REKLAMA
Tour de spółki

Kudrin szefem moskiewskiego Centrum Badań Strategicznych

2016-04-26 18:53
publikacja
2016-04-26 18:53
YAY Foto

Były wieloletni minister finansów Rosji Aleksiej Kudrin, jeden z najbliższych współpracowników Władimira Putina, poinformował we wtorek, że został wybrany na przewodniczącego rady wpływowego Centrum Badań Strategicznych w Moskwie (ros. CSR).

Ten istniejący od 1999 roku think tank opracował program wyborczy dla Putina przed jego pierwszą prezydenturą (2000-08). Według mediów w Rosji, teraz CSR ma opracować dla niego nowy program - na wybory prezydenckie w 2018 roku.

Kudrin, który jako szef resortu finansów (2000-11) uchodził za gwaranta stabilności gospodarczej Rosji, oświadczył, że Centrum Badań Strategicznych na zlecenie prezydenta opracuje strategię rozwoju Rosji po 2018 roku. Zaznaczył, że zajmie się nie tylko problemami gospodarczymi, lecz także przygotuje propozycje dotyczące zmian w systemie ochrony prawa i sądownictwie.

"Głównym blokiem będzie gospodarka - wszystko, co jest niezbędne do wyjścia na nowy model wzrostu gospodarczego. Będzie się to wiązało z funkcjonowaniem wszystkich kluczowych sfer i instytucji" - powiedział eksminister dziennikarzom w Moskwie.

Włączenie Kudrina do prac nad nową strategią rozwoju Rosji Putin zapowiedział podczas swojej niedawnej telekonferencji z obywatelami. O tym, że były minister finansów, który obecnie kieruje własnym think tankiem - Komitetem Inicjatyw Obywatelskich - może przyjść do CSR, rosyjskie media sugerowały już na początku kwietnia. Zastrzegały, że nie chodzi o powrót Kudrina na urząd państwowy.

Od czasu, gdy w 2011 roku odszedł on z rządu, wielokrotnie pojawiały się pogłoski o jego powrocie do struktur władzy, nawet na stanowisko premiera. Obserwatorzy wiązali to z możliwym dojściem do głosu na Kremlu zwolenników zmniejszenia kontroli państwa nad gospodarką. Kudrin jest nieformalnym przywódcą tego nurtu.

Pod koniec września 2011 roku ówczesny prezydent Dmitrij Miedwiediew zmusił Kudrina do złożenia rezygnacji po tym, gdy ten - podczas pobytu w Waszyngtonie - ogłosił, że nie zgadza się z polityką gospodarczą, w tym budżetową, prowadzoną przez Kreml. Kudrin skrytykował przede wszystkim przeforsowany przez prezydenta wzrost wydatków na zbrojenia. Miedwiediew zdecydował, że do 2020 roku Rosja wyda na modernizację armii 20 bln rubli (wówczas - 655 mld dolarów).

Kudrin oznajmił wtedy również, że nie widzi siebie w rządzie, jaki po wyborach prezydenckich w 2012 roku formować będzie Miedwiediew. Ten ostatni zaproponował wcześniej, aby to Putin kandydował w tych wyborach. Ten z kolei wystąpił z inicjatywą, aby po wyborach Miedwiediew stanął na czele nowego rządu. Tak też się stało.

Centrum Badań Strategicznych działa jako organizacja pozarządowa. W 1999 roku zgromadziło ekspertów - z Germanem Grefem na czele - którzy przygotowali program reform społeczno-gospodarczych do 2010 roku o nazwie "Strategia 2010". W późniejszych latach do pracy w rządzie przeszli tacy eksperci CSR, jak obecna prezes Banku Centralnego Rosji Elwira Nabiullina, minister rozwoju gospodarczego Aleksiej Ulukajew czy wicepremier Arkadij Dworkowicz. (PAP)

mal/ mc/

Źródło:PAP
Tematy
Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki