziale 4,50-4,55 zł. Rynkową presję na umocnienie polskiej waluty, bazującą na relatywnie mocnych fundamentach polskiej gospodarki, powstrzymuje groźba interwencji walutowej Narodowego Banku Polskiego. NBP od miesiąca robi wiele, aby zdeprecjonować polskiego pieniądza.

/ Bankier.pl

Póki co na rynku nie widać ochoty do testowania determinacji NBP. Z mniej lub bardziej oficjalnych sugestii kierownictwa polskiego banku centralnego można wnioskować, że poziom ok. 4,50 zł jest nieoficjalnym limitem tolerancji polskich władz monetarnych. W czwartek rano kurs euro utrzymywał się na poziomie 4,5330 zł, a więc bezpiecznie powyżej domniemanej linii interwencji NBP.

- Do końca tygodnia kurs EUR/PLN powinien utrzymać się w obecnych okolicach. Przeciw umocnieniu złotego przemawia m.in. ryzyko przejściowego spadku EUR/USD. W przyszłym tygodniu spodziewamy się jednak kolejnych ataków na 4,50 szczególnie, jeżeli dolar znów będzie słabnąć - napisano w porannym raporcie ING Banku Śląskiego.

- Naszym zdaniem w najbliższych tygodniach kurs EUR/PLN najprawdopodobniej nie zejdzie dalej niż do okolic 4,45-48 – dodali analitycy Banku Śląskiego.

O ponad dwa grosze w górę poszły za to notowania funta brytyjskiego, za którego w czwartek rano płacono już ponad 5,12 zł. To już tylko dwa grosze poniżej lokalnego szczytu z października. Przełamanie poziomu 5,1454 zł oznaczałoby, że szterling stał się najdroższy od maja 2020 r.

/ Bankier.pl

W relacji do dolara amerykańskiego brytyjska waluta już osiągnęła najwyższe poziomy od kwietnia 2018 roku i wyceniana była na przeszło 1,37 USD. Sam dolar pozostaje stabilny względem euro, co na polskim rynku przekłada się na kurs USD/PLN rzędu 3,74 zł. Za franka szwajcarskiego trzeba zapłacić prawie 4,21 zł.

KK/PAP

Źródło:
Tematy
Boom na hipoteki oswoil spoleczenstwo z ubezpieczeniami

Boom na hipoteki oswoil spoleczenstwo z ubezpieczeniami

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki