REKLAMA

Kto zapłaci nauczycielom sześć procent?

2020-08-18 07:08
publikacja
2020-08-18 07:08
Kto zapłaci nauczycielom sześć procent?
Kto zapłaci nauczycielom sześć procent?
fot. Tomasz Adamowicz / / FORUM

MEN zapowiada, że mimo epidemii we wrześniu nauczyciele dostaną 6 proc. podwyżki. Wypłacić ma je samorząd - pisze wtorkowa "Gazeta Wyborcza". Już wiemy, że niektórym na to nie starczy - zaznacza gazeta, cytując szefa Związku Gmin Wiejskich.

Jak podkreśla gazeta, przed nauczycielami kolejny trudny semestr.

Według ministerialnych zapowiedzi czekają ich trzy warianty: albo trudna układanka stacjonarnej nauki, która w większych szkołach oznacza pracę na zmiany (bo ścisk w liceach i osiem klas podstawówki raczej uniemożliwiają zachowanie dystansu społecznego), albo nauka hybrydowa - z wykorzystaniem elementów nauki zdalnej i stacjonarnej, albo równie trudna nauka zdalna, "bo MEN przez wakacje nie ułatwił sprawy: nie przeszkolił nauczycieli, nie dał narzędzi ani sprzętu" - wskazuje dziennik.

"Już wiadomo - z relacji dyrektorów i samorządów - że nauczyciele na pieniądze za dodatkowe nadgodziny podczas nauki hybrydowej i zdalnej liczyć nie mogą. Bo kasy po prostu nie ma" - przekonuje "GW". Rząd nie wygospodarował, a samorządy już od roku alarmują, że subwencja oświatowa jest niewystarczająca i że PiS-owska reforma edukacji pochłonęła ich budżety - dodaje dziennik.

Gazeta wylicza, że po podwyżce stażysta z tytułem magistra będzie zarabiał 2949 zł brutto. A nauczyciel dyplomowany - 4046 zł brutto. "To odpowiednio ok. 2150 zł i 3000 zł netto" - czytamy. Z kolei nauczyciel stażysta z tytułem licencjata otrzyma równowartość płacy minimalnej. A ta w przyszłym roku ma zwiększyć się z 2600 zł do 2800 zł.

"Rozesłaliśmy ankietę do wójtów i burmistrzów , czy będą w stanie te 6 proc. nauczycielom wypłacić. Wiemy już jednak, że niektóre gminy sobie nie poradzą" - twierdzi cytowany przez gazetę wójt gminy Terespol i przewodniczący Związku Gmin Wiejskich Krzysztof Iwaniuk. Dodaje, że reforma oświaty była kosztowna, " dochody z PIT nam spadły, podwyższenie przez rząd płacy minimalnej spowodowało, że musieliśmy te podwyżki wypłacić innym" - wyjaśnia. (PAP)

maja/ itm/

Źródło:PAP
Tematy
Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Komentarze (15)

dodaj komentarz
scuti1986
Dokładnie o to chodzi! PiS myśli o przyszłości bo kształci sobie przyszłych wyborców, a jak wiadomo im głupszy tym wierniejszy PiSiorkom!
jacek-19
"Gazeta wylicza, że po podwyżce stażysta z tytułem magistra będzie zarabiał 2949 zł brutto.
Z kolei nauczyciel stażysta z tytułem licencjata otrzyma równowartość płacy minimalnej. A ta w przyszłym roku ma zwiększyć się do 2800 zł." - czy dobrze zrozumialem ze stażystka sprzataczka otrzyma tyle co nauczyciel
"Gazeta wylicza, że po podwyżce stażysta z tytułem magistra będzie zarabiał 2949 zł brutto.
Z kolei nauczyciel stażysta z tytułem licencjata otrzyma równowartość płacy minimalnej. A ta w przyszłym roku ma zwiększyć się do 2800 zł." - czy dobrze zrozumialem ze stażystka sprzataczka otrzyma tyle co nauczyciel stażysta z tytułem licencjata !
Dziwicie sie potem ze poziom nauczania jest taki jakby sprzataczki uczyly.
jes
Typowa zagrywka pisu i Morawieckiego - my mówimy, że damy podwyżki ale podwyżki zrzucamy na samorządy, nie dając im na to żadnych dodatkowych środków.
Tym sposobem wyczarowano te właśnie miliardy, które niby odzyskano z mafii vatowskich.
jacek-19
jes - Tym sposobem wyczarowano te właśnie miliardy,- tych miliardow nie wyczarowano je wydrukowano ! Zrozumiales WYDRUKOWANO !
masekrut555
Zdalnie nauczyciele mało co robią, to samo z wieloma profesorami.

Nauczyciele zadają zadania które są na odrabiamy.pl. Dzieci dosłownie przepisują stamtąd rozwiązania. Poza rozprawkami z j. polskiego, które to nauczyciel musi sam sprawdzać (jednej nauczycielce zeszło ocenianie 6 tygodni), to reszta w zasadzie
Zdalnie nauczyciele mało co robią, to samo z wieloma profesorami.

Nauczyciele zadają zadania które są na odrabiamy.pl. Dzieci dosłownie przepisują stamtąd rozwiązania. Poza rozprawkami z j. polskiego, które to nauczyciel musi sam sprawdzać (jednej nauczycielce zeszło ocenianie 6 tygodni), to reszta w zasadzie nie musi robić wiele.

Profesorowie z kolei potrafili w ostatnim semestrze zacząć prowadzić pierwsze zajęcia dopiero w czerwcu, żeby móc wystawić jakieś oceny i dać zaliczenia. Podsyłają 5 letnie materiały na skrzynki hurtem i kazują studentom to przyswajać miesiącami.

Jakie podwyżki ja się pytam haha lepszy nauczyciel powinien więcej zarabiać a gorszy niech zarabia najniższą przecież i tak ma teraz dużo czasu dla siebie i może drugą robote znaleźć
mikh
1. Wyrzućmy na śmietnik kartę nauczyciela.
2. Wprowadźmy bon oświatowy.
3. Niech dobrzy nauczyciele zarabiają dobrze, a kiepscy kiepsko.

Dlaczego wszyscy mamy składać się na nierobów, którzy pracują tyko przez pół roku ?
tomkooo
ja bym poszedl dalej.
wprowadzmy mozliwosc odwolania posla w czasie trwania kadencji :)
a potem zajmujmy sie nauczycielami.
antek10
tych dobrych nauczycieli jest mało. Im sie rozchodzi o to aby nie robic a zarobić i mieć dużo wolnego.
prawnuk
omow to na przykladzie wsi. dzieci beda szly do lepszej szkoly 20 km?
fakty odpowiada prawnuk
Dzieci ze wsi mają uprawiać pole, płacić wójtowi i plebanowi dziesięcine...uuups to znaczy podatki, a po pracy dostarczać rozrywkę proboszczowi. A czytanie ze zrozumieniem, pisanie, liczenie i takie tam, to wymysł lewaków i nie prowadzi do niczego dobrego, bo ludzie wykształceni zaczynają myśleć, a KK i władza takich Dzieci ze wsi mają uprawiać pole, płacić wójtowi i plebanowi dziesięcine...uuups to znaczy podatki, a po pracy dostarczać rozrywkę proboszczowi. A czytanie ze zrozumieniem, pisanie, liczenie i takie tam, to wymysł lewaków i nie prowadzi do niczego dobrego, bo ludzie wykształceni zaczynają myśleć, a KK i władza takich nie lubią.

Powiązane: Zarobki nauczycieli

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki