REKLAMA

Kurs euro daleko od ostatnich dołków. „Dolar amerykański utrzyma wartość”

2023-08-03 09:52
publikacja
2023-08-03 09:52

Po dynamicznej dwudniowej korekcie na złotym w czwartek kurs na parze z euro stabilizuje się na podwyższonych poziomach, natomiast ciągle słabnie względem dolara. Według najnowszych opinii ekspertów "zielony" może trzymać wartość względem głównych walut w najbliższych miesiącach.

Kurs euro daleko od ostatnich dołków. „Dolar amerykański utrzyma wartość”
Kurs euro daleko od ostatnich dołków. „Dolar amerykański utrzyma wartość”
fot. parlanteste / / Shutterstock

W czwartkowy poranek kurs EUR/PLN wynosił 4,4434 zł i był niższy o blisko 1 grosz od kursu odnotowanego dzień wcześniej. Środowy wzrost awersji do ryzyka na podstawie obniżonego ratingu kredytowego USA oraz wtorkowa dynamiczna deprecjacja złotego wyniosły kurs euro nawet do 4,4548 zł w środowe popołudnie, ale od kilkunastu godzin kurs oscyluje wokół 4,44 zł.

Bankier.pl

"W końcówce tygodnia EUR/PLN prawdopodobnie utrzyma się dość daleko od ostatnich dołków i ryzykiem wzrostu bliżej 4,48. Spadający EUR/USD nie pomaga złotemu, nie można też wykluczyć domykania pozycji na aktywach CEE przed weekendem. Uważamy jednak, że od nowego tygodnia zakupy złotego powrócą i w tym miesiącu EUR/PLN ponownie przetestuje 4,40” - ocenili w porannym raporcie ekonomiści ING, cytowani przez PAP.

Reklama

„Fundamenty stojące za złotym pozostają sprzyjające (szczególnie nadwyżka w handlu zagranicznym), a niekorzystne dla walut CEE umocnienie dolara powinno być krótkotrwałe" – dodali.

Dolar amerykański umocnił się w stosunku do wszystkich innych walut rynków rozwiniętych. W środę pokazano mocny raport ADP z rynku pracy w USA obrazujący wzrost wynagrodzeń bez znacznego wzrostu bezrobocia. Na parze EUR/USD kurs zszedł do 1,0918 i jest najniżej od pierwszego tygodnia lipca. Kurs USD/PLN w środę rano chwilami przebijał nawet 4,07 i też był najwyżej od trzech tygodni. Przed godz. 10.00 Kurs USD/PLN wynosił 4,0696 zł.

„Jeśli dobre dane ADP zostaną potwierdzone przez piątkowy odczyt NFP, mogą zachęcić FED do dalszego podnoszenia stóp procentowych na wrześniowym posiedzeniu FOMC” – napisali w komentarzu analitycy DM XTB.

Z kolei jak informuje "Puls Biznesu" za Reutersem, „stratedzy uważają, że dolar amerykański utrzyma wartość wobec większości głównych walut w okresie najbliższych trzech miesięcy w czym pomoże mu przekonanie, że odporność gospodarki USA przesądzi o utrzymaniu przez Fed stóp procentowych na wyższym poziomie przez dłuższy czas”. Sondaż wśród analityków Agencja przeprowadziła w dniach 31 lipca-2 sierpnia.

Z kolei frank szwajcarski po wzrostowej reakcji na publikację wskaźnika helweckiej inflacji CPI za lipiec (1,6 proc., zgodnie z prognozą, 1,7 proc. poprzednio) powrócił do poziomów sprzed  pokazania danych i kurs CHF/PLN wynosił 4,6279 zł. Od końca czerwca obserwowany jest trend umocnienia franka, po tym jak 22 czerwca był notowany nawet poniżej 4,50 zł .

W dniu decyzji Banku Anglii o stopach procentowych (spodziewana podwyżka o 25 pb.) kurs GBP/PLN wynosił w środę rano 5,1664 zł i po zwyżce z poprzednich dwóch dni stabilizował się w okolicach tego poziomu.

Michał Kubicki

Źródło:
Tematy
Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Komentarze (9)

dodaj komentarz
sterl
W razie kryzysu dolar będzie po 2 zł jak w 2008r, albo tym razem dużo niżej...
simonsoft8
twoja hipnoteza musieć czekać, na NBP
dlaczemuktoszajalmojnick
Przeciez jeszcze tydzień temu prześcigali się w tym jaki dolar będzie słaby, a jaka złotówka mocna. Wieszcze pisali już o 3,70 zl. Nikt nie widział dolca powyżej 4 zł. Jak to wygodnie być ekspertem na etacie i nic swojego nie ryzykować. Nikt już nie wierzy w spadki, każdy wierzy w hossę. Nie przejmujcie się tym, że jest padaka w Przeciez jeszcze tydzień temu prześcigali się w tym jaki dolar będzie słaby, a jaka złotówka mocna. Wieszcze pisali już o 3,70 zl. Nikt nie widział dolca powyżej 4 zł. Jak to wygodnie być ekspertem na etacie i nic swojego nie ryzykować. Nikt już nie wierzy w spadki, każdy wierzy w hossę. Nie przejmujcie się tym, że jest padaka w gospodarce a do szczytów hossy już prawie nic nie zostało. Mam taki general wondering: Kto kupuje akcje niemieckich koncernów przemysłowych? Nic innego nie ma tak świetlanej przyszłości:D
dziadekjarek
Glapa pożyczył na rynku 9 mld USD.
Właśnie kończy je wymieniać
cwiara
Kto mądry, ten teraz wykorzysta korektę, żeby wyprzedać dewizy i kupić złotego. Za kilka lat za wautę dostaniecie połowę tego co jest warta dzisiaj
przedsiebiorca30
Chciałeś powiedzieć złoto, a nie złotego :), bo nasza waluta przy spadkach innych głównych walut o połowę będzie warta ćwiartkę tego co obecnie.
kaczyslaw_
Łooo żesz ty... Palnąłeś jak gołąb o parapet! Chcesz pokonać jaszczembia w bzdurach?
samsza
"Stratedzy uważają, że Fed utrzyma stoy procentowe na wyższym poziomie przez dłuższy czas”.

A Glapa, w tym czasie, będzie obniżał ?
:)

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki