REKLAMA

Kurs JSW najwyżej od lipca. Ceny węgla spadają, a wyniki wciąż imponują

2022-11-29 11:05, akt.2022-11-29 17:33
publikacja
2022-11-29 11:05
aktualizacja
2022-11-29 17:33

Mimo spadających cen węgla koksującego na światowych rynkach wyniki JSW wciąż trzymają się mocno. Produkcja rośnie, a sprzedaż tylko nieznacznie spadła w stosunku do poprzedniego kwartału.

Kurs JSW najwyżej od lipca. Ceny węgla spadają, a wyniki wciąż imponują
Kurs JSW najwyżej od lipca. Ceny węgla spadają, a wyniki wciąż imponują
fot. Dawid Lach / / JSW

Kwartalny raport finansowy okazał się lepszy od oczekiwań analityków i pokazał drugi kwartał z rzędu z zyskiem netto przekraczającym poziom 2 mld zł. Eksperci spodziewali się, że wynik finansowy będzie o ponad 260 mln zł niższy. Mniejsze oczekiwania wiązały się m.in. z ceną węgla koksującego, która w III kwartale zaliczyła wyraźny zjazd na rynkach.

Jeszcze na początku czerwca kontrakty na tonę australijskiego węgiel typu hard, który stanowi odniesienie dla cen w kontraktach JSW, były kwotowane w okolicach 400 dolarów. Pod koniec września był to już ok. 280 dolarów, a pod koniec lipca cena spadła nawet poniżej 200 dol.

Inwestorzy w reakcji na raport podnieśli we wtorek kurs JSW o 16 proc. do 57,40 zł za walor. To najwyższa cena akcji od początku lipca.

Bankier.pl

W sumie po trzech kwartałach JSW miała 6,328 mld zł zysku netto jednostki dominującej, 8,733 mld zł EBITDA i 16,049 mld zł przychodów – tym samym 2022 r. będzie najlepszy w historii spółki. Imponująco wygląda każdy dotychczasowy kwartał, ale wydaje się, że szczyt wyników przypadł na I połowę roku. W III kw. JSW miał 2,15 mld zł zysku, przy 5,16 mld zł przychodów i 2,91 mld zł wypracowanej EBITDA. W stosunku do kwartału II wyniki były gorsze o odpowiednio 9 proc., 13,8 proc. i 8,7 proc.

Bankier.pl

W omawianym okresie ceny węgla koksowego i koksu obniżyły się odpowiednio o 18,9 proc. i 10,7 proc. w porównaniu do poprzedniego kwartału. Średnia cena węgla koksowego wyniosła 1 560,28 zł za tonę, natomiast średnia cena koksu osiągnęła wartość 2 385,59 zł za tonę – podało JSW.

Na utrzymanie wysokich wyników wpływ oprócz utrzymania sprzedaży miały także ceny w kontraktach JSW. O tym, jak spółka ustala je w oparciu o światowe benchmarki, pisałem przy okazji wcześniejszych raportów.  Dla przypomnienia na średnią cenę węgla koksowego w danym kwartale wpływają notowania z pięciu miesięcy (poprzedniego kwartału i dwóch miesięcy kwartału bieżącego), co uśrednia gwałtowne wahania i wpływa na większą stabilizację cen JSW.

raport spółki

Ogólna sprzedaż węgla wyprodukowanego w kopalniach JSW wyniosła w trzecim kwartale 2022 roku 3,49 mln ton i była nieznacznie niższa w stosunku do poprzedniego kwartału tego roku, kiedy wyniosła 3,58 mln ton. Produkcja węgla ogółem w JSW w trzecim kwartale tego roku wyniosła 3,43 mln ton (w tym 2,64 mln ton stanowił węgiel koksowy) i była nieco wyższa w stosunku do poprzedniego kwartału, kiedy kopalnie wyprodukowały 3,40 mln ton węgla ogółem (w tym 2,7 mln ton węgla koksowego).

Gdyby jednak porównać dziewięć miesięcy tego roku do analogicznego okresu roku poprzedniego, to produkcja węgla wzrosła o 4,1 proc. W trzecim kwartale 2022 roku obniżyła się z kolei produkcja koksu o 11,9 proc. i osiągnęła poziom niemal 0,8 mln ton.

„Trzeci kwartał pokazał, że spółka potrafi radzić sobie w bardzo zmiennym i nieprzewidywalnym otoczeniu geopolitycznym. Współpraca ze wszystkimi partnerami, relacje handlowe i pokrycie ich umowami długoterminowymi profituje i minimalizuje negatywne konsekwencje szczególnie w trudniejszej sytuacji rynkowej” – ocenił wyniki Tomasz Cudny, prezes zarządu JSW.

Warto zwrócić uwagę na wzrost wydatków na inwestycje w całej grupie JSW w ujęciu gotówkowym porównując kwartał do kwartału. Wydatki te wyniosły łącznie ponad 623 mln zł (+3 proc. kdk). Natomiast, porównując dziewięć miesięcy 2022 roku do analogicznego okresu roku poprzedniego – to wzrost aż o 33,1 proc., czyli do poziomu 1,77 mld zł.

„To właśnie inwestycje w kopalnie i koksownie pozwalają sprawnie funkcjonować Grupie JSW i odpowiadać na potrzeby rynku w zmiennych warunkach, dlatego też nadwyżki środków są systematycznie inwestowane w Fundusz Inwestycji Zamkniętych (FIZ), który będzie zabezpieczeniem dla tych działań w przypadku wystąpienia dekoniunktury” - dodał prezes.

Na inwestycje JSW wydała blisko 1,7 mld zł, wobec ponad 1,1 mld zł w trzech kwartałach ubiegłego roku. We wspomnianym przez prezesa Funduszu JSW chce docelowo zgromadzić 5 mld zł, które posłużą jako poduszka finansowa, gdy ceny węgla nie będą tak atrakcyjne. Od początku 2022 r. do końca września udział produkcji węgla koksowego i węgla do celów energetycznych w ogólnej produkcji kopalń JSW netto wyniósł odpowiednio 77,5 proc. i 22,5 proc.

Michał Kubicki

Źródło:
Tematy
MINI pełne dobrych ofert.

MINI pełne dobrych ofert.

Komentarze (3)

dodaj komentarz
simonsoft8
akcje JSW zależą mocno od manipulantów kursem, często w górę, często trzeba sprzedawać nadmiat gorówki na rynku
bha
Wszystko na rynku jest do czasu niestety.
baibina
Imponujące wyniki? To i podwyzki Imponujące się należa! :) Na grubie się już wiecej jak w IT zarabia takich zdolnych Hanysów mamy a wyglada na to ze byndzie jeszcze wincej! Heeej gorole gupi wy!

Powiązane: Górnictwo

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki