REKLAMA

Kukiz o podatku od reklam: poprę, jeżeli pieniądze będą szły dla ludzi związanych z kulturą

2021-03-07 07:31
publikacja
2021-03-07 07:31
fot. Jaroslaw Witkowski / Shutterstock

Lider Kukiz'15 Paweł Kukiz uzależnia poparcie dla projektu wprowadzenia podatku od wpływów z reklam od tego, kto będzie beneficjentem takiego rozwiązania. "Poprę, jeżeli pieniądze będą szły na ludzi związanych z kulturą" - powiedział Kukiz PAP.

Na początku lutego do wykazu prac legislacyjnych rządu wpisano projekt ustawy, którego konsekwencją będzie wprowadzenie składki z tytułu reklamy internetowej i reklamy konwencjonalnej. Zgodnie z założeniami połowa wpływów ze składek ma trafić m.in. do Narodowego Funduszu Zdrowia, a także do Narodowego Funduszu Ochrony Zabytków i nowo utworzonego Funduszu Wsparcia Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Obszarze Mediów.

Kukiz zapytany przez PAP o możliwe poparcie jego koła Kukiz'15-Demokracja Bezpośrednia dla wprowadzenia takiego podatku odpowiedział, że "jest za tym, żeby taka danina została wprowadzona przynajmniej na czas trwania pandemii i jej skutków". Według niego, "należy zacząć od potentatów".

"Media w ogromnej mierze żyją z dwóch płaszczyzn - kultura i sztuka oraz informacja. Skoro wszyscy ponoszą koszta tej pandemii, to powinni partycypować w kosztach tych, z których żyją" - powiedział Kukiz.

Zaznaczył, że "chodzi o to, żeby z tego podatku medialnego pieniądze szły przede wszystkim na te osoby, które nie mają numeru PKD, a które jednocześnie w tej całej materii się poruszają". "Nie tylko gitarzysta, ale też ten pan, który sprzedaje kiełbaski przy okazji festynu, na którym gra gitarzysta asystujący celebrycie" - dodał Kukiz.

Podkreślił, że pod dyskusję powinna zostać poddana wysokość takiej daniny, która - według niego - powinna być powiązana ze stratami, jakie poniosła branża artystyczna. Kukiz zaznaczył przy tym, że wyklucza włączenie do beneficjentów wpływu z nowego podatku Narodowego Funduszu Zdrowia.

Zapytany, czy jeżeli warunki, o których wspomniał zostaną spełnione, jest w stanie takie rozwiązanie poprzeć, Kukiz odpowiedział: "Na pewno to poprę, jeżeli to będzie dotyczyło ludzi związanych z kulturą na każdy szczeblu, łącznie z animatorami kultury z domów kultury". (PAP)

autor: Grzegorz Bruszewski

gb/ mok/

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt dla firm. Marża od 2,4% z ubezpieczeniem. 0% prowizji za udzielenie.

Kredyt dla firm. Marża od 2,4% z ubezpieczeniem. 0% prowizji za udzielenie.

Advertisement

Komentarze (44)

dodaj komentarz
niedorzeczny
Inaczej mówiąc: "Poprę każdy podatek i każde złodziejstwo, jeśli kasa z niego trafi do mojej kieszeni."
marxs
od razu naPISzcie
Kukiz o podatku od reklam: poprę, ale pod jednym warunkiem że będzie można reklamować też prochy
karbinadel
Za flaszkę znów się sprzedał
demeryt_69
Tato kup mi rowerek,
taki jak ma Felek ... zaśpiewajmy to razem!

demeryt_69
Kukiz to kolejny klezmer ... kto im dawał te nazwiska? Liwa Szoken?
demeryt_69
Czekam na moment aż w Sejmie zasiądą również Hołdys, Skiba, Doda albo Zenek czy Tymon Tymański - oni przynajmniej nie byli na tyłu odsetkach co Kukiz :)
demeryt_69
Errata: odwykach ... normalnie klawiatura mi siada :)
pancerowany
Kukizowi można obiecać. on i tak nie wie co to znaczy a w obiecywaniu jesteśmy dobrzy...via rekompensaty do podwyżek prądu.
jas2
Reklama powinna być całkowicie zabroniona, albo bardzo wysoko opodatkowana, jak alkohol czy papierosy. Robi więcej szkody niż alkohol i papierosy razem wzięte.

Powiązane: Dziennikarze i media

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki