REKLAMA

Kurs Medicalgorithmics w górę o prawie 20 proc. po informacji o przejęciu w USA

2016-03-31 11:51
publikacja
2016-03-31 11:51
fot. Brejeq / YAY Foto

Notowania Medicalgorithmics w czwartek idą w górę o prawie 20 proc., po tym jak spółka podała, że przejmie firmę diagnostyczną w USA. Zdaniem analityków, przejęcie jest korzystne dla polskiej spółki, przypominają jednak o kosztach prawnych, które MDG będzie musiało ponieść.

Kliknij, aby przejść do notowań / Bankier.pl

Medicalgorithmics podało w środę wieczorem, że przejęło 75 proc. udziałów amerykańskiej firmy diagnostycznej Medi-Lynx Cardiac Monitoring. Wartość transakcji to 34,1 mln USD.

Kurs spółki o 11.30 rośnie o 18,1 proc. do 263 zł. To drugi najwyższy wzrost wśród wszystkich spółek notowanych na GPW (po Rank Progress). Obroty na MDG sięgają prawie 8 mln zł i są ósmymi najwyższymi na giełdzie.

"Jest to jak najbardziej pozytywna informacja dla Medicalgorithmics - przejęcie było problematyczne i wszyscy spodziewali się, że proces może potrwać jeszcze kilka miesięcy. Wydaje się, że akwizycja Medi-Lynx będzie kreować wartość dla akcjonariuszy MDG. Wskaźniki po których przejmowana jest spółka są wyraźnie niższe niż te, po których handlowana jest MDG. Nowa spółka poważnie dołoży się do biznesu - na poziomie zysków będzie to około dwukrotny wzrost" - powiedział PAP Łukasz Kosiarski z DM BZ WBK.

"Trzeba jednak pamiętać o kosztach sporów sądowych Medicalgorithmics, które mają być wysokie jeszcze w pierwszym kwartale. Dodatkowo otwarta pozostaje sprawa wypowiedzenia umowy pierwokupu innej firmie zainteresowanej wcześniej przejęciem Medi-Lynx, Spectocor. To również może spowodować jakieś koszty, np. odszkodowania, dla Medi-Lynx" - dodał.

W ramach zapłaty polska spółka zobowiązała się przekazać sprzedającemu 16,7 mln USD w gotówce i wystawić weksel na kwotę 8,7 mln USD zabezpieczony zastawem na udziałach Medi-Lynx. Medicalgorithmics przekaże też sprzedającemu akcje nowej emisji o łącznej wartości 8,7 mln USD.

Medicalgorithmics ma ponadto w związku z transakcją przeprowadzić emisję obligacji o wartości 48 mln zł.

Fortuny znikąd, czyli „raje dla spekulantów” na GPW

Fortuny znikąd, czyli „raje dla spekulantów” na GPW

„Raje dla spekulantów” to często ulubieńcy drobnych inwestorów. Pozwalają szybko powiększyć kapitał nawet o kilkaset procent, jednak najczęściej kończą one na dnie. A wraz z nimi akcjonariusze, którzy na ten rollercoaster wsiedli.

Spółka Medi-Lynx prowadzi w USA działalność w zakresie diagnostyki medycznej za pomocą technologii monitorowania kardiologicznego (system PocketECG) dostarczanego przez Medicalgorithmics. W ciągu dwunastu miesięcy do końca czerwca 2015 roku, Medi-Lynx osiągnął 32,7 mln USD przychodów oraz 12,5 mln USD zysku EBITDA. (PAP)

kuc/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Najtańsze konta osobiste z premią – listopad 2020 r.

Najtańsze konta osobiste z premią – listopad 2020 r.

Komentarze (6)

dodaj komentarz
~Oz
Tylko, że takie transakcje są często wykorzystywane do wyprowadzania pieniędzy ze spółki ze szkodą dla drobnych inwestorów. Kupuje się coś za 100 co jest warte 10 od kogoś zaprzyjaźnionego. Trzeba uważać.
~MGS
MDG rosło już wczoraj, przed podaniem informacji."Jasnowidze" dziś wywalają to co w środę nakupili. Uczciwość, Prawość, Etyka-szczególnie mocne wśród prawników-przeciek z tej strony był, a KNF patrzy zadowolone w sufit
~fk
Co dziwi Cie to? tak jest wszędzie, na każdym rynku.
~ra
a dowalic kare niebotyczna kare tylko prezesowi , zarzadowi i po problemie!!!!
~Zdzichu
Trudno ukryć taki fakt skoro od jakiegoś czasu się na to zanosiło. Inwestorzy bliżej spółki pewnie nie musieli bardzo węszyć nosem.
~Piotr odpowiada ~ra
Może lewatywa by ci pomogła ...próbowałeś ?

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki