REKLAMA

Osłabienia złotego. Kurs euro odbija od covidowego dna

Krzysztof Kolany2023-12-01 09:42główny analityk Bankier.pl
publikacja
2023-12-01 09:42

Rozpoczął się trzeci dzień zdecydowanego umocnienia złotego. Kurs euro odbija z najniższych poziomów od marca 2020. Przeciwko naszej walucie przemawia ostry zwrot na parze euro-dolar.

Osłabienia złotego. Kurs euro odbija od covidowego dna
Osłabienia złotego. Kurs euro odbija od covidowego dna
fot. Konektus Photo / / Shutterstock

W piątek o 9:45 kurs euro rósł o blisko dwa grosze, wspinając się na wysokość 4,3586 zł. Przez ostatnie 72 godziny notowania wspólnotowej waluty podniosły się już o 5 groszy po tym, jak na początku tygodnia znalazły się na najniższym poziomie od marca 2020 roku.

- W naszej ocenie zakres korekcyjnego ruchu wzrostowego EUR/PLN wyczerpuje się. Dziś spodziewamy się, iż próby wybicia kursu EUR/PLN powyżej 4,37, które w naszej ocenie okażą się nieskuteczne, a złoty może stopniowo powracać do umocnienia i niewykluczone, że w przyszłym tygodniu testować będzie poziom 4,31 - oceniają ekonomiści Banku Millennium.

Reklama

- Czwartkowa zwyżka EUR/PLN zatrzymała się na średnioterminowej linii trendu spadkowego (okolice 4,36), a kurs EUR/USD dotarł w pobliże lokalnych wsparć na 1,09. Dopóki te poziomy nie zostaną pokonane, obecne osłabienie PLN można traktować jako lokalną korektę. W przeciwnym przypadku korekta na EUR/PLN może zmierzać w kierunku strefy 4,38-4,40 - napisano w porannym raporcie PKO BP.

Póki co analitycy piszą jedynie o lokalnej korekcie po bardzo dynamicznym umocnieniu polskiej waluty z poprzednich dwóch miesięcy. Do zwrotu „na południe” doszło także na parze euro-dolar, która nie była w stanie sforsować poziomu 1,10 USD za euro. Mocniejszy dolar zwykle negatywnie wpływa na wyceny walut z rynków wschodzących, do jakich zalicza się też polski złoty.

Tymczasem za dolara na polskim rynku znów płacimy ponad 4 złote. W piątek o poranku amerykańska waluta zyskiwała prawie dwa grosze i jest już o blisko 10 groszy droższa niż jeszcze we wtorek.

Jeszcze silniejsze odreagowanie miało miejsce na parze frank-złoty. Helwecka waluta w piątek rano zyskiwała blisko trzy grosze i była wyceniana na 4,5788 zł. Tylko od wtorku frank podrożał o przeszło 11 groszy po tym, jak ustanowił najniższy kurs w tym roku.

KK

Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Absolwent Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Analityk rynków finansowych i gospodarki. Analizuje trendy makroekonomiczne i bada ich przełożenie na rynki finansowe. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Inwestor giełdowy z 20-letnim stażem. Jest trzykrotnym laureatem prestiżowego konkursu Narodowego Banku Polskiego dla dziennikarzy ekonomicznych. W 2016 roku otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Telefon: 697 660 684

Tematy
Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Komentarze (5)

dodaj komentarz
katzpodola
Teraz sie zacznie jazda na złotówce. ostatnie dni żeby kupić waluty
recydywa
Glapa przeznaczył zysk z chwilowego umocnienia złotówki na owinięcie NBP banerem, w celu ocieplenia wizerunku.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki