REKLAMA

Kontra na dolarze. Ale złoty i tak słabnie

Krzysztof Kolany2023-09-29 10:35główny analityk Bankier.pl
publikacja
2023-09-29 10:35

Odbicie na parze euro-dolar nie pomogło (choć powinno) złotemu. Kurs euro ponownie ruszył w górę i dotarł w zasięg wrześniowych maksimów. Niewiele w tym wszystkim zmieniły dane o inflacji CPI w Polsce.

Kontra na dolarze. Ale złoty i tak słabnie
Kontra na dolarze. Ale złoty i tak słabnie
fot. olvius / / Shutterstock

W piątek o 10:38 kurs euro wynosił 4,6321 zł i był o prawie pół grosza wyższy niż dzień wcześniej. Od początku tygodnia kurs EUR/PLN podniósł się o ponad 3 grosze i zbliżył się do wrześniowych maksimów (okolice 4,65 zł licząc po kursach „zamknięcia”).

- Publikacja krajowych wstępnych danych o inflacji CPI nie będzie w stanie w istotny sposób wpłynąć na notowania polskich aktywów. Odczyt z uwagi na postępującą dezinflację będzie wpisywał się bowiem w oczekiwania cięć stóp procentowych. Na wycenę złotego, ale i krajowych obligacji najsilniejszy wpływ ma otoczenie zewnętrzne. Obecnie pozostaje ono niekorzystne - napisano w raporcie Banku Millennium.

Reklama

I faktycznie publikacja statystyk CPI nie miała większego wpływu na bieżące notowania złotego. Odnotujmy jednak, że na skutek zdarzeń nadzwyczajnych -  i w znacznej mierze jednorazowych – inflacja CPI we wrześniu obniżyła się mocniej od oczekiwań większości ekonomistów. Mimo to mogą się nasilić oczekiwania na obniżki stóp procentowych w NBP.

To wszystko nakłada się na wciąż niekorzystną dla złotego sytuację na rynkach bazowych. Co prawda ostatnie 24 godziny przyniosło odreagowanie, to kurs EUR/USD pozostaje w średnioterminowym trendzie spadkowym. Umacniający się dolar zwykle negatywnie wpływa na wyceny walut z rynków wschodzących, do jakich zalicza się też polski złoty.

W piątek rano za dolara płacono  4,3679 zł, a więc o ponad grosz mniej niż dzień wcześniej, gdy kurs USD/PLN wyznaczył 9-miesięczne maksimum na poziomie 4,4150 zł. Tylko we wrześniu dolar podrożał o blisko 30 groszy.

W górę poszły też notowania franka szwajcarskiego. Helwecka waluta była wyceniana na niemal 4,80 zł. Tegoroczne maksimum wyznaczone zostało 12 września na wysokości 4,9070 zł. Równo rok temu frank był rekordowo drogi i kosztował w porywach 5,1258 zł.

KK

Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Absolwent Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Analityk rynków finansowych i gospodarki. Analizuje trendy makroekonomiczne i bada ich przełożenie na rynki finansowe. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Inwestor giełdowy z 20-letnim stażem. Jest trzykrotnym laureatem prestiżowego konkursu Narodowego Banku Polskiego dla dziennikarzy ekonomicznych. W 2016 roku otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych.

Tematy
Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Komentarze (3)

dodaj komentarz
karbinadel
Będziemy drugą Argentyną, ale bynajmniej nie w dziedzinie futbolu
tomek323
Ajajajaj, jak jest źle; może jeszcze będzie gorzej, wtedy będzie o wiele lepiej...
simonsoft8
GUS podaje lepsza dane, ta umocnia euro

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki