REKLAMA

Kup ropę – 10% zwrotu z inwestycji gwarantowane

2008-12-08 13:06
publikacja
2008-12-08 13:06
Eksperci zajmujący się rynkiem ropy radzą dokonanie arbitrażu na tym surowcu. Na takiej operacji w ciągu następnych 12 miesięcy można zarobić ok. 10%. Wymagane jest tylko posiadanie własnego tankowca.

W piątek kurs ropy gatunku Light Sweet Crude z dostawą w grudniu 2009 roku został ustalony na 55,95$. Tymczasem dokładnie taka sama ropa z dostawą w styczniu kosztuje już tylko 42,82$ (o godzinie 12:50). Tak więc opłaca się kupić ropę z dostawą w styczniu i sprzedać kontrakt terminowy (krótka pozycja) z grudniowym terminem dostawy.

Analitycy mówią, że koszt zmagazynowania baryłki ropy w magazynach w Cushing w stanie Oklahoma (tam zgromadzona jest ropa będąca przedmiotem obrotu na giełdzie w Nowym Jorku) wynosi 0,35$ na baryłce za każdy miesiąc. Tak więc w skali roku musimy doliczyć 4,2$ kosztów magazynowania surowca na każdej baryłce. Drugie tyle musimy policzyć za sfinansowanie tej transakcji. Czyli wkładając teraz 51,22$ za 12 miesięcy możemy wyciągnąć o prawie 10% więcej.

Jedynym problemem jest dostępność magazynów ropy. Obecnie w Cushing znajduje się 22,9 mln baryłek ropy. Brokerzy donoszą, że w europejskich składach już brakuje miejsca, zaś amerykańskie komercyjne zapasy ropy wzrosły do poziomu 320 mln baryłek.

Droższym rozwiązaniem jest wynajęcie tankowca (koszt ok. 0,9$ na baryłce za miesiąc). Na taki krok zdecydował się m.in. koncern Royal Dutch Shell, który wynajął i zakotwiczył w pobliżu wybrzeża Szkocji supertankowiec, zapełniając go ropą o wartości 80 mln $. Brokerzy wynajmujący statki twierdzą, że podobną funkcję spełnia już 16 okrętów tego typu, mieszczących łączne 26 mln baryłek czarnego złota wartego (po obecnych cenach) ponad 1 mld $.

„Taka transakcja opłaca się, jeśli masz gdzie przechowywać ropę. Przy prawie pełnych magazynach w Europie firmy naftowe nie mogą zrobić nic innego, jak tylko wynająć komercyjne tankowce do przechowywania zapasów” – powiedział agencji Blommberga Tony Quinn z brytyjskiej firmy Global Storage Agency. Analitycy są przekonani, że tak duże contango na rynku ropy (sytuacja gdy kurs kasowy jest niższy od terminowego) jest efektem kryzysu kredytowego – arbitrażyści po prostu nie mają jak sfinansować stosownych operacji.

Źródło: Bloomberg
Źródło:
Tematy
Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Advertisement

Komentarze (2)

dodaj komentarz
~Lucy
www.permanent.cba.pl
Lepszej i prostszej platformy do inwestowania w ropę, złoto i inne surowce nie znajdziecie. Gwarantuje!
~nie jełop
kuzwa ja mam 2 beczki musze je napełnić szlamem.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki